Vlakken NGT GEODESIA KARTOGRAFISCH TI|DSCHRIFT '995-' Fig. 3. het plaatsen van de rode centroïden, de blauwe voor de Ook een digitale blauwe centroïden, enzovoort. kaart moet een Voor de conversie van de tekst is onderzocht of met behulp herkenbaar van „Optical Character Recognition (ocr)" de tekstfilms stadsbeeld geven, geconverteerd konden worden. Het resultaat hiervan was echter niet voldoende, ocr heeft moeite met de herkenning van teksten die niet in horizontale richting zijn geplaatst en dat komt in kaarten veel voor. Daarom wordt de tekst nu met de hand ingevoerd. Bij het invoeren in de computer wordt ook gebruik gemaakt van de bestaande tekstfilms. Deze worden gescand en dienen als gids voor het plaatsen van digitale tekst. Ten behoeve van de kaartproduktie is het ook nog mogelijk de bestaande tekstfilms te integreren. Met behulp van de centroïden worden uit de „spaghetti" van lijnen de vlakken gevormd. De vlakvorming gebeurt met behulp van het programma isi-tools van de firma ISIS. Het proces verloopt als volgt. De operator selecteert een cen- troïde of een verzameling centroïden en geeft daarbij aan welke naam de omliggende lijnen krijgen. Vervolgens zoekt de centroïde z'n omliggende lijnen, knoopt deze aan elkaar tot een polygoon en geeft ze de begrenzingsnaam die is opge geven. Ter controle of het vlak gesloten is, wordt het vlak ingekleurd in de kleur die is opgegeven (fig. 4). Is een vlak niet gesloten, dan wordt aangegeven waar een reparatie moet plaatsvinden. Deze manier van werken is interactief en sluit goed aan bij hoe een kartograaf gewend was te werken. Uit eindelijk ontstaat een ingekleurde vlakkenkaart waarbij alle lijnen een naam hebben gekregen. Grenslijnen tussen twee verschillende vlakken hebben twee namen. Het bestand is nu kleurvlak-objectgericht gemaakt en het is nu mogelijk bijvoorbeeld alleen de bebouwingsvlakken (rood) uit het bestand te selecteren. Je zou kunnen zeggen dat er een kartografisch objectgericht bestand is opgebouwd, wat wil zeggen dat alle kleurvlakken die in de gedrukte kaart voorkwamen, ook in het digitale bestand voorkomen. Het vlak van water onder bruggen bijvoorbeeld was in de kaart Fig. 4. niet zichtbaar en is dus in het bestand nog niet aanwezig. Aan Het proces van dit soort vlakken met een „dubbele" betekenis moet in het vlakvorming. bestand een tweede codering worden toegevoegd. 29 bebouwing parken speeltuinen bebouwingscentroide parkenoentroide watercentroide speeltuincentroide contouren

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 31