A TOP I Ovector: ondergrond voor integraal waterbeheer Regge en Dinkel en TOP I Ovector NGT GEODESIA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFTi995-i gis/lis, databases, applications sig/sit, base de données, applications gis/lis, gegevensbestanden, praktijk KEYWORDS MOTS-CLÉS TREFWOORDEN In een voorgaand artikel [i] is een inzicht gegeven in het gebruik van digitale kaartbestanden in het ruimtelijk in formatiesysteem Kwantis. Waterschap Regge en Dinkel heeft dit systeem in gebruik voor het optimaliseren van de informatievoorziening bij de uitvoering van haar taak van integraal waterbeheer. Met deze taak heeft Regge en Dinkel de zorg voor de waterhuishouding in het te beheren gebied, dat ruwweg Twente omvat. Behalve aspecten van de kwaliteit en de kwantiteit van het oppervlaktewater en het grondwater spelen hierbij relaties een rol naar andere beleids terreinen, zoals milieubeheer, ruimtelijke ordening en natuurbeheer. Een essentieel onderdeel van het systeem Kwantis vormt het geometrisch basisbestand. Dit basisbestand bevat de geometrische beschrijvingen van de door het waterschap te beheren objecten. Deze beschrijvingen zijn gebaseerd op de door de Unie van Waterschappen uitgebrachte gegevensbeschrijvingen [2]. Naast de objectbeschrijvingen zijn in het geometrisch basisbestand de onder gronden opgenomen, die als referentie dienen bij de grafische presentatie van deze beschrijvingen. Voorbeelden van deze ondergronden zijn: groot-, midden- of kleinschalige to pografie; profielen; kadastrale percelen; hoogtepunten; luchtfoto's. Bij de grafische presentatie van in formatie uit het systeem Kwantis voor wat betreft het middenschalig bereik (1 5000 - 1 10 000) maakt Regge en Dinkel gebruik van de Topografische Kaart 1 10 000 in analoge vorm of TOPiovector in digitale vorm. In dit artikel wil ik inzicht geven in een aan tal aspecten, die bij dit gebruik van be lang zijn. Het rapport „De kaarten van tafel" [3] geeft een inventarisa tie van het kaartgebruik bij de afzonderlijke waterschappen. Hieruit blijkt dat met name bij het uitvoeren van activiteiten in het kader van beheer van waterkeringen de nadruk ligt op het gebruik van grootschalige topografische kaarten, terwijl voor activiteiten in het kader van beheer van waterkwantiteit en waterkwaliteit vooral midden- en kleinschalige topografi sche kaarten worden gebruikt. Naast de topografische kaar ten in hun specifieke schaalbereik speelt ook de grootschalige kadastrale kaart een belangrijke rol in het kaartgebruik van de waterschappen. Waterschap Regge en Dinkel gebruikt als middenschalige ondergrond voor het presenteren van kwantiteitsinformatie de Topografische Kaart 1 10 000. Deze kaart wordt uitge geven door de Topografische Dienst Nederland (tdn). Gegevensbeschrijving In het kader van het project van de Unie van Water schappen „Gegevensstandaardisatie Waterschapsinforma tie (gwi)" zijn administratieve beschrijvingen opgesteld van gegevenselementen in de deelgebieden waterkwan titeit, waterkeringen en waterkwaliteit. Het doel van deze gegevensbeschrijvingen is om waterschapsbreed stan daarddefinities te introduceren voor gegevens die worden uitgewisseld tussen waterschappen onderling en tussen waterschappen en externe instanties, zoals gemeenten, provincies en rijksinstellingen. De afzonderlijke gegevensbeschrijving geometrie bevat geometrische beschrijvingen van die gegevenselementen uit de beschrijvingen voor waterkwantiteit, waterkeringen en waterkwaliteit, die grafisch kunnen worden afgebeeld. Het ligt in de bedoeling van de Unie van Waterschappen begin 1995 een integrale gegevensbeschrijving water schapsinformatie uit te brengen, waarin de afzonderlijke gegevensbeschrijvingen zijn opgenomen. Per gegevens- element (object) is dan de geometrische beschrijving geïn tegreerd met de administratieve beschrijving. ing. van Raamsdonk, hoofd van het bureau Landmeten en Grondzaken van het Waterschap Regge en Dinkel te Almelo. 33

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 35