Slot NGT GEODESIA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT '995-' De levering van TOPiovector aan Regge en Dinkel heeft plaatsgevonden in de vorm van Intergraph DGN-bestanden. Dit opslagformaat maakt het mogelijk de bestandselementen over te dragen met grafische kenmerken (laag, kleur, lijndikte en lijnsymbool) en gekoppelde attributen (user-data) voor de tdn- coderingen. Het meegeleverde specifi catiebestand bevat een ASCii-tabel met per element de codering en de grafische kenmerken. De ondergronden in vectorformaat hebben in het geometrisch basisbestand van het systeem Kwantis een uniforme structuur [i]Hierbij worden de ele menten uit de ondergronden, die voor Fig. 3. Fragment TOPlOvector, in de grafische presentatie volgens de structuur van Regge en Dinkel. Topografische Dienst. Fig. 4. Combinatie TOPlOvector met geometrie water- lopenstelsel. Topografische Dienst. Regge en Dinkel van belang zijn, in de vorm van „mge- features" opgeslagen. Elementen die in het middenschalig niveau niet van belang zijn, worden hierbij weggelaten. Relevante elementen uit TOPiovector worden in dit proces van uniformering van ondergronden vertaald naar een mge- feature voor middenschalige topografische elementen. Hier bij wordt de geometrie van de elementen (vorm en ligging) niet gewijzigd ten behoeve van het gebruik bij Regge en Dinkel. Wel worden de elementen in dit proces opnieuw geclassificeerd volgens het stelsel van Regge en Dinkel en worden kwaliteitsaanduidingen toegekend (fig. 3). Achterliggende gedachte bij deze uniformering is het gebruik in Kwantis van verschillende soorten ondergronden in zowel het grootschalige als middenschalige bereik. Deze soorten ondergronden zijn afkomstig uit verschillende bronnen (Kadaster, Topografische Dienst en eigen metingen) en hebben dan ook een eigen structuur. Bovendien zijn de elementen in de ondergronden geclassificeerd volgens eigen stelsels. Afhankelijk van de presentatieschaal van de afbeelding op het beeldscherm wordt een topografische ondergrond in het grootschalig bereik of in het middenschalig bereik ge koppeld. De gebruiker van Kwantis wil in beide gevallen geconfronteerd worden met dezelfde classificatie van over eenkomstige objecten in de ondergronden. Bovendien dient hij te beschikken over gebruikersvriendelijke aanduidingen, waarmee de kwaliteit, actualiteit en bron van de geome trische informatie worden aangeduid. Met deze aanvullende informatie kan hij beoordelen of het gebruik van de informa tie uit de ondergrond voor het doel van zijn project verant woord is. Tot slot wil ik nog wat voorbeelden tonen van combinaties van TOPiovector met andere soorten ondergronden (fig. 4, 5, en 6). Bij de evaluatie van het basisproject van het systeem Kwantis voor kwantiteitsinformatie worden ook de gebruiks mogelijkheden van de ondergronden betrokken. Op dat moment zullen wij zeker weten, dat TOPiovector een rol gaat spelen bij de presentatie van kwantiteitsinformatie in inte graal waterbeheer bij Waterschap Regge en Dinkel. Een ander aspect hierbij is de bijhouding van TOPiovector. De Topografische Dienst werkt voor het beheergebied van Regge en Dinkel tot nu toe met herzieningsintervallen van zes en acht jaar. De praktijk zal moeten uitwijzen of wij hier mee uit de voeten kunnen. Een verbetering van de bijhoudingscyclus kan worden be reikt door samenwerking van de tdn met andere instanties. Te denken valt hierbij aan de provinciale samenwerkingsver banden voor de vervaardiging en bij houding van de Groot schalige Basiskaart van Nederland (gbkn). De waterschap pen kunnen deelnemen aan deze samenwerking door het inbrengen van de grootschalige topografische strokenbestan den van het waterlopenstelsel. Voor de ontwikkeling van TOPiovector tot een standaard middenschalige basiskaart, waarbij de topografische informatie net als bij de gbkn aan zekere kwaliteitspecificaties voldoet, lijken dergelijke vormen van samenwerking een harde voorwaarde. Topografische Dienst: neem deze handschoen aan! 35

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 37