fifi Nieuwe vormgeving NGT Geodesia en Kartografisch Tijdschrift Een beschrijving van de totstandkoming van de nieuwe basis lay-out die vanaf heden voor de tijdschriften zal gaan gelden Basis NGT GEODESIA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KEYWORDS TREFWOORDEN visualisation, design, applications visualisatie, vormgeving, praktijk Dit artikel beschrijft de totstandkoming van de nieuwe vormgeving van het tijdschrift van de Stichting Nederlands Genootschap voor Geodesie 'ngt geodesia' en het tijdschrift van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie 'het kartografisch tijdschrift'. Beide uitgaven hebben dezelfde basis lay-out gekregen. In dit artikel treft u de overwegingen aan die geleid hebben tot de keuze van de huidige lay-out, formaat en typografie. Eerste gedachten... Op initiatief van de redacties van ngt geodesia en karto grafisch tijdschrift wordt gekeken of er tot een kosten besparing gekomen kan worden door beide tijdschriften als één gezamenlijk exemplaar uit te geven. In ieder geval is besloten dat beide tijdschriften in een nieuw jasje gestoken zullen worden, ook als de bladen op zichzelf blijven bestaan. Dit exemplaar is een eerste poging om beide tijdschriften te verenigen. Vanuit de redacties kreeg ik het verzoek om een nieuwe basis lay-out te vervaardigen die voldeed aan een reeks van randvoorwaarden. Als belangrijke voorwaarde werd gesteld dat veel verschillende formaten van aange leverde illustraties in de lay-out geplaatst moeten kunnen worden zonder afbreuk te doen aan de vormgeving. Ook de herkenbaarheid van vaste rubrieken en artikelen moest ge waarborgd blijven. Tegelijk met de invoering van de nieuwe vormgeving vindt de opmaak van de tijdschriften geauto matiseerd plaats via elektronische beeldopmaak. Uitgangspunt Uitgangspunt bij het ontwerpen van de basis lay-out was dat het blad een rustig karakter moest krijgen zonder 'toeters en bellen' die de moderne opmaak-programma's aan de vorm gevers bieden. Ook bij de typografie is uitgegaan van dezelf de uitgangspunten. Geen overbodige franje maar verfijnin gen die op het eerste gezicht niet opvallen, maar die be doeld zijn om de tekst op een zo rustig en doeltreffend mo gelijke wijze aan de lezer te presenteren. Terugkerende arti kelen zijn herkenbaar gemaakt door een vaste witruimte voor de kop te creëren. Binnen de witruimte is plaats gere serveerd voor trefwoorden die het terugzoeken van artikelen vergemakkelijken. Boven de pagina's is links (even) en rechts (oneven) een diapositief informatiebalkje geplaatst met de rubrieksoort welke ook dient als terugzoekfunktie. Michel van Elk, werkzaam als free lance ontwerper/ kartograaf te Tiel. Tevens in deeltijd werkzaam bij de Facidteit Ruimtelijke Wetenschappen te Utrecht In dit voorbeeld raakt def bijna de punt van de i. Voor een aantal van de ze lettercombi naties zijn zelf standige vormen ontivorpen, ligatu ren genaamd. Een ander voorbeeld is het teken, een samensmelting van de letters e en t van het Latijnse woord 'et'. Voor het formaat van de tijdschriften is de standaard A4 gekozen. Het A4- formaat heeft een verhouding waarvan de breedte en lengte zich verhouden als i:v2. De eigenschap van deze ver houding is dat bij dubbelvouwen van het papier de lengte-breedte verhou ding behouden blijft. De verhouding van één pagina is dus gelijk aan de ver houding van een dubbele pagina. Als uitgangspunt zijn vanaf de bovenzijde van het papier de basislijnen en de x- hoogten van de broodtekst getrokken (Garamond, 10,5 punt). De interlinie bedraagt 11 punt. Op deze wijze ont staan er zevenenzeventig tekstregels die de basis vormen voor de constructie van het stramien. De verticale hulplijnen zijn ontstaan door een zes-koloms basisindeling met een kolombreedte van 26 mm en een tussenruimte van 4 mm. Het rugwit bedraagt 15 mm, het snijwit bedraagt 19 mm. Stramien De bovenmarge (kopwit) bedraagt vijf basisregels, de ondermarge (staartwit) bedraagt zeven basisregels. De overblij vende regels kunnen, door er twee re gels uit te nemen, exact verdeeld wor den in drie maal éénentwintig regels. Zo ontstaan er drie (maal zes) basis- blokken van gelijke hoogte. Op basis van de achttien gelijke blokken zijn de kolommen vastgesteld. Een smalle ko lom van twee blokken, een margeko lom van één blok en een brede kolom van van drie blokken (zie het onderlig gende stramien wat op deze pagina's is meegedrukt). Het bijzondere van deze 40

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 42