ijiqXPZZK, STuvwocr^ 2U Z, r ru <^ArBCl)£'T(jH NGT GEODES1A KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Kleinkapitalen worden gebruikt om afkortingen zoals PTT of ANWB een afwijkende vorm te geven. Wanneer de afkortingen in HOOFDLETTERS (ka pitalen) worden gezet, krijgen de letters te veel aan dacht. Dit werkt storend omdat we onderscheid in de woorden willen aanbrengen en er geen aandachtspunt van willen maken. Bij de meeste letterfamilies bestaan er geen speciaal ontworpen kleinkapitalen, maar worden deze verkregen door de 'normale kapitalen' te verkleinen op x-hoogte. De letters krijgen echter door verkleining een afwijkend letterbeeld (te mager of te groot). Binnen de familie van de 'Garamond' heeft Robert Slimbach echte kleinkapitalen ontworpen. Deze kleinkapitalen zijn even hoog en hebben een gelijk 'gewicht' als de kleine letters (onderkast letters). De kleinkapitalen passen hierdoor beter in het let terbeeld zonder nadrukkelijk aanwezig te zijn. verdeling is dat de margekolom tussen de twee tekstkolommen is geplaatst en dat de twee tekstkolommen op de pa gina verschillend van breedte zijn. Ik denk dat dit geen probleem voor de lezer zal opleveren. De voordelen bij opmaak van de artikelen met behulp van deze indeling zijn groot. Foto's en figuren van verschillend formaat kun nen altijd op het stramien worden ge plaatst zonder veel verschaling. Men kan kiezen uit allerlei kolombreedtes. De voorwaarde is wel dat zoveel moge lijk moet worden getracht om illustra ties in de hoogte aan te passen aan de driedeling van het formaat (zie deze pagina als voorbeeld). Letterkeuze Bij de keuze van het lettertype is ge zocht naar een letter met veel moge lijkheden voor speciale 'letterwensen', zoals kleinkapitalen, medisval cijfers, ligaturen en dergelijke. Voorbeelden van deze specialiteiten worden her en der op deze pagina's getoond in de Claude Garamond grijze fondjes. Een tweede eis was dat het letterbeeld van de platte tekst (dat is de tekst van het lopende verhaal, ook wel body-tekst of broodtekst genoemd) egaal en rustig moest zijn. Er blijken maar weinig lettertypen leverbaar die aan de ge stelde eisen voldoen, ondanks het enorme aanbod van de letterleveranciers. Na zorgvuldige afwegingen is de keuze gevallen op het lettertype 'Garamond', een klassieke letter uit de digitale bibliotheek van de letterfabrikant 'Adobe'. Voor de koppen en kopjes is de 'moderne' vormgegeven 'Gill Sans' gekozen. Dit om meer contrast, dus attentie- waarde, tussen de lopende tekst en de koppen te bewerk stelligen. Garamond Letterontwerper Robert Slimbach baseerde zijn digitale ont werp van de Garamond op de authentieke lettervormen van i6e eeuwse letterontwerper 'Claude Garamond'. De origine le vormen van deze letters zijn nog te bezichtigen in het Plantin-Moretus Museum te Antwerpen. De Garamond- letterfamilie combineert de esthetische en functionele kwa liteiten die een letter nodig heeft om de gebruiker uit te no digen tot het lezen van de tekst. 'Garamond' omvat vele let tertypen waaronder ook kleinkapitalen, ligaturen, orna menten, medisval-cijfers en breuken die de vormgever een ruime keuze biedt voor de verfijnde opmaak van teksten. Automatisering De letterfamilie wordt geleverd in de vorm van digitale be standen die in de computer worden ingelezen. Dank zij de computer is het vrij eenvoudig om tekst van de tekstverwer ker van de redactieleden in de basis lay-out te laten stromen. Met een simpele druk op de knop kunnen koppen, tussen- koppen, bijschriften en andere tekstonderdelen worden voorzien van een vooraf ingestelde opmaak. Illustraties wor den zoveel mogelijk elektronisch in de lay-out geplaatst. Daardoor is het mogelijk tekeningen op het laatste mo ment nog te verplaatsen, te vergroten of te verkleinen. Het elektronisch opgemaakte tijdschrift wordt via de computer op film belicht, waarna offsetplaten worden vervaardigd om van te drukken. Cijfers die in een tekst worden gebruikt, hebben de zelfde eigenschap als woorden in kapitalen. (Lees ook de uitleg over kleinkapitalen elders op deze pagina.) De cijfers krijgen meer aandacht dan noodzakelijk is, omdat de cijfers ontworpen zijn om in tabellen en dergelijke allemaal op dezelfde hoogte te kunnen wor den geplaatst. Voorbeeld: 0123456789. Dit werkt storend, omdat het egale letterbeeld van de lopende tekst erdoor wordt verstoord. Binnen de letterfamilie van de 'Garamond' zijn er zogenaamde 'mcdiaivalcij- fers' ontworpen. Deze cijfers hebben de eigenschap dat ze niet constant op de basislijn zijn geplaatst (zoals bij kapitalen), maar boven en onder de basislijn uitsteken, zoals de staarten en stokken van de onderkast letters. Voorbeeld: 0123456789. De meditevalcijfers passen beter in het letterbeeld zonder veel nadruk. Bij tabel len gebruiken we natuurlijk de standaard cijfers. P 41

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 43