A Landmeetkunde op drift? ■995-1 Voor de markt „Plaatsbepaling" worden als trends gezien: noodzaak van geometrische kwaliteitsbeheersing; behoefte aan een eenduidige geometrische infrastructuur. Voor het onderzoek ten behoeve van de geodetische infra structuur zijn de trends: behoefte aan implementatie van ruimtegeodetische metho den en technieken; noodzaak tot operationele definitie van regionale en mondiale referentiestelsels; vraag naar hanteerbare concepten voor de normatieve aspecten van de geodetische infrastructuur. Deze trends zijn te vertalen in kenmerkende onderwerpen voor fundamenteel, strategisch en/of toegepast geodetisch onder zoek. Ter uitvoering van het gewenste geodetisch onderzoek is er in Nederland behoefte aan daarop toegesneden lande lijke structuren. Hierover zij het volgende opgemerkt. Het fundamenteel geodetisch onderzoek is bij uitstek het domein van wo-instellingen en van de Faculteit der Geodesie in het bijzonder. Het fundamenteel onderzoek zal bij wo-instel lingen het beste tot zijn recht komen in combinatie met strategische studies. Directe sturing vanuit de beroepspraktijk is de beste garantie dat het toegepaste geodetisch onderzoek doeltreffend zal zijn. Dergelijk onderzoek zou (al dan niet in samenhang met strategisch onderzoek) moeten worden uitgevoerd of geïni tieerd door de betrokken instanties of bedrijven, dan wel in directe samenspraak met deze partijen. Gezien de in ons geografisch kleine land numeriek toch beperkte markt zou bundeling van krachten daarbij gewenst zijn. Voor de be roepspraktijk ligt er een belangrijke uitdaging om, waar nodig in samenspraak met de wo-instellingen, initiatieven te ontplooien om alternatieve markten of markten voor alter natieve produkten en diensten te openen. Er is in ons land behoefte aan mechanismen voor signalering, stimulering en coördinatie (zowel horizontaal als verticaal) van fundamen teel, strategisch en toegepast geodetisch onderzoek. Bestaan de, uit te breiden of nieuw te vormen organen moeten hiermee worden belast. Voor de uitvoering van het universitair geodetisch onderzoek in Nederland moet een programma van prioriteiten worden opgesteld. Op twee terreinen is structureel nauwere interdis ciplinaire samenwerking aan te bevelen: op het gebied van de fysische aardwetenschappen en ter zake van de ontwikkeling van de ruimtelijke informatiesystemen met de geografie en de kartografie. De overlegstructuur is grotendeels gebaseerd op traditionele verhoudingen in het geodetisch bestel. On danks de ingrijpende wijzigingen die daarin gedurende de afgelopen decennia hebben plaatsgehad, heeft het overleg zich redelijk goed aan de omstandigheden aangepast en is het NGT GEODESIA Directe sturing vanuit de beroepspraktijk is de beste garantie dat het toegepaste geodetisch onderzoek doeltreffend zal zijn. naar bevrediging blijven functioneren. Desondanks moet de geodesie zich blijven bezinnen op de doelmatigheid van de overlegstructuur. Vooral gezien de voorziene veranderende rol van de geodesie zal er ruimte moeten zijn voor constructieve vernieuwing. Zou het Geodetisch Platform bijvoor beeld een rol kunnen spelen bij de positieverbetering van de Nederlandse geodesie op de internationale markt? In het licht van de vernieuwing is het ook gewenst de functie van de ncg als na tionaal geodetisch overlegorgaan onder de loep te nemen. Haar positie in de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen in gedachte hou dend, is het van belang dat de ncg een standpunt inneemt over de rol die zij in het algeméén voor zich ziet weggelegd. Kiest zij voor een algemeen beleidsbepa lende of geeft zij de voorkeur aan een coördinerende taak. Ook zou zij zich moeten beraden op een taakafbakening met andere landelijke overlegorganen in de omgeving van de geodesie, zoals het Geodetisch Platform en de ravi. Summary Geodesy as a spatially informative science Geodesy in The Netherlands finds itself in a period of transition where it has to make up its mind as to how current technological developments can be best exploited for the needs of society. The Netherlands Geodetic Commission ad dressed this issue and a concise version of the report is presented. Using the tools of information technology geodesy should take up the challenge to present itself as the science which takes care of putting phenomena, circumstances and occur rences in the terrestrial environment in a spatial context. Consequences for teaching, research and professional prac tice are drawn. David Wells: The Penguin dictionary of curious and in teresting geometry. Paperback, Penguin Books 1991, van 39,45 voor 12,90. Scheltema Holkema Vermeulen- Amsterdam. Oorspronkelijk bedoelde men met geometrie „landmeet kunde", maar te oordelen naar de talloze curieuze en inge wikkelde meetkundige figuren in het boek van Wells is deze wetenschap flink op drift geraakt. Over „confocal conics", pentagon tessellations", „penrose tilings" en nog tientallen andere figuren en „theorema's die een een voudige alfa meters boven de pet gaan. (Uit: NRC, 10 december 1994) 82

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 10