ill WW Gevolgen van een object- gerichte GBKN EÜJ Weg NGT GEODESIA ■995-* We kunnen hier niet het Terreinmodel Vastgoed, noch de „vertaling" daarvan naar de gbkn in extenso behandelen. Fig. 2 geeft een beknopte indruk van de in het Terreinmodel gedefinieerde ob jecten, die deel uitmaken van de Mini male Norm-GBKN. Ook is aangegeven of deze objecten - gelet op de gebruike lijke presentatieschalen van de gbkn zich als lijn- of puntobject, dan wel als vlakobject zullen presenteren. Aan de hand van fig. 3 kan iets worden gezegd over de gevolgen van een object- gerichte gbkn. We kunnen met betrek king tot het aanwezig zijn of beschik baar komen van gbkn's verschillende situaties onderscheiden: leeg bestand: er is nog geen gbkn; de vervaardiging moet nog starten. spaghetti: de vervaardiging heeft reeds plaatsgehad of loopt nog op basis van traditionele specificaties. De gbkn bestaat uit lijnen, punten, teksten en symbolen. De lijnen zijn gecodeerd, maar hebben geen onder linge relatie (de lijnen zijn doorgaans niet op elkaar aangesloten). Ook is er geen relatie tussen de begrenzing van objecten en de objecten zelf; daarom worden deze bestanden vaak spag- hetti-bestanden genoemd; knooppunten: de gbkn bestaat nog steeds uit lijnen, punten, teksten en symbolen. De lijnen zijn echter, soft warematig of handmatig, waar dat van toepassing is op elkaar aangeslo ten. Lijnen (lijnstrings of polylines) behouden hun lijncodering. Het is nu gemakkelijker om vanuit deze si tuatie de geometrie van topografische (of andere) objecten op te bouwen; Fig. 2. Objecten van de minimale norm- GBKN. lijn-/punt- object vlakobject Opdelen $3 weg ^3 spoorbaan ^3 water £3 terrein Inrichten ^3 gebouw ^3 kunstwerk inrichtingsobjecten bij terrein: $3 talud, heg, afscheiding ^3 hoogspanningsmast ^3 specifieke terreinen idem, bij weg: '.3 portaal t3 rijbaan, berm, parkeerstroolc idem, bij spoorbaan: ^3 rails, as spoor Fig. 1. Terreinmodel Vastgoed. objectgericht: we blijven lijnen zien. Zij begrenzen of representeren immers topografische objecten, die als zo danig zijn geïdentificeerd en waarmee dan ook relaties zijn te leggen (vlakvormige objecten hebben een begrenzing die gesloten is). In het navolgende wordt kort stilgestaan bij de gevolgen voor de vervaardiging, daar waar die nog moet plaatsvinden (van leeg bestand naar objectgericht), de gevolgen voor de be staande gbkn's, daar waar we die zouden willen „structure ren" (van „spaghetti" naar „objectgericht") en de gevolgen voor de bijhouding van een objectgerichte gbkn. In fig. 4 wordt getoond hoe het uiterlijk van de gbkn verandert door de objectgerichtheid. Opdelingsobjecten gebouw kunstwerk raster Terrein Issilfed Spoorbaan Opdelingsobjecten Inrichtingsobjecten

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 13