Vliegtuig-laserscanning Een onderzoek naar de toepasbaarheid van een moderne remote sensing inwinningstechniek voor het meten van digitale terreinmodellen Vliegtuig-laserscanning, een operationele moderne remote sensing inwinningstechniek Vergelijking vliegtuig-laserscanning met fotogrammetrische hoogte-inwinning NGT GEODESIA 1995-2 remote sensing, dems, system analysis remote sensing, dhm's, systeemanalyse KEYWORDS TREFWOORDEN Het toenemende gebruik van geografische informatie systemen (gis) bij verschillende overheidsinstanties en het bedrijfsleven heeft een stijgende vraag naar actuele ruimtelijke informatie tot gevolg. Naast topografische en thematische ruimtelijke informatie speelt digitale hoogte-informatie een belangrijke rol als geografisch basisbestand bij diverse Gis-activiteiten. Hoogtegegevens worden onder andere gebruikt voor morfologische studies, hydrologische modellering, natuurbeheer en het monitoren van kust- en oeverafslag. Daarnaast is de beschikbaarheid van actuele hoogtegegevens nodig voor het vaststellen van peilbesluiten, het uitvoeren van onderzoek naar verdroging, aanleg en beheer van infrastructurele werken zoals wegen, spoorwegen en dijken en voor telecommunicatieprojecten. Fotogrammetrie en landmeetkunde waren tot nu toe de enige meettechnie ken die worden ingezet om actuele en nauwkeurige hoogtegegevens in te win nen. In 1993 heeft Geodan Geodesie een nieuwe operationele hoogte-inwin- ningstechniek geïntroduceerd in Ne derland: vliegtuig-laserscanning. Vlieg tuig-laserscanning is speciaal ontwik keld voor de inwinning van hoogtege gevens in uitgestrekte gebieden en biedt een interessant alternatief voor de be staande hoogte-inwinningstechnieken. Vliegtuig-laserscanning resulteert in een digitaal terreinmodel (dtm) met een hoogtenauwkeurigheid van 15 cm en beter. De gemiddelde dichtheid be draagt 12 m2, wat inhoudt dat per hectare ruim 800 metingen worden verricht. Voor speciale toepassingen kan met een gemiddelde dichtheid van 4 m2 zelfs gedetailleerder worden ge meten. In dit artikel wordt ingegaan op het concept achter vliegtuig-laserscanning en wordt een kwalitatieve vergelijking ir. C. S. Han, technisch directeur bij Geodan Geodesie BV. getrokken met de fotogrammetrische hoogte-inwinning. Daarnaast worden de resultaten van twee in 1994 uitgevoerde projecten besproken. Vliegtuig-laserscanning is een methode waarbij een laser straal vanuit een vliegtuig het aardoppervlak aftast. De laser stralen worden met een hoge frequentie uitgezonden, wat resulteert in een nauwkeurig digitaal terreinmodel met een zeer grote dichtheid aan hoogtegegevens. Eind jaren tachtig zijn de eerste ervaringen opgedaan met lasertechnologie vanuit een vliegtuig. In het ontwikkei- stadium werd gebruik gemaakt van een laserprofiler. Met behulp hiervan werd de hoogte van het terrein direct onder het vliegtuig bepaald met een hoge nauwkeurigheid (15 cm en beter) [1]Het systeem was echter niet geschikt voor het uitvoeren van een hoogtekartering van een uitgestrekt ge bied. Op basis van de vraag naar gebiedsdekkende hoogte informatie is het principe van vliegtuig-lasertechnologie verder ontwikkeld tot een scannende laser (zie kader). De laserscanner wordt in het vliegtuig gemonteerd, waarbij gebruik wordt gemaakt van een standaard luchtfotocamera- ophanging. In het algemeen wordt op een hoogte van 900 m gevlogen. Bij een vlieghoogte van 1000 m of hoger wordt de betrouwbaarheid van de metingen minder ten gevolge van de zwakker wordende reflecties. Produktieproces, snelheid van beschikbaarheid en inzet baarheid van de hoogtegegevens, flexibiliteit van de inwin ningstechniek en de produkt/prijsverhouding zijn aspecten waarop vliegtuig-laserscanning en fotogrammetrie onderling kunnen worden vergeleken. Het totale proces vanaf het nemen van voorbereidingen voor de vliegtuigopname tot het opleveren van de eindprodukten is voor de beide inwin- ningstechnieken in grote lijnen vergelijkbaar. De aanpak per deelproces, de doorlooptijd en de flexibiliteit van beide meet methoden verschillen daarentegen aanmerkelijk. 89

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 17