Onderzoek naar kwaliteit van vliegtuig-laserscanning Vliegtuig-laserscanning Terrestrische hoogtemetingen Sibson interpolatie Geïnterpoleerde laserhoogten Kwaliteitscontrole NGT GEODESIA '99S-2 PWN GWA Vliegdjd 4.10 uur 2.40 uur Aantal vliegstroken 39 24 Aantal metingen 12.653.877 7.081.383 Aantal terreinpunten (na verwijderen bomen e.d.) 9.263.091 5.255.569 Penetratie (percentage terreinpunten t.o.v. alle metingen) 73,2 74,2 aanzienlijk meer tijd in beslag neemt. De minimum meetdichtheid bij vlieg- tuig-laserscanning bedraagt één meting per 12 m2. Deze zeer hoge meetdicht heid is bij fotogrammetrie slechts haal baar tegen hoge inspanning, een veel langere doorlooptijd en dus ook tegen een prijs die veel hoger zal zijn dan bij vliegtuig-laserscanning. Ter illustratie: de in totaal ruim 12 miljoen gemeten hoogtegegevens (tabel 1) die voorjaar 1994 zijn ingewonnen, werden binnen vijf maanden na de laservlucht bij de opdrachtgever geïnstalleerd. Momen teel kunnen de hoogtegegevens al in 2 a 3 maanden worden opgeleverd. De be rekende hoogtegegevens kunnen direct worden verwerkt tot hoogteprodukten, zoals een regelmatig digitaal terrein model of een hoogtelijnenbestand of -kaart. Inzetbaarheid van vliegtuig- laserscanning Het GPS-paspunt kan in de omgeving van het projectgebied worden opge steld. Hierdoor is ter voorbereiding van de laservlucht een bezoek aan het ter rein niet meer noodzakelijk, hetgeen de inzetbaarheid van laserscanning ver groot. In tegenstelling tot conven tionele inwinningstechnieken kunnen met behulp van vliegtuig-laserscanning moeilijk toegankelijke gebieden, zoals droogvallende platen en natuurgebie den, worden ingemeten. In bosgebieden registreert de laserscan ner zowel de boomkruinhoogte als de bodemhoogte. De reflecties van blade ren en de bodem worden met behulp van geavanceerde software onderschei den. Met deze eigenschap onderscheidt vliegtuig-laserscanning zich zowel van fotogrammetrie als van landmeetkun de, waar het inmeten van de bodem on der dichte boomkruinen grote proble men kan opleveren. Fotogrammetrie heeft echter wel een meerwaarde ten opzichte van vliegtuig- laserscanning, aangezien naast hoogte- Tabel 1. Projectgegevens PWNen GWA. Fig. 2. Interpolatie van laserhoogtepunten naar landmeet kundig gemeten locaties ten behoeve van de kwaliteits controle. gegevens ook topografische gegevens zoals wegen, huizen en dergelijke uit luchtfoto's kunnen worden ingewonnen. Tot op heden is het proces van vliegtuig-laserscanning volledig gericht op het inwinnen van hoogtegegevens, alhoewel de grote dichtheid van de hoogtemetingen wel de mogelijkheid biedt om de aanwezige topografie te visualiseren. Tijdens de laservlucht worden verticale video-opnamen van het terrein gemaakt. De video-opnamen werden in het ontwikkelstadi- um van de laserscanner gebruikt om de reflecties van de la serstralen op verschillende objecten en vegetatietypen te ana lyseren. Nu het meet- en verwerkingsproces geoperationali seerd is, wordt onderzocht of de video-opnamen ook voor (middenschalige) topografische doeleinden kunnen worden gebruikt. In het voorjaar van 1994 heeft Geodan Geodesie samen met het Duitse bedrijf TopScan in opdracht van Gemeente waterleidingen Amsterdam (gwa) en pwn Waterleiding bedrijf Noord-Holland (pwn) op basis van vliegtuig-laser scanning een digitaal hoogtemodel van het beheergebied van beide waterleidingbedrijven vervaardigd. De ingemeten ge bieden liggen langs de Noordzeekust over een oppervlak van 40 bij 4 km. Als onderdeel van de opdracht is een uitgebreide kwaliteits controle uitgevoerd om de nauwkeurigheid en de dichtheid van de hoogtemetingen aan de in de opdracht gestelde kwali teitseisen te toetsen. De nauwkeurigheid waarmee de vorm en ligging van een gebied wordt beschreven, wordt zowel be paald door de nauwkeurigheid van elke afzonderlijke meting als het aantal metingen in het gebied. De waterleidingbedrij ven hebben de volgende eisen gesteld: een standaardafwijking in x-, y- en z-richting van maxi maal 15 cm; een gemiddelde dichtheid van 1 punt per 3,5 bij 3,5 m (12 m2) voor gwa en 1 punt per 2 bij 2 m (4 m2) voor pwn. In de beheergebieden komen vegetatietypen voor, die varië ren van loof- en naaldbos, laag- en hoog struweel tot open kruidenvegetatie. Naast het toetsen van de gestelde kwali- Berekening van de hoogteverschillen Bepalen van de standaardafwijkingen van de laserhoogten 91

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 19