Nederlands Geodetisch Tijdschrift 37e jaargang no. 2 februari 1995 15 89 I OS I 96 197, 108 I 07 109 I I I 73 NGT GEODESIA komt elf maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd) in een oplage van 3800 exemplaren ISSN 0016-707X Zich bewust van de nieuwe mogelijkheden die de techniek de geodesie biedt, heeft de Neder landse Commissie voor Geodesie (ncg) beslo ten een visie te ontwikkelen op de wijze waar op het vak die mogelijkheden het beste voor de samenleving kan gaan inzetten. Eind 1992 heeft de ncg een subcommissie met die taak belast. De voorzitter van deze subcommissie heeft een samenvatting geschreven van het eindrapport dat in december 1994 aan de ncg is aangeboden en waarvan de inhoud door de NCG is overgenomen. Met enige regelmaat verschijnen publikaties over hoe het verder moet met de gbkn- vervaardiging in het nog niet gereed zijnde deel van het land. Vaak zijn de kosten het onderwerp of wordt (te weinig?) gesproken over de bijhoudingsproblematiek. Ditmaal treft de lezer een verslag aan over een onder zoek dat in opdracht van het Samenwerkings verband gbkn is uitgevoerd naar de (nieuwe) specificaties van de gbkn. Op basis van de on langs uitgebrachte ontwerpnorm „Terrein model Vastgoed" (nen 3610) is gekeken of de traditionele „lijnen"-kaart niet kan worden omgevormd tot een meer bijdetijds object- gericht basisbestand. Dit betekent naast het ontwikkelen van een nieuw produktieproces tevens het beantwoorden van de vraag op welke wijze de reeds bestaande gbkn's moeten worden geconverteerd. Steeds meer alternatieve meetsystemen wor den ontwikkeld, die de traditionele fotogram- metrische en landmeetkundige inwinnings- technieken beconcurreren. In dit artikel wor den de mogelijkheden besproken van vlieg- Nationaal Geodetisch Plan „Wat is waar?" prof. dr. ir. L. Aardoom 83 Naar een objectgerichte GBKN?! ir. B. van de Veen ir. H. T. Uitermark Vliegtuig- laserscanning ir. C. S. Han tuig-laserscanning. Met deze remote sensing techniek kan een redelijk nauwkeurig digitaal hoogtemodel worden gemaakt met een hoge puntdichtheid. In dit artikel worden de resul taten van enkele proeven beschreven, uitge voerd in duingebieden in opdracht van water leidingbedrijven. Vijf jaar na de oprichting van de branchever eniging vnbg is het interessant de balans eens op te maken en te zien hoe het de organisatie is vergaan, wat er is bereikt en welke koers is uitgezet. In een openhartig gesprek met voor zitter Dick van de Velde komen vooral de be perkte mogelijkheden van de organisatie aan de orde. Er zijn dingen bereikt, maar er zijn ook bedreigingen. Het gaat niet zo goed in de geodetische wereld. Er is dringend behoefte aan nieuwe produkten en vooral aan een nieuw soort (creatieve) geodeten. en verder... Mercator, cultureel ambassadeur van Vlaanderen Proef Nijeveen: de halve schaal, het ei van Columbus? Ingezonden Stichting ngl Agenda Berichten In memoriam ir. J. A. C. E. van Roermund Verslagen Personalia 95 Balans na vijfjaar VNBG W. van Pijkeren M. Scheele Bij de voorplaat Een gemakkelijk te overschrijden grensovergang naar Polen. Maar waar liggen de grenzen van de geodesie. Aardoom en Van de Velde hebben het daarover. IOI I II l I 1 5 Redactie-adres Postbus 10390 7301 gj Apeldoorn tel. (055) 285826 fax (055) 225362 Redactie NGT Geodesia ir. j. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft G. M. van Osch, Apeldoorn ing. W. van Pijkeren, Nieuwegein M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Inlichtingen/abonnementenadministratie mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 kw Apeldoorn tel. (055) 670771 (ma., wo. en vr. 9-12 uur) (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) ngt Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederlands Genootschap voor Geodesie. Advertenties ing. H. Jongbloed Amaliastein 58 4133 hc Vianen telefoon/fax (03473) 7°353 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan alleen worden gegarandeerd, indien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie-acquisiteur. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 68,-; bedrijfs- abonnees binnenland 115,-; persoonlijke abonnees Europa 110,-; bedrijfsabonnees Europa 155,-; persoonlijke abonnees luchtpost 155,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Studenten aan tu, hvu of mts 44,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wp, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Secretaris van de stichting NGL ing. D. van Dijk Hertespoor 27 3772 SE Barneveld tel. (03420) 95356/fax (03420) 95376 privé (03420) 91776 Deelnemende verenigingen Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster (vtak) Vereniging van Landmeetkundigen (wl) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) 1995. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur.

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 1