A Manco van de VNBG Grote bedreiging Omgekeerde privatisering Overleven NGT GEODESIA Het is niet alleen het Kadaster hoor, ook grote gemeenten gaan her en der over de gemeente grenzen op treden als ingenieurs bureau. ...dat zien we als dreigende wolken op ons afkomen... '99S-2 Vanuit de branche hebben we daar grote moeite mee, al moet ik toegeven dat ik er als burger toch ook respect voor heb dat men bij de overheid bedrijfsmatiger gaat werken. Haalt men als overheid zijn doelstellingen, dan ontstaat de situatie dat men hetzelfde werk met minder mensen kan uit voeren. In zo'n situatie kun je twee dingen doen: afslanken of meer werk aantrekken. U begrijpt dat wij als bedrijfsleven de voorkeur aan het eerste geven. Helaas gebeurt dat niet altijd. Op zich wel weer begrijpelijk. Immers niemand is bereid om zijn eigen bestaansrecht af te bouwen. Nog een ander voorbeeld. Onlangs las ik in een ander blad over een nutsbedrijf dat een stappenplan publiceert, gericht op overheden, om hun werkzaamheden te laten uitvoeren door goedkope arbeidskrachten in Oostblok-landen. Nota bene een nutsbedrijf. Nu weet ik ook wel, concurrentie hou je niet buiten de deur, maar als ik zie dat wij in het buiten land nogal eens voor gesloten deuren komen en ik kijk dan naar Nederland, dan zetten wij de deur niet alleen open, nee, wij halen die deur er gewoon uit. Eigenlijk herken ik alleen bij de Rijkswaterstaat een vorm van privatisering zoals het bedoeld is. Dat is een overheidsbedrijf gebleven, waar steeds meer uitvoerend werk nadrukkelijk wordt uitbesteed. Dat gaat dan meestal wel tegen prijzen die niet van deze wereld zijn, maar dat is een ander verhaal. Daar zijn we zelfbij, daar voor moeten we zelf voor de spiegel gaan staan. Het is echt niet eenvoudig dit tij te keren. Wij hebben als geodeten maar een relatief klein vakgebied. En twee derde van het vakgebied is overheid. De rode lijn in het vakgebied wordt dus vooral bepaald door de overheden. De vnbg ver tegenwoordigt dan ook maar ongeveer een derde van het vakgebied. Onze branche is daarom klein. We kunnen het ons ook niet permitteren een professioneel en onafhankelijk branche-bureau in te richten, waar bijvoorbeeld een paar juristen zitten die paal en perk stellen aan ongewenst over heidshandelen. De mensen die actief zijn in de vnbg, zijn tevens mede werkers van een geodetisch bedrijf. Die overheden zijn dus tevens je opdrachtgever, dat maakt ons werk in dit verband extra lastig. drijf natuurlijk: „Ik vind jullie schatten van mensen en samenwerken hier en daar vind ik best leuk, maar dit traject bewerken we nu al vijfjaar alleen en dat kunnen we best. Daar gaan we voor lopig alleen mee door". Nee, het Kadaster heeft zich nog niet aangemeld als VNBG-lid, al is het ver zelfstandigd. We zien het ook niet als een bedrijf in de zin van onze bedrijven. Het werkt vanuit een heel andere be schermde taak, heeft van daaruit lande lijk een monopolie-positie en kan van daaruit acquireren en produkten op de markt brengen. De hele branche werkt de laatste jaren voor afbraakprijzen en de marges zijn verschrikkelijk krap. Dat biedt geen ruimte voor forse investerin gen. In dat licht gezien is de positie van het Kadaster in de nieuwe vorm voor de branche ook best beangstigend. Dat zien we als dreigende wolk op ons afko men. Als dit zich voortzet, zou dat het einde van het echte geodetische be drijfsleven kunnen betekenen. Nee, we zullen als vnbg nog niet direct het paard van Troje binnenhalen. De doelstelling van de privatiserings operatie was simpel: het grote over heidsapparaat afslanken en uitvoerings taken uitbesteden aan het bedrijfsleven. Maar in onze branche pakt dat heel an ders uit, gebeurt het tegenovergestelde. Kijk eens naar de ptt, die is ook verzelf standigd en krijgt nu daadwerkelijk met concurrenten te maken. En je hoort dat dat ook heilzaam werkt voor zo'n organisatie. Maar wij hebben te maken met (halve) overheidsorganen die vanuit een bevoorrechte positie de markt opgaan. Het is niet alleen het Kadaster hoor, ook grote gemeenten gaan her en der over de gemeente grenzen optreden als ingenieursbureau. De bedrijven zijn momenteel allemaal tegen dumpprijzen aan het werk. In de afgelopen twintig jaar hebben we er alles aan gedaan om onze werkprocessen steeds efficiënter te maken. We hebben voor dezelfde produkten minder dan de helft van de menskracht nodig dan voorheen. Alles is bedacht om het produkt sneller en goedkoper te vervaardigen. Maar we voeren als geodeten nog wel grotendeels dezelfde produkten. Het is nu zaak op andere dingen in te haken: nieuwe mark ten, nieuwe produkten. Maar wie moet dat gaan doen? De marges in de geodetische wereld zijn zo klein, dat geen bedrijf in staat is enorm te investeren. Ook daarin kan de vnbg niet veel meer doen dan verkennen. Om die reden hebben we dan ook onlangs een nieuwe commissie benoemd om te onderzoeken hoe het verder moet met het vakgebied. Wat kunnen we doen om te overleven? Want dat is natuur lijk een hele cruciale vraag. Voor ieder mens een hele pri maire vraag, waar we vanaf onze geboorte dagelijks mee van doen hebben. 97

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 25