h Mercator, cultureel ambassadeur van Vlaanderen Een speurtocht door de geschiedenis NGT GEODESIA IMPRESSIE Geen Belg die na 1994 niet weet wie Gerard Mercator was, zo uitgebreid en gevarieerd is zijn dood (2 december 1594) herdacht. Brussel, Leuven, Antwerpen, St. Niklaas en natuurlijk Rupelmonde (zijn geboorteplaats) stre den om de eer de mooiste en veelzijdig- ste presentatie van de grootmeester der kartografie te kunnen waarmaken. De Koninklijke Bibliotheek in Brussel wist zelfs Koning Albert over te halen de expositie aldaar te openen, hetgeen tot gevolg had dat Zijne Majesteit getooid met een rood/blauwe bril de voor pagina's haalde. Rupelmonde is niet zo gemakkelijk te vinden. De naam doet vermoeden dat het gelegen zou zijn aan de mond van de Rupel, een zijriviertje van de Schelde, maar wie het daar gaat zoeken, vindt het niet, want Rupelmonde ligt aan de andere zijde van de Schelde. Theo Scheele Mercator op wacht voor de O.L. Vrouwekerk in Rupelmonde. Komend van St. Niklaas zoekt men aanvankelijk tevergeefs naar een plaatsaanduiding op de wegwijzers. Je moet de borden naar Kruibeke volgen, logisch toch? Heb je Rupel monde eenmaal gevonden, dan is het niet moeilijk meer om tekens van Mercators aanwezigheid te vinden want elke in woner kan er alles over vertellen, al heeft hij het steevast over Mèrcator, met de klemtoon op Mer. Op het dorpsplein bewaakt hij op zijn sokkel de o.l. Vrouwekerk. Zijn standbeeld vermeldt dat hij hier op j maart 1512 werd geboren en op 2 december 1594 overleed. Dwars over het dorpsplein loopt een koperen spoor via zijn standbeeld de kerk in. Het symboliseert de meridiaan in de Mercatorprojectie die over Rupelmonde loopt en van hier, over Nederland en Noorwegen, Antarctica bereikt. Hij ligt op de positie 4°.17' o.l. Rupelmonde heeft veel meer over Mercator te bieden: een Mercatorstraat, een plein, een eiland, vlaggetjes aan de gevels, een restaurant met een Mercatorschotel in de aan bieding en een huis met een plakkaat vermeldend: „Hier woonde Mercator niet". De herdenkingen in dit jaar trokken zoveel volk naar Rupelmonde, dat zelfs de hele wandelboulevard langs de Schelde zou worden vernieuwd. Helaas was het Mercatorjaar voorbij eer dat werk gereed was. Maar ja, het loopt niet altijd allemaal synchroon in België. Dat gold ook voor de expositie van meet- en navigatie- instrumenten uit de tijd van Mercator. Die zou in „de ge vangentoren" worden gehouden. Maar daar was het niet. Wel de vaste Mercatorexpositie, zei de toeristeninformatrice. Een expo „met poppen en zo", legde ze uit. De toren, een overblijfsel van het kasteel „Gravensteen", was geheel in gericht op Mercators leven en werken. De „poppen" waren levensgrote weergaven van Mercator en zijn zonen die door middel van de moderne techniek met elkaar converseerden. Scènes in zijn studeerkamer achter de grote hemelglobe, in zijn werkkamer tussen de verschillende meet- en teken instrumenten en zelfs in de cel van de toren waarin hij een zevental maanden, op verdenking van ketterij was opgeslo ten. Want in die tijd kon je niet zomaar van alles beweren over de loop van zon en planeten of over de bolvorm van de aarde. Een gesprek tussen vader en zoon over de voortzetting van zijn werk is te horen. „Welke bijschriften moet ik plaatsen aan de noordpool vader?", vraagt zoon Rumoldus. En zijn kleinzoon drukt hij op het hart toch altijd nauwkeurig de lengte- en breedtegraad te vermelden en ook de schaal. Drie etages van de toren zijn gewijd aan de oude tijd, de vierde brengt de bezoeker plotseling in het heden. Je stapt een planetarium binnen, waar je met een telescoop een satel liet kunt bekijken. De sprekende poppen zijn vervangen door een constant draaiende video waarmee alle wonderen van de moderne digitale landmeetkunde worden geëtaleerd, waaronder diepzeemetingen en kleuren-infraroodopnamen vanuit het heelal. Dat zou in de tijd van Mercator pas echt als ketterij zijn beschouwd. 101

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 29