NGT GEODESIA '995-* door mee te doen, legt u zich bij voorbaat neer bij de uitslag van de jury, welke niet ter discussie staat. Aanmeldingen kunnen tot i juli 1995 worden gezonden aan: Van Beeren- donk Publiciteit, Postbus 379, 5680 aj Best, telefoon 04998-91185. Seminar DGPS Denk aan het seminar over „Precisie- plaatsbepaling met dpgs in Nederland" dat zal worden gehouden op 17 maart 1995 in Rotterdam. In het januarinum mer van ngt Geodesia is een uitgebrei de aankondiging te vinden op p. 46. BERICHTEN Nieuwjaarstoespraak Faculteit der Geodesie De nieuwjaarstoespraak van de Facul teit der Geodesie werd gehouden op 3 januari 1995 door de dekaan prof. Bogaerts. De groep Kootwijk, die per 1 januari 1995 officieel in Delft is gesta tioneerd, werd welkom geheten. Er bleek weinig reden te zijn om het slechte nieuws dat vorig jaar werd ge bracht, niet te continueren. De otb medebewoners van het gebouw werd voorgehouden dat het Ministerie van vrom, waarvan zij financieel sterk af hankelijk zijn, steeds minder geld ter beschikking stelt. Als remedie werd aangedragen om zich meer Europees te richten („Het geld komt niet meer uit Den Haag, maar steeds meer uit Brus sel"), om meer academische promoties tot stand te brengen en om meer con tractonderwijs uit te voeren. Ook werd de wens geuit dat de Faculteit der Geo desie te zamen met het otb een geza menlijke afstudeerrichting gaat oprich ten. De eerste stappen hiertoe zijn reeds gezet. Ook met de Faculteit der Geodesie is het niet bijzonder florisant gesteld. Op korte termijn wordt het personeel extra belast met het opstellen van het 5-jarig studieprogramma, de evaluatie van het onderzoek naar de arbeidsbeleving en over de implicaties van het Nationaal Geodetisch Plan. De echte problemen liggen echter bij de bezuinigingen. Alle indicatoren wijzen erop dat de bezuini gingen voor de faculteit negatief zullen uitpakken. In de eerste plaats is dat na tuurlijk de te geringe instroom aan stu denten. De financiële consequenties hiervan zijn pas op langere termijn voelbaar. Daarnaast zijn er te weinig promoties. Bovendien nemen de derde geldstroom-inkomsten af. Er zijn meer dan honderd personeelsleden. Dat is gezien het aantal studenten te veel. Bovendien zitten in de eerste geld stroom onzekere componenten ter grootte van enkele miljoenen. Deze moeten telkens opnieuw worden ver overd. Remedies zijn de „overhead" te rug te dringen door bijvoorbeeld min der te vergaderen. Dit kan door het aantal vakgroepen van de faculteit te reduceren tot één. Ook door minder hoogleraren aan te stellen, kan worden bezuinigd; dat zijn immers dure perso neelsleden. Maar het belangrijkste as pect is het opkrikken van de derde geld stroom. Hiertoe dienen onderwijs en onderzoek efficiënter te worden ge structureerd. De docenten die meer voeling hebben met onderwijs, dienen hiertoe ook in de gelegenheid te wor den gesteld, zonder dat ze hiervoor worden „gestraft" omdat ze te weinig wetenschap zouden bedrijven. De „echte" onderzoekers dienen daaren tegen meer in de gelegenheid te worden gesteld om zich aan de wetenschap te wijden. De tijd dat men fluitend naar het werk kon gaan omdat er geen pres tatiedwang was, lijkt voorgoed voorbij. Tenslotte wenste prof. Bogaerts allen een gelukkig nieuwjaar. M. J. P. M. Lemmens Rijkswaterstaat gaat aan de weg timmeren Binnen de Rijkswaterstaat (rws) is een projectgroep geïnstalleerd, die belast is met de voorbereidingen van de festiviteiten in het kader van het 200-jarig bestaan van de rws in 1998. Twee leden van deze projectgroep heb ben aan het directieteam van de Meet kundige Dienst (md) de hoofdlijnen van de plannen gepresenteerd. Deze plannen zijn opgenomen in een modu lair masterplan, dat inmiddels is goed gekeurd door de Directieraad van de RWS. De projectgroep is bezig zich te presen teren aan alle Rws-diensten. Het doel is draagvlak en medewerking te verkrij gen. De md heeft deze medewerking toegezegd, met de kanttekening dat de md voor zichzelf" geen prominente rol ziet weggelegd. Daarbij komt dat het jaar waarin de festiviteiten plaatsvin den, enigszins ongelukkig uitkomt voor de md. In 1996 bestaat de stad Delft 750 jaar en de md heeft daartoe reeds medewerking toegezegd aan het gemeentebestuur. Ook heeft de md zich in verband met de Delftse festiviteiten aangemeld als organisator van de Waterstaatsdag. De md heeft daarom aan de vertegenwoor digers van de projectgroep laten weten dat er, wat de md betreft, in 1998 niet opnieuw activiteiten voor de Delftse bevolking zullen worden georganiseerd. Wel is medewerking toegezegd ten aan zien van overige activiteiten, zoals le zingen in het kader van de nationale wetenschapsdag, voor het eigen perso neel, mede in relatie tot ingebruik neming van de nieuwbouw, voor de zakelijke relaties (bijvoorbeeld een sym posium in samenwerking met de an dere specialistische Rws-diensten). De afronding van de metingen voor de 5e Nauwkeurigheidswaterpassing vindt ook in 1998 plaats, zodat wellicht in RWS-kader hieraan aandacht kan wor den besteed. PTT Telecom doet mee met Haagse digitale topografie ptt Telecom district Den Haag gaat deelnemen in het Haagse samen werkingsverband Digitale Topografie. Daartoe is eind 1994 een overeenkomst getekend met de Beheerraad Digitale Topografie. De topografie en een aan tal belangrijke gegevens over topogra fische objecten worden in Den Haag digitaal opgeslagen. Voorheen werd de topografie handmatig getekend en ge actualiseerd. Als volgend jaar de be- standsopbouw van Digitale Topografie is beëindigd, kan al deze actuele vast goedinformatie snel en in de gewenste vorm worden opgevraagd. Dit dient ter ondersteuning van de bedrijfsvoering van de deelnemers aan het samenwer kingsverband: de gemeentelijke dien sten, nuts- en openbaar vervoerbedrij ven en nu ook ptt Telecom Den Haag. De onderhandelingen met ptt Tele com hebben geleid tot een afname overeenkomst. Dit betekent dat ptt Telecom niet in de Beheerraad zal wor den opgenomen, maar dat het bedrijf wel de gegevens zal afnemen, ptt Tele com zal naar verwachting digitale topo grafie onder meer kunnen benutten voor doelmatiger beheer van haar tele- communicatie-leidingen. Digitale Topografie is een samenwer kingsverband van een aantal bedrijven en openbare instellingen in Den Haag: gemeente Den Haag, eneco Energie- 109

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 37