A In memoriam ir. J. A. C. E. van Roermund NGT GEODES1A ■995-2 tevens uit dat 69% van de nutsbedrij ven over een gis beschikken. Maar liefst 90% van deze groep geeft aan op korte termijn (verder) in gis te gaan inves teren. De nutsbedrijven vormen een uiterst interessant segment waarbinnen Intergraph de marktleider is gevolgd door Autodesk, esri en Smallworld. Inlichtingen: gitc, K. van der Lei, tele foon 05146 -1854, fax 05146 - 3898. Heidemij Advies en LB&P combineren GIS-dienstverlening Onder het motto heidemij advies „samen sterk" heeft Heidemij Advies een belangrijke stap vooruit ge zet in de dienstverlening op het brede terrein van de geografische informatie voorziening. Sinds 1 januari 1995 is de afdeling Gis-toepassingen en automati sering van lb&p ecologisch advies bv sa mengegaan met de business-unit Geo- Informatie van Heidemij Advies, lb&p is een adviesbureau dat ecologische kennis combineert met de toepassing van geautomatiseerde hulpmiddelen. GIS heeft daarom altijd een prominente plaats gehad binnen lb&p. De laatste jaren groeide het aantal toepassingsge bieden sterk. Zo is gis nadrukkelijk als hulpmiddel ingezet voor milieu-effect- rapportages, natuurontwikkelingsplan nen en bodemsaneringen. Voorbeelden van projecten die door lb&p zijn uitge voerd, zijn de milieu-effectrapportage voor de aanleg van Rijksweg 73 (Venlo- Maasbracht), de sanering van voormali ge gasfabrieken en het zoeken naar loca ties voor stortplaatsen in Gelderland. De business-unit Geo-Informatie is van oudsher gericht op de grootschalige kaartvervaardiging. Toen jaren geleden de automatisering haar intrede deed, is het diensten- en produktenpakket uit gebreid met thematische bestandsop- bouw, cad en Gis-toepassingen. Onder andere met de geometrische modulen van groen- (sygrob), weg- (raweb) en rioolbeheer (riob) heeft Geo-Informa tie haar positie versterkt. Ook zijn bij voorbeeld ten behoeve van de uitbrei ding van Nijmegen ten noorden van de Waal een groot aantal gegevens ruimte lijk in beeld gebracht. Met het samengaan van lb&p met Geo- Informatie kan worden ingespeeld op de ontwikkeling dat cad en gis, voor heen gescheiden werelden, steeds dich ter naar elkaar toe groeien. Inlichtingen: Heidemij Advies, drs. H. Ullenbroeck, telefoon 085 - 778521. ISU'I' M Grootschalige Basiskaart in de provincie Utrecht eind 1996 gereed Dinsdag 20 december 1994 hebben de directeu ren van het Kadaster en de nutsbedrijven remu, wmn, gcn, gzo, ptt Telecom, regev, emh, casema en nkm in de provincie Utrecht een samenwerkingsovereen komst getekend voor de vervaardiging van de laatste 30% van de Grootscha lige Basiskaart (gbkn) van de provincie. Daarin wordt ook het actueel houden ervan, de zogenaamde bijhouding ge regeld. De Vereniging Nederlandse Ge meenten afdeling Utrecht heeft met ondertekening door D. M. Boogaard, burgemeester van de gemeente De Ronde Venen, onderschreven dat zij de vervaardiging en bijhouding onder steunt. Zij zal de Utrechtse gemeenten stimuleren om aan deze samenwerking deel te nemen. De vervaardiging van het resterend deel van de provincie is uitbesteed aan de ingenieursbureaus Fugro-Inpark en Oranjewoud. Het Kadaster voert de directie. De totale kosten bedragen 5,3 miljoen gulden. Eind 1996 moet het werk klaar zijn. Op dat moment is de gbkn van de gehele provincie beschik baar. Op donderdag 5 januari 1995 overleed op 75-jarige leeftijd in Delft ir. J. A. C. E. van Roermund, oud-directeur van de Topografische Dienst. De heer Van Roermund volgde na zijn middelbare school de opleiding tot beroepsofficier van de landmacht aan de kma te Breda. Hij werd als luitenant ingezet in mei 1940 in de slag aan de Grebbeberg. In september 1940 begon hij aan de studie voor civiel- landmeter aan de, toen nog, Technische Hogeschool te Delft. Hij moest deze studie onderbreken in mei 1942 toen hij met de Nederlandse beroepsofficieren in krijgsge vangenschap werd weggevoerd naar Neurenberg in Duits land, daarna naar Stanislau in Polen en vervolgens naar Neu-Brandenburg bij Berlijn, waar hij in 1945 door de Russen werd bevrijd. Tijdens de krijgsgevangenschap heeft hij zoveel mogelijk doorgestudeerd uit dictaten die hem werden gestuurd. Na de oorlog kon hij daardoor snel afstuderen en haalde hij in 1946 het diploma civiel-land- meter met lof. In 1951 werd dit gevolgd door het diploma geodetisch-ingenieur. In 1946 werd hij geplaatst bij de Topografische Dienst in Utrecht. De dienst was in de oorlog verplaatst van Den Haag naar Utrecht en kwam in 1948 naar Delft. Daar werd de organisatie weer her steld. De heer Van Roermund werd benoemd tot hoofd van de landmeetkundige afdeling. Deze functie vervulde hij tot i960; hij werd toen benoemd tot hoofd opnemingsdienst en in 1970 tot directeur. In 1984 ging hij, op 65-jarige leeftijd, met pensioen. Tijdens zijn diensttijd werden bij de luchtkartering, de kartografie en reproduktie door toepassing van nieuwe technieken veel verbeteringen doorgevoerd, hetgeen hij sterk bevorderde. Daarnaast vervulde hij vele bestuurs functies in de landmeetkundige en kartografische organi saties, evenals in de gemeentelijke en kerkelijke wereld. Hij was onder meer jarenlang gemeenteraadslid in Delft. Voor zijn grote inzet werd hem de koninklijke onder scheiding Officier in de Orde van Oranje Nassau toege kend. De laatste jaren van zijn leven leed hij aan een ernstige ziekte, die hij moedig gedragen heeft. L. van Zuijlen 111

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 39