o Vastgoed geactualiseerd NGT GEODESIA Een belangrijk onderdeel van de over eenkomst is de bijhouding van de gbkn, welke zal worden uitgevoerd door het Kadaster Utrecht of de ge meenten die hiertoe in staat zijn. De kaart wordt gemaakt met behulp van luchtfoto's. Op de gbkn is basistopo- grafie afgebeeld, zoals gebouwen, we gen, sloten en bermen. Straatnamen en huisnummers zijn op de kaart ver meld om de oriëntatiefunctie te ver groten. De kaart wordt door de samen werkende bedrijven gebruikt om er hun eigen gegevens zoals kabels en lei dingen aan toe te voegen. Ook voor ge meenten en waterschappen is de kaart van belang voor hun vastgoedbeheer. Niet-deelnemers kunnen eveneens van deze kaart gebruik maken, zij kunnen deze aanschaffen bij het Kadaster Utrecht. Inlichtingen: ing. A. L. Feith, Kadaster Utrecht, telefoon 030 - 529424. VERSLAGEN «gro [n Survey Inpark wordt Fugro-lnpark Sinds 1 januari 1995 heet Inpark bv, raad gevend ingenieurs- en adviesbureau, Fugro-lnpark bv. Deze naamswijziging onderstreept de verwe venheid met de internationale Fugro- groep. Fugro-lnpark, dat in 1995 vijfentwintig jaar bestaat, is één van de grotere onder nemingen van de Fugro-groep. In de afgelopen twee jaar hebben beide orga nisaties hun dienstenpakket en klanten bestand steeds meer op elkaar afge stemd. Zowel binnen de rijksoverheid, in de gemeentelijke markt, binnen de kring van nutsbedrijven als in de in dustrie wordt steeds meer de voorkeur gegeven aan het principe van geïnte greerde dienstenpakketten. Dank zij haar expertise op het gebied van geo- techniek, milieu en survey, speelt de Fugro-groep hier uitstekend op in. Fugro-lnpark heeft momenteel een be stand van ruim 1500 opdrachtgevers en voert opdrachten uit voor gemeenten, nutsbedrijven en industrie. Fugro- lnpark is onder andere gespecialiseerd in geografische informatiesystemen en ondergrondse infrastructuur. Het be drijf heeft 360 medewerkers, verspreid over de vestigingen in Amsterdam, Arnhem, Breda, Heerlen, Leeuwarden en Leidschendam. Inlichtingen: Fugro-lnpark bv, drs. A. E. van Riel, telefoon 070 - 3170700. Na lange tijd van stilte rond dit onderwerp werd op 14 november 1994 in Ede door de Stichting ngl een studiemiddag geor ganiseerd. De voorzitter, ir. S. Stelling- werff Beintema, opende de middag met de veelbelovende opmerking dat het lezingenprogramma van hoge kwa liteit zou zijn. Jammer dat er zo weinig bezoekers waren. De kwaliteit was goed, de informatie verfrissend. Na het welkomstwoord van de voorzit ter beet mr. A. F. Faas van het Kadaster de spits af. Met een organisatie die in een stroomversnelling zit, is het niet altijd even gemakkelijk de koers vast te houden. De heer Faas slaagde hier ech ter prima in met zijn betoog. De verzelfstandiging betekent onder andere dat er een nieuw financieel regi me is ontstaan met betrekking tot het uitoefenen van taken. Het Kadaster on derscheidt kern- en markttaken. Met name de wettelijke kerntaken werden nog eens duidelijk op een rij gezet en voorzien van een toekomstvisie. Voor ontwikkeling van markttaken is in de nieuwe organisatie ook een plaats inge ruimd. Ook al is niet helemaal duide lijk waartoe dit zal leiden, zijn wel de kaders gedefinieerd waarbinnen markt ontwikkeling moet blijven. In geen ge val mogen deze neventaken leiden tot oneigenlijke tariefstijgingen en concur rentievervalsing. Door middel van een jaarlijks bij te stellen Meerjaren Beleids plan (MBP) zal het Kadaster de ont wikkeling controleren. Naar aanleiding van de samenvatting van produkten, enige details: de kadastrale kaart zal eind 1996 volledig digitaal beschikbaar zijn. Echter, voor „niet hermeten gebie den" zal tot 2003 een extra kwaliteits verbeteringsslag worden uitgevoerd; de achterstand in het verwerken van akteposten zal versneld worden inge lopen; de produkten van de landinrichting zijn nog niet volledig uitgekristalli seerd en gedefinieerd; de produkten van de Rijksdriehoeks meting zullen tot een betere finan ciële positie van deze dienst moeten leiden; het Kadaster streeft naar een verbe terde registratie van subjectadressen en gebouwidentificaties; de ontwikkeling rond de Wet Bo dembescherming en de registratie van publiekrechtelijke beperkingen biedt nieuwe kansen, nieuwe mark ten. De nieuwe marktactiviteiten werden slechts zeer beperkt toegelicht. De kern komt voorlopig te liggen op het beter benutten van de bestaande gegevens. Ook „consultancy" werd als nieuw produkt genoemd, maar helaas niet verder behandeld. De aandacht van het Kadaster zal uitgaan naar het leveren van kwaliteit waar de klant mee vooruit kan, mits passend binnen een nog na der te definiëren basiskwaliteitsniveau. Mr. W. Louwman, bewaarder bij het Kadaster in de provincie Gelderland, volgde met een heldere en zeer concrete lezing. Hij benadrukte met name het „theoretische" verschil tussen de regis tratie in de openbare registers en de in terpretatie van de kadastrale gegevens in de daarvoor ingerichte administratie. Deze administratie heeft een hoge maatschappelijke betekenis, terwijl de openbare registers een juridische bete kenis hebben. Het onderscheid tussen de administratie en de registers laat zien dat er een verschil bestaat tussen de handelingen in de praktijk en de juri dische betekenis van handelingen. In feite is er sprake van risicobeheersing door middel van het onderkennen van de „theoretische" verschillen en het toepassen van de daarbij behorende be veiligingsprocedures. Uit de werking in de dagelijkse praktijk blijkt dat de kadastrale administratie afdoende waar borg biedt voor overeenkomsten. Het Kadaster zal daarom meer aandacht gaan vestigen op de toegankelijkheid en het beschikbaar stellen van gegevens uit de kadastrale administratie dan op de specifieke kenmerken van de overeen komst zelf. Die aandacht komt onder 112 Kadaster' C~~<)

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 40