76 NGTGEODESIA relatie met de kartografie is steeds een bijzondere geweest. Tot de opvallende ontwikkelingen van de laatste decennia behoort voor de geodesie het betreden van de maritieme om geving en de ruimte buiten de aarde, die elk om speciale voorzieningen vragen of die bieden. De geodesie is een kleine beroepsgroep gebleven, waarbinnen de grote variatie van taken op gespannen voet staat met de omvang daarvan. De eigentijdse neiging van de geodesie tot marktgericht den ken vraagt enige bespiegeling. In de geodesie moet het marktbegrip ruim worden opgevat. In economische termen is er immers nauwelijks sprake van een markt voor weten schappelijke geodetische produkten en diensten. Verder zijn, als gevolg van de huidige sterke betrokkenheid van de over heid als opdrachtgever en als afnemer, veel van de geo detische produkten en diensten geen artikelen waarvan de prijs wordt bepaald door het vrije mechanisme van vraag en aanbod. Het is te bedenken dat de geodesie weliswaar over specifieke kennis en vaardigheden beschikt, maar dat de produkten en diensten die daaruit voortkomen, niet uniek behoeven te zijn. Uniek in de zin dat andere beroepsgroepen die produkten en diensten niet zouden kunnen leveren. Bij een ruime opvatting van het marktbegrip mag in de geodesie niet alleen van de bestaande vraagzijde worden uitgegaan, maar moet vooral ook worden getracht een beeld te vormen Fig. 1. Marktsectoren van geodetische produkten en diensten. van de toekomstige behoeften van de samenleving en van wat de geodesie ter vervulling van die behoeften zou kun nen aanbieden. Geodetische produkten en diensten worden thans in hoofdzaak gebruikt op de volgende toepassingsgebieden of markten (fig. i): a. beschrijving en het onderzoek van de aarde als natuurlijk object; b. inrichting (inclusief de planning daarvan) en het beheer van de ruim te op aarde; c. plaatsbepaling op en rond de aarde. Deze indeling van de geodetische markt is ingegeven door de verschillende ge aardheid van de klantenkringen. Marktsector (a) omvat voornamelijk het aardwetenschappelijk onderzoek, maar ook de beheersing van het leefmilieu. Marktsector (b) heeft betrekking op veranderingen van de natuurlijke om geving door menselijk ingrijpen. Dit toepassingsgebied bestrijkt in Neder land het overgrote deel van de huidige geodetische activiteiten. Marktsector (c) dient de navigatie; van statische niet-geodetische plaatsbepaling te land tot de actuele baanbepaling van aard- satellieten. Afhankelijk van de beoogde toepassing maakt de geodesie gebruik van gedeel telijk zelf geschapen infrastructurele voorzieningen: de geodetische infrastruc tuur. Kenmerkend voor een geodetisch infrastructurele voorziening is dat zij voor meerdere partijen en voor meer dere toepassingen bruikbaar is. De geo desie kent diverse vormen van voor zieningen, die aldus als infrastructureel zijn aan te merken. In de eerste plaats zijn daar de referentiesystemen voor horizontale positie en hoogte. Tot de geodetische infrastructuur zijn echter ook de normen te rekenen, die worden gehanteerd bij de overdracht van ge gevens en kennis en die vooral worden gebruikt voor de bewaking van kwali teit en doelmatigheid. Zij vertegen woordigen het normatieve aspect van de geodetische infrastructuur (fig. 2). Sprekend over de organisatie en de structuur van de geodesie in Nederland behartigt de overheid direct of indirect de belangen van ons land en zijn in woners op de drie beschreven toepas singsgebieden. Zij wordt daarmee voor een aantal min of meer specifieke taken gesteld. Soms houdt de overheid de uit voering van zulke taken of van delen daarvan onder zich, in andere gevallen

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 4