GEODESIE de aarde natuurlijk inrichting beheer plaatsbepaling ■^geodetische .infrastructuur alternatief algemeen Voorziene situatie 77 NGT GEODESIA oefent zij toezicht uit op de uitvoering ervan door particuliere ondernemin gen. Zo kent de geodesie in ons land vele partijen, waaronder ook instellin gen van onderwijs en onderzoek. Het geodetisch onderwijs kent vier niveaus: universitair/wetenschappelijk onderwijs (wo), hoger beroepsonder wijs (hbo), middelbaar beroepsonder wijs (mbo) en lager beroepsonderwijs (lbo). Het wo wordt alleen gegeven door de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft (tud). Onderscheid is te maken tussen fun damenteel, strategisch en toegepast geodetisch onderzoek. Afgezien van min of meer direct op eigen bedrijfs voering gericht ontwikkelingswerk van overheidsinstellingen en bedrijven is het onderzoek vooral ondergebracht bij instellingen van wo. Zij zijn aange wezen voor het fundamenteel onder zoek. In de geodetische omgeving zijn hier direct te noemen de Faculteit der Geodesie, de Vakgroep Landmeetkun de Teledetectie van de Landbouw universiteit Wageningen (luw) en het ITC. Geodetisch overleg komt nationaal en internationaal tot stand in verenigings verband en in bijzondere gremia. Voor beelden van deze laatste categorie zijn: de ncg (met haar subcommissies en werkgroepen), de Coördinatiecommis sie voor Landmeetkundige en Karto- grafische Aangelegenheden (cclk), de Vereniging van Nederlandse Bedrijven in Geodesie, Landmeetkunde, Foto- grammetrie, Hydrografie, Kartografie en Vastgoeddiensten (vnbg) en het Geodetisch Platform. De geodesie ontleent haar relatieve sterkte op de nationale markt voor namelijk aan de combinatie van de volgende kenmerken: Fig. 2. De geodesie kent in Nederland drie traditionele markt sectoren. Inciden teel is er behoefte aan een geodetische inbreng op alter natieve gebieden. De geodetische infrastructuur is algemeen onder steunend, ook buiten de geodesie. Bij een ruime opvatting van het marktbegrip mag in de geodesie niet alleen van de bestaande vraag zijde worden uitgegaan, maar moet vooral ook worden getracht een beeld te vormen van de toekomstige behoeften van de samenleving en van wat de geodesie ter vervulling van die behoeften zou kunnen aanbieden. toepassing van de geometrie in het vrije veld; geometrisch denken en doen in groot verband; geometrische kwaliteitsbeheersing in groot verband; nauwgezette documentatie van plaatsgebonden gegevens; kartografisch inzicht; kennis van onroerend-goedrecht; deskundigheid bij herverkaveling onder voorwaarden; kennis van het zwaartekrachtsveld. In vergelijking met andere wetenschaps- en vakgebieden kent de geodesie naast haar sterke, ook haar zwakke kanten. De belangrijkste relatieve zwakte is de publieke onbekend heid met de algemene functie die de geodesie vervult in de samenleving, de zichtbare landmeetkundige activiteiten uit gezonderd. In diverse opzichten maakt de samenleving een opmerkelijke ontwikkeling door en wordt zij geconfronteerd met com plexe vraagstukken. Bij het ontwikkelen van een visie op haar toekomstige inzetbaarheid zal de geodesie met de zichtbare trends en omstandigheden rekening moeten houden. De stormachtige technologische en maatschappelijke ontwikke lingen van de laatste decennia dwingen de geodesie met haar gaandeweg uitgebouwde toerusting tot het maken van een historische keuze: beperkt zij zich in de toekomst tot verdere verdieping van kennis en vaardigheid, gericht op verbetering van haar traditionele produkten en diensten, of zal zij zich opmaken om een ruimere taakstelling te aanvaarden? De samenleving vraagt van de geodesie het meest nadrukkelijk om aanvaarding van een ruimere taakstelling. Een eigentijds gewenste en meest voor de hand liggende verruiming van taakstelling komt voort uit de behoefte aan een geodetische inbreng bij de ontwikkeling van geauto matiseerde (geo-)informatiesystemen waarin de ruimtelijke (geometrische) component van de informatie een sleutelrol vervult. Hiermee krijgt de geodesie de gelegenheid haar geometrische expertise in bredere context dienstbaar te maken en kan zij kiezen voor een nieuwe, uitgebreide missie. In deze missie zal (meer dan tot nog toe) de thematische inhoud van plaatsgebonden informatie over de aarde voorop moeten staan, zonder dat daarbij de geometrische invalshoek van de geodesie in het geding komt. Als „plaatsgebonden" wordt beschouwd informatie met een, mogelijk tijdsbepaal- de, onmisbare ruimtelijke component. Plaatsgebonden is hier dus niet alleen informatie gebonden aan een vaste plaats op aarde. De nieuwe, uitgebreide missie wordt in algemene termen omschreven als: De verzorging van informatie gericht op het in ruimtelijk ver band brengen van verschijnselen, omstandigheden en gebeurte nissen in de omgeving van de aarde. Deze omschrijving behoeft de volgende uitwerking. De ver zorging van informatie omvat het gehele proces van identifi ceren, inwinnen, verwerken, opslaan, analyseren en verstrek ken van alle relevante informatie, alles gericht op de behoef ten van de gebruiker. De verschijnselen, omstandigheden en gebeurtenissen zijn uiteenlopend van aard en omvatten bij voorbeeld geofysische processen, de rechtstoestand van vast goed en de afwikkeling van het verkeer.

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 5