NGT GEODF.SIA Vernieuwend in deze uitgebreide missie zijn: afstemming van de meetkundige nauwkeurigheid op een grotere verscheidenheid van toepassingen; zwaarder accent op de thematische aspecten van de in formatie; grotere aandacht voor de verstrekking van (meta-)infor- matie over de geo-informatie; grotere aandacht voor de vorm waarin de geo-informatie wordt gepresenteerd; vergroting van het werkdomein van de geodesie van het aardoppervlak tot „de omgeving van de aarde"; vergroting van de objectrnimte van de geodesie van objec ten die aan het aardoppervlak (quasi-)vast verbonden zijn tot plaatsgebonden „verschijnselen, omstandigheden en gebeurtenissen". De voorgestelde verruiming van de missie biedt niet alleen kansen voor een verbreding van het werkterrein van de geodesie, maar vraagt evenzeer om een taakafstemming met aanpalende wetenschaps- en vakgebieden. De missie gaat hand in hand met de markt. Evenzeer als de globaal voor ziene markt (de behoefte van de samenleving) richting gevend was voor de bijstelling van de algemene geodetische missie, zal deze bijstelling leiden tot een analyse van de inrichting en de omvang van de geodetische markt. Voor de vervulling van een missie moet er immers een markt zijn. Ook volgens haar uitgebreide missie zal de geodesie de ge noemde traditionele toepassingsgebieden als marktsectoren blijven bestrijken. Deze onveranderde marktoriëntatie is een gevolg van de reikwijdte van de traditionele marktsectoren. Binnen het kader van deze sectoren is er echter ruimte voor nieuwe toepassingen. De samenleving vraagt van de geodesie het meest nadrukkelijk om aanvaarding van een ruimere taakstelling. Op de markt voor „De aarde als na tuurlijk object", vervult de geodesie in direct een belangrijke en soms zeer belangrijke, maatschappelijke rol. De werkgelegenheid in deze sector zal ech ter beperkt blijven tot een relatief klein aantal (indicatief 5%) van de universi tair opgeleide geodeten. Van de drie marktsectoren zal de sector Inrichting en beheer" de geodesie als geheel de meeste werkgelegenheid (indicatief 80 a 90% van het totaal) blijven bieden, al zal het veranderende takenpakket het beroepsbeeld in deze sector wijzigen en de relatieve aandelen in die totale werk gelegenheid op de diverse opleidings niveaus niet ongemoeid laten. Hier is een duidelijke groei te verwachten in de behoefte aan grotendeels nieuwe geode tische produkten en diensten op het ge bied van de geo-informatievoorziening. Deze gevarieerde marktsector is in te delen in deelsectoren, waaronder de „land- en stadsinrichting". Fig. 3. Functies van de geodeet in de samenleving. GfrarcJ sL/cAUnée/et In deze (planologische) deelsector staat voor de geodesie de indeling van de ruimte centraal. Deze deelsector vereist bijzondere aandacht. Afgezien van haar zorg voor de geodetische infrastructuur gaat de geodesie immers steeds uit van een feitelijke indeling van de aarde in objecten naar kenmerken en kenmerk- waarden. Binnen de marktsector „In richting en beheer" verdient de indeling van de ruimte daarom een speciale plaats. Wel moet hierbij worden opge merkt dat bij dit indelingsproces tegen woordig algemeen ruimtelijk-informa tieve aspecten de specifiek geometrische en planologische in belangrijkheid overtreffen. In de behoefte aan geode tische ondersteuning van de landelijke, stedelijke en maritieme (want de pro blematiek speelt ook op zee) inrich tingsprocessen is enige groei te ver wachten. Binnen de marktsector „Plaatsbepa ling" heeft de geodesie een belangrijk aandeel in de borging van de geometri sche kwaliteit van plaatsbepalingssyste men. De werkgelegenheid zal echter beperkt blijven tot een relatief klein aantal (indicatief 5 a 10%) van de, voor namelijk universitair en HBO-opgeleide, geodeten. Geodetische methoden en technieken zijn in beginsel eveneens inzetbaar op werkterreinen waarop de geodesie zich gewoonlijk niet begeeft, bijvoorbeeld in diverse takken van de industriële be drijfsvoering, in de medische weten schap of in de archeologie. Dergelijke 78

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 6