Gewenste ontwikkelingen Fig. 4. '99S-1 beperkte capaciteit van het geodetisch onderwijs wordt ge kozen voor twee beroepsoriëntaties: een geometrische, met de geometristals vertegenwoor diger; een geo-informatische, met de ,,geo-informant" als ver tegenwoordiger. Deze beroepsoriëntaties onderscheiden zich door hun ver schillende karakteristieke aandachtspunten. Voor de geome trische oriëntatie zijn dat onder meer: regionale tot mondiale preciese puntsbepaling, zwaartekrachtsveld, geometrische kwaliteitsbeheersing en fysische aspecten van meetprocessen. Voor de geo-informatische oriëntatie daarentegen: database technologie, thematische kwaliteitsbeheersing, visualisatie van ruimtelijke informatie en methodologische aspecten van verwerkingsprocessen. Hoewel het onderscheid tussen de beide beroepsoriëntaties een zekere mate van specialisatie veronderstelt, behoort deze specialisatie niet gericht te zijn op een inzetbaarheid van de vertegenwoordigers van deze oriëntaties op uitsluitend één van de drie aangegeven markt sectoren. De vraagstellingen vanuit deze marktsectoren op „geometristen", respectievelijk „geo-informanten" zullen echter in het algemeen verschillend van aard zijn. De ,,geo- informant" en de „geometrist" staan gezamenlijk voor de vervulling van de missie van de geodesie. Ieder heeft daarbij op de diverse gebieden zijn specifieke inbreng (fig. 4). Achtereenvolgens wordt aandacht besteed aan de ontwikke lingen betreffende de geodetische infrastructuur, het onder wijs, het onderzoek en het geodetisch overleg. Tot de geo metrische infrastructuur behoren in de eerste plaats de refe rentiesystemen voor horizontale positie en hoogte. De drie onderscheiden geodetische marktsectoren stellen hieraan verschillende eisen wat betreft precisie, betrouwbaarheid, actualiteit, stabiliteit, praktische bereikbaarheid, actuele (real-time) beschikbaarheid en internationale aansluiting. Toch moet, zeker op langere termijn, worden gestreefd naar één multifunctionele, wijdmazige geometrische basisinfra structuur voor ons land. De meest doelmatige bestanden en informatieve voorzieningen^- voor bepaalde toepassingen moeten daarbij aansluiten als operationele configuraties. Het Amerikaanse Global Positioning System (gps) biedt voor ons land, onverlet de risico's verbonden aan het onbe perkte vertrouwen in een buitenlands militair systeem, voorshands de beste mogelijkheden voor de opzet van een nationale driedimensionale multifunctionele geometrische infrastructuur. Nederland zal zich ook daarom in inter nationaal verband moeten blijven inzetten voor de ver betering en instandhouding van gps als mondiale, geodetisch infrastructurele voorziening. In samenhang met het in Nederland in opbouw zijnde algemeen bruikbare GPS-kern- net moeten toepassingsspecifieke opties voor de invoering van een op gps gebaseerde geometrische infrastructuur worden opgelaten. Aangaande het normatieve aspect van de geodetische infra structuur wordt opgemerkt dat normen die in Nederland worden ontwikkeld, op termijn moeten aansluiten bij de normen die zijn ontwikkeld in Europees of breder inter nationaal verband. De vastgestelde nationale en inter nationale normen moeten een multifunctioneel karakter hebben. Op dit hoogste niveau is het belangrijk dat gegevensmodellen worden ontwikkeld, die zoveel mogelijk 79 NGT GEODESIA AARDE NATUURLIJK GEOMETRIST INRICHTING BEHEER GEO-INFORMANT PLAATSBEPALING INFRASTRUCTUUR alternatieve toepassingen kunnen voor de geodesie een uitdaging vormen tot vernieuwing en haar daarmee in een breder maatschappelijk kader plaatsen. Deze doorgaans specialistische toepas singen zullen te zamen echter slechts een zeer bescheiden marktaandeel op eisen. Geometristen en „geo-informanten bedienen gezamen lijk de geodetische markt. De uitbreiding van de missie vraagt om een bijstelling van het huidige alge mene profiel van de geodesie. Om het aanzien van de geodesie voor de toe komst te bepalen, is het van belang na te gaan welke functies zij in de samen leving te vervullen heeft (fig. 3). Te onderkennen zijn de volgende typen functionaris: landmeter als de dagelijkse vertegen woordiger van het vak, bijvoorbeeld bij het terrestrisch opnemen, het uit zetten en de deformatiemeting; geometer primair als verzorger van de geometrische infrastructuur en de geometrie en kinematiek voor het aardwetenschappelijk onderzoek, in clusief de detaillering van het aardse zwaa rtekrach tsveld; aardobservator die gespecialiseerd is in de fotogrammetrie en de tele- detectie vanuit de lucht en vanuit de ruimte; geodetisch planoloog als de specialist voor de geometrische indeling van de ruimte in het kader van de land-, stads- en maritieme inrichting; geo-informaticus die is gespecialiseerd in de bouw, het beheer en het onder houd van geo-informatiesystemen en in klantgerichte verzorging van geo- informatie; kartograaf die zorg draagt voor de visuele presentatie van geo-informa- de; hydrograaf als „land'meter/aardob- servator/kartograaf in een maritieme omgeving. Elk van deze functies vraagt een zekere specialisatie. Rekening houdend met de De voorgestelde verruiming van de missie biedt niet alleen kansen voor een verbreding van het werkterrein van de geodesie, maar vraagt evenzeer om een taakafstemming met aanpalende wetenschaps- en vakgebieden.

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 7