'995-3 vorm bestaat al 20 jaar, terwijl de Openbare Registers zelfs al 129 jaar bestaan. De twee diensten zijn in organisatorisch opzicht nauwelijks geïntegreerd. Het is van belang dat de lezer van dit artikel zich realiseert dat met de term Kadaster in Costa Rica alleen de technische dienst wordt bedoeld, die verantwoordelijk is voor de landmeetkundige en [carto grafische activiteiten en dus niet de Openbare Registers of beide diensten samen zoals in Nederland gebruikelijk is. De wetgeving van zowel het Kadaster als van de Openbare Registers is gestoeld op westers model. De Openbare Regis ters zijn in hoge mate geautomatiseerd, alle gegevens zijn digitaal opgeslagen, de akten zijn gescand en informatie kan per modem worden opgevraagd. Dienst Kadaster Costa Rica De kadastrale taken voor geheel Costa Rica zijn onderge bracht in één centrale dienst in de hoofdstad San José. Desondanks zijn er slechts 150 mensen werkzaam bij het Kadaster, omdat bijna alle landmeetkundige werkzaamheden worden uitgevoerd door privé-landmeters. Zij worden daar toe gecontracteerd door de belanghebbende (meestal de koper of de verkoper). Slechts van een beperkt deel van het land zijn kadastrale kaarten aanwezig en er wordt nauwelijks zorg besteed aan de bijhouding. Relatie tussen Kadaster en Openbare Registers In Costa Rica bestaat nauwelijks een relatie tussen het Kadaster en de Openbare Registers, ondanks het feit dat beide diensten in hetzelfde gebouw gehuisvest zijn en allebei deel uitmaken van het Ministerie van Justitie (fig. 2). Een belangrijke belemmering voor het verbeteren van de relatie tussen deze beide diensten is het ontbreken van een één duidige kadastrale aanduiding. In de Kadasterwet is gedefinieerd: Een perceel is de kadas trale eenheid die wordt gevormd door een stuk grond dat een volledige fysieke eenheid vormt en begrensd wordt door één lijn die, zonder onderbreking, terugkeert in het punt van vertrek". Het Openbaar Register hanteert als eenheid ,,de finca" waar van de definitie is: ,,Een stuk grond dat als juridische eenheid is ingeschreven in het Openbare Register of ontvankelijk is om geregistreerd te worden middels een onderscheidend tiummer". Er bestaat géén vaste relatie tussen het perceel (fysieke een heid) en de finca (juridische eenheid), zodat er in principe geen te definiëren relatie bestaat tussen de gegevens van het Openbare Register, gebaseerd op de registratie van fincas, en de gegevens van het Kadaster, waar het perceel als eenheid wordt gehanteerd. Het Openbare Register neemt de gegevens uit de notariële akte over zonder te toetsen of die gegevens overeenstemmen met de kadastrale gegevens. Het komt regelmatig voor dat percelen volgens het Openbare Register een zeer afwijkende oppervlakte hebben ten opzichte van de kadastrale opper vlakte. Het is geen uitzondering dat ten behoeve van de grondbelasting bij de Belastingdienst nog een andere opper vlakte is geregistreerd. Daarnaast is er een grote overlapping in gegevens en werkzaamheden. Zo registreert het Kadaster de persoonsgegevens van de kopers van gedeeltelijke percelen zonder te beschikken over een bijhoudingsmechanisme inge val van verkoop van gehele percelen. Het Openbare Register houdt die gegevens ook bij. De registraties van beide dien sten bevatten veel tegenstrijdigheden, hetgeen voor het pu bliek onoverzichtelijk is. 134 NGT GEODESIA Fig. 2. Plaquette op het gebouw van het Nationaal Register Openbare Registers en het Kadaster). Plano catastrado Vaak bestaat er géén tekening of kaart van het overgeschreven onroerend goed. Pas sedert 1981 is verplicht ge steld dat voor de akte een zogenaamd „plano catastrado" moet worden ge maakt, als de akte tenminste betrekking heeft op een transactie met nieuwe be grenzingen, zoals bij gedeeltelijke ver koop. Het plano catastrado is een teke ning op schaal (met maten en hoeken) van het af te splitsen gedeelte. Behalve de nauwkeurig aangegeven maten en hoeken worden meestal ook coördina ten genoteerd, steeds in een (ander) lokaal stelsel per perceel. Dat plano wordt gemaakt door één van de vele privé-landmeters en krijgt pas gel digheid na de goedkeuring door het Kadaster. De controle door het Kadas ter is voornamelijk formeel, er wordt getoetst of het plano voldoet aan de voorschriften. Die controle gebeurt op kantoor, er wordt zelden gecontroleerd of de metingen kwalitatief voldoen en/of de metingen aansluiten bij de aangrenzende kadastrale situatie. On danks dat het plano catastrado een schijnbaar zeer nauwkeurig meetstuk is, komt het regelmatig voor dat een ge kocht stuk grond geheel of gedeeltelijk een andere eigendom overlapt. Bij ge brek aan kadastrale kaarten kan de lig ging van het perceel niet worden ge controleerd. Taken van het Kadaster De taakstelling van het Kadaster is in de Kadasterwet (1981) vastgelegd. Vol gens de wet bestaat het Kadaster uit „de grafische, numerieke, literaire en statis tische beschrijving en weergave van alle gronden gelegen binnen het nationale territorium". Het functioneren van het

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 10