Meerdoelen Kadasterproject NGT GEODESIA 1995-3 Kadaster dient volgens die wet „in het algemeen belang te zijn en te dienen voor juridische, economische, fiscale, administratieve doelen en verder nog voor alle doelen die door de wet of het reglement worden vastgesteld". De be schrijving van de taken is zodanig ruim geformuleerd, dat het Catastro Natio nal daaraan voorlopig zeker niet kan voldoen. Het stellen van prioriteiten zal derhalve absoluut noodzakelijk zijn. In het verleden was het Kadaster voorna melijk een archief van „planos catastra- dos" die door privé-landmeters worden gemaakt. Kwaliteit Het Kadaster heeft nagenoeg niet de mogelijkheid om die planos op be trouwbaarheid en nauwkeurigheid te verifiëren. De kwaliteit van het kadas trale archief is afhankelijk van de privé- landmeter. Die zal trachten om zonder veel problemen, met zo weinig moge lijk werk, zoveel mogelijk planos goed gekeurd te krijgen. Gevolg is dat de grenspunten die op de planos worden aangegeven, niet in het terrein worden verzekerd en dat in het verleden ge maakte fouten worden overgenomen op de nieuwe planos om tegenstrijdig heden met eerdere metingen en moge lijke problemen met de controlerende instantie te voorkomen. De nieuwe planos hebben overigens alleen betrek king op het af te splitsen deel en er is dus geen controle op het resterende deel. Tal van redenen die ertoe leiden dat de kwaliteit van het archief van het Kadaster veel minder is dan de indivi duele planos doen vermoeden. Fig. 4. Oude documenten worden gecontro leerd en tevens moeten nieuwe formulieren worden Fig. 3. Floe precies moet de kadastrale kaart zijn om deze grens vast te leggen Het project draagt de naam „Proyecto Catastro Multi- finalitario" en wekt alleen daardoor al hooggespannen verwachtingen. Het uiteindelijke doel is om het Kadaster in Costa Rica te verbeteren en kadastrale kaarten te vervaar digen en bij te houden van het gehele land. Het land is opgedeeld in vijf delen; per fase zou één van die delen worden uitgevoerd. In 1990 heeft Nederland toegezegd om in het kader van ontwikkelingssamenwerking financiële en technische steun te verlenen aan de eerste fase van het project. Deze fase was gepland van 1991 tot 1994 en was geraamd op ruim 20 miljoen gulden, waarvan Nederland 65% voor zijn rekening zou nemen en Costa Rica de overige 35% zou financieren. De eerste fase was de hoofdstad San José en directe omgeving. Van Nederlandse zijde werd ILIS belast met de uitvoering van het project en werd door het Ministerie van Buiten landse Zaken een adviesgroep ingesteld. Die groep had tot taak om tijdens haar werkbezoeken (twee keer per jaar) de voortgang te bewaken en aanbevelingen te doen voor de verdere uitvoering. Naast het verbeteren van de grond- registratie was een doel om de opbrengsten van de grondbe lasting te verhogen. Daartoe werden alle panden getaxeerd. De verwachting was dat uit de meer-opbrengsten aan belas tinggelden de volgende fase van het Kadasterproject zou kunnen worden gefinancierd. Met de bijdrage van Neder land voor de eerste fase zou derhalve het project „self supporting" worden. Het streven was om te komen tot een uniek bestand met onroerend-goedgegevens ten behoeve van het Openbare Register, het Kadaster en de Belastingdienst. De verwachtingen over het multifunctionele karakter van het Kadaster zijn gaandeweg bijgesteld tot het verbeteren van het Kadaster tot een dienst met betrouwbare informatie be treffende de ligging van de bij het Openbare Register ge registreerde eigendommen. Een betrouwbare kadastrale kaart zal voor velen als informatiebron kunnen dienen en een basis zijn voor het toevoegen van hun specifieke discipline. Met behulp van de technische en financiële steun van Neder land kreeg het Kadaster van Costa Rica een impuls, zodat kon worden begonnen met de uitvoering van de werkzaam heden zoals beschreven in de Kadasterwet en om een einde te maken aan de eerder geschetste problemen.

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 11