'995-3 NGT GEODES1A Werkwijze De werkwijze tijdens de eerste fase van het project was in het kort als volgt. Op basis van luchtfoto's (schaal 1 4000) wor den fotogrammetrische kaarten (schaal 1 1000) gemaakt. Dank zij een nauwkeurig en homogeen netwerk van vaste punten, een juiste verdichting en een adequate blokvereffe- ning hebben deze fotogrammetrische kaarten een grote nauwkeurigheid. Lokaal gecontracteerde landmeters verifië ren in het veld de reeds bestaande kadastrale en registratieve informatie. Waar nodig worden dan tevens enkele maten genomen van de omtrek van de percelen, zodat op basis van de fotogrammetrische kaart en met de eventuele planos cata- strados en de in het veld opgenomen maten op interactieve wijze kadastrale kaarten kunnen worden vervaardigd. In de Kadasterwet is opgenomen dat de kadastrale gegevens, vóór de definitieve vaststelling, ter visie dienen te worden gelegd. Na de bezwarenbehandeling daarvan zal het gebied (meestal een administratieve eenheid) tot „zona catastrada" worden verklaard, waarbij de kadastrale gegevens wettelijk worden vastgesteld. Concrete resultaten en produkten De concrete projectresultaten van de eerste drie jaar uit voering zijn: een eerste orde netwerk voor geheel Costa Rica (34 pun ten); luchtfoto's van een gebied van 15 600 ha op schaal 1 4000 van het gebied San José; fotogrammetrische kartering van 5 cantons in het gebied San José, ongeveer 9000 ha met een totaal van bijna 500 fotogrammetrische kaarten (500 m x 500 m); detailmeting van globaal 40000 percelen in stedelijk ge bied (4 cantons); 260 kadastrale kaarten op schaal 1 1000 van 4 cantons; 19 700 taxaties van onroerend goed in twee cantons in gebied San José; modules en bestanden ten behoeve van de Openbare Registers en de Belastingdienst; operationeel GIS (6 werkstations) ten behoeve van het Kadaster; opgeleide ambtenaren en technici (in totaal meer dan 300 personen op het gebied van automatisering, kadaster, management, taxaties, detailmetingen); -uitgewerkte instructies, handleidingen, technische specifi caties voor alle werkzaamheden. De beschreven werkwijze is toegepast in een stedelijk gebied met globaal 40000 percelen en heeft betrouwbare kengetal len opgeleverd voor de verdere uitvoering. Bovendien heeft het project bijgedragen tot een verdere bewustwording van Fig. 5. Landmeters nemen maten ter aanvulling van de fotogrammetrische kaart. Fig. 6. Als de portofoon het laat afiveten, dan wordt de halve scheerspiegel gebruikt voor de communicatie. de diensten die betrokken zijn bij on- roerend-goedregistratie en is er een rui me ervaring verkregen in het uitvoeren van kadastrale metingen, het taxeren van onroerend goed en het maken van kadastrale kaarten. Kosten Fotogrammetrische kaarten van urbane en semi-urbane gebieden vormen een betrouwbare kartografische basis voor het weergeven van de kadastrale infor matie. Gebruik maken van een homo gene en betrouwbare basiskaart is van belang om te voorkomen dat plaatse lijke verbeteringen in de toekomst veel mutaties zullen opleveren. De voorbe reidingen, de kadastrale opname en de produktie van de kadastrale kaart kos ten ruim 100,- per perceel. Daarbij komen nog de kosten voor manage ment, overhead, controle en bijhou ding. De taxatie kost nog eens 30,- per pand. In totaal komen de kosten in de urbane gebieden op ruim 150, per perceel. Gezien deze hoge kosten is gezocht naar alternatieve werkwijzen waardoor de kosten beperkt kunnen blijven tot ongeveer de helft. Besparin gen zijn vooral mogelijk in het veld werk. Wettelijk is vastgelegd dat elk perceel in het terrein, en in aanwezig heid van de eigenaar, dient te worden bezocht. Indien optimaal gebruik zou worden gemaakt van het bestaande ar chief (planos catastrados) kan het ter- reinwerk tot een minimum worden be perkt. Gezien de betrokkenheid van de eigenaar bij het maken van de planos en met een zorgvuldig proces van tervisie- legging zou op die manier toch een betrouwbare kadastrale kaart tot stand 136

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 12