Conclusies NGT GEODESIA ■995-3 kunnen komen. Er is nog geen ervaring opgedaan met de tervisielegging en met de behandeling van bezwaarschriften. Door het Kadaster wordt gevreesd dat foutieve kadastrale gegevens zullen lei den tot schadeclaims. De verantwoor delij kheid van het Kadaster was tot nu toe nihil, omdat die steeds kon worden afgewenteld op de landmeter of op de rechthebbenden. Bovendien moet nog blijken wat de juridische waarde van de kadastrale kaart is en welke verantwoor delijkheid het Kadaster heeft voor dat produkt. Verbeteringen Ondanks de concrete produkten en de positieve ervaringen kan uit de eerste fase worden geconcludeerd dat een aan tal besluiten noodzakelijk is alvorens verder kan worden gegaan met de vol gende fasen. Conform planning zullen die verdere fasen overigens zonder Nederlandse steun moeten worden uit gevoerd. Om een permanente discussie over een aantal belangrijke onderwerpen te voorkomen, dienen de bereikte (infor mele) overeenstemmingen te worden geformaliseerd. Daarbij valt te denken aan de taakverdeling tussen het Kadas ter en de Openbare Registers en de eenduidige keuze van een kadastrale aanduiding voor beide diensten. Het zou wettelijk verplicht moeten worden om alle onroerend-goedtransacties te laten inschrijven in de Openbare Regis ters. Nu die verplichting er niet is, blijft de registratie incompleet en kan de bij houding niet volledig zijn. De opper vlakte van de eigendommen zal in beide instituten (Kadaster en Openbare Registers) eenduidig moeten zijn. Het is nu zo dat de oppervlakte bij het Kadaster wordt bepaald door de privé- landmeter en dat de oppervlakte in de Openbare Registers wordt „bepaald" door de notarissen. De verzekering van de grenspunten dient te worden verbe terd, waardoor met een minder nauw keurige kaart kan worden volstaan. Het Kadaster zou kunnen bijdragen tot een verbetering van de huidige situatie door goedkeuring te onthouden aan planos als uit een steekproef blijkt dat de verze kering van de grenspunten niet con form voorschriften is uitgevoerd. Een beperkte voorbereidingstijd en ge ringe financiële middelen zijn er mede debet aan dat problemen die eigenlijk tijdens de voorbereiding uitgebreid aan de orde hadden moeten komen, werden doorgeschoven naar de uitvoeringsfase. Vertragingen in de voortgang zijn veroor zaakt doordat tijdens de uitvoering nog overleg en discussie nodig waren over te vaag geformuleerde werkmethoden of produkten. Een aantal veronderstelde wetswijzigingen kon den niet worden doorgevoerd. Gedurende de uitvoering van het project zijn daardoor de werkwijze, de doelstelling en de planning op een aantal punten bijgesteld. Met het tempo van de afgelopen drie jaar zal het nog zeker zo'n 100 tot 150 jaar duren om kadastrale kaarten van geheel Costa Rica te ma ken. Gezien de economische ontwikkelingen en de behoefte aan betrouwbare kadastrale informatie zal het land niet zo lang kunnen wachten. Het Kadaster zal prioriteiten moeten stellen om niet te verdrinken in de veel te ruime wettelijke taakstelling. Een aantal in de wet genoemde taken zal het Kadaster moeten overlaten aan derden. Fig. 7. Meetformulieren, planos catastrados en fotogramme- trische kaart, ingrediënten voor de nieuwe kadastrale kaart. Omdat er tot nu toe nog geen besluiten zijn genomen om trent de taakstelling van de verschillende diensten (Kadaster, Openbare Registers, Belastingdienst), worden voor de „zekerheid" door elke dienst zoveel mogelijk gegevens opge nomen. Deze werkwijze heeft doublures tot gevolg en maakt de bestandsopbouw complexer dan nodig is, om nog maar niet te spreken over de problemen die dit oplevert voor de bijhouding. In dit opzicht is het project vooralsnog niet geslaagd in zijn opzet. Met de uitvoering van de eerste fase van dit Kadasterproject is voor Costa Rica duidelijk geworden wat allemaal nodig is om een technisch hoogstaand Kadaster op te zetten. Ook in Costa Rica krijgen voorstellen of probleem-oplossingen die gebruik maken van geavanceerde technische hulpmiddelen de voorkeur boven ingrepen in de organisatie. Er is veel aan dacht geschonken aan kennisoverdracht. Middels uitge breide rapporten en workshops zijn de aanbevelingen en ervaringen overgebracht aan de diverse belanghebbenden (inclusief politici). De ondersteuning door Nederland is per 1 september 1994 beëindigd en Costa Rica is voornemens om op eigen kracht voort te gaan met de uitvoering van de volgende fasen. Of dat lukt, zal de tijd leren. Er zijn nog heel wat hindernissen te nemen en niet iedereen is even overtuigd van de voordelen. Omdat een aantal procedures (tervisielegging, bezwarenbe- handeling, vaststelling gegevens, inning grondbelasting) niet volledig zijn doorlopen, kunnen de voordelen van het project niet eenduidig worden becijferd. Het wijzigen van wetgeving en het innen van belastingen zijn uiteraard aangelegenheden die buiten het kader van de technische ondersteuning vallen. 137

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 13