L '995-3 NGT GEODES1A Technisch Adviescomité Het CARDIB-management wordt bijgestaan door een Technisch Adviescomité (TAC) dat ad hoe vergadert rond technische knelpunten en dat is samengesteld uit technici van de verschillende aandeelhouders. De samenstelling is deels afhankelijk van de te bespreken thema's. In het kader van dit TAC is bijvoorbeeld het nieuwe „CARD1B type bestek" tot stand gekomen (zie kader). Projectgroepen Zodra wordt beslist tot de realisatie van een bepaald project en dus tot het karteren van een geografisch afgebakend gebied, wordt een projectgroep (PG) samengesteld, waar van alle participerende en/of geïnteresseerde nutsbedrijven deel uitmaken. De projectgroepen begeleiden samen met CARDIB de karteerprojecten in een bepaalde regio. Voor elk project doet CARDlB een marktconsultatie. Elk project wordt na overleg met de betrokken participanten voor uit voering toegewezen aan een aannemer. Kwaliteitscontrole Het aspect kwaliteitscontrole vormt een essentieel onderdeel van de CARDIB-opdracht. Het gemeenschappelijk gebruik van één enkel grootschalig kaartbestand door meerdere ge bruikers en voor meerdere toepassingen stelt immers belang rijke eisen aan de kwaliteit van dat bestand. Daarbij komt ook dat de kosten voor gebruik, evenals de kosten voor de bijhouding trouwens, sterk zullen variëren in verhouding tot het al dan niet kwalitatief en inhoudelijk conform zijn van de kaart. In dit verband werden door CARDIB twee belangrijke stappen ondernomen: mede op initiatief van Belgacom wordt een „detectiepro gramma" ontwikkeld, dat de digitale conformiteit van de afgeleverde bestanden moet controleren; Fig. 1. Fragment GBK- Vlaanderen. met het Nationaal Geografisch Insti tuut worden gesprekken gevoerd voor de uitwerking van een kwali teitstest, met dito procedure, voor de controle van de planimetrische kwali teit van de leveringen. Over deze materie worden ook met buitenlandse instanties gesprekken ge voerd. Het is de bedoeling dat tegen het einde van 1995 een stabiele, gestan daardiseerde en gebruikersvriendelijke kwaliteitstest voorhanden zal zijn, ge baseerd op de normen van het CAR- DIB-typebestek. Kaartbijhouding De mutatie van grootschalige kaart- bestanden is een continue bezigheid die discipline en organisatie vergt. Elke kaart is slechts de weergave van een situatie op een bepaald tijdstip en vergt dus bijhouding. CARDIB heeft een scenario uitgewerkt, dat er in grote lij nen als volgt uitziet: een belangrijke taak is weggelegd voor het Mutatie Registratie Cen trum (MRC) dat coördinerend zal optreden voor het verzamelen van de gesignaleerde mutaties, het laten in meten en het inpassen ervan in de kaart. De mutaties, of althans hun signalementen, zullen worden aange leverd door alle gebruikers van de ba- siskaart. Een bijzondere rol is echter weggelegd voor de gemeentebesturen met wie CARDIB een speciale over eenkomst onderschrijft; de mutaties zullen worden opgedeeld in drie groepen: dringend in te meten wijzigingen, administratieve wijzigin gen en wijzigingen in te meten bin nen het jaar. De inmeting van muta ties zal worden uitgevoerd door een pool van landmeetbureaus; naast de in te meten mutaties zal ook het gebruik van digitale plan-topo- grafie een rol spelen in het bijhou- dingsproces. Aan onder meer ge meentebesturen wordt gevraagd om de ontwerpplans in digitale vorm ter beschikking te stellen van CARDIB. Deze worden in een apart plantopo- bestand opgeslagen en zijn voor alle gebruikers ter beschikking in afwach ting van de definitieve mutatie die de uiteindelijk gerealiseerde situatie weergeeft. In de loop van 1995 zullen de proce dure en de afspraken die betrekking hebben op het bijhoudingsproces aan de hand van enkele proefprojecten worden verfijnd. 140

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 16