A Stand van zaken op het vlak van uitvoering Conclusie NGT GEODES1A CARDIB-typebestek Het CARDIB-typebestek dateert van februari 1994 en geeft een nauwkeurige omschrijving van hoe de GBKV er moet uitzien. Als produktie-techniek worden zowel terrestrische opmeting als fotogrammetrie toegepast. De GBKV-objectencatalogus voorziet in 39 verschillende objecttypen, opgedeeld in 8 groepen: 1. referentiepunten (BP) 2. gebouwen (BB) 3. wegen en wegmeubilair (BR) 4. spoorwegen (BT) 5. water (BW) 6. scheidingen (BF) 7. reliëf (BH) 8. grenzen (BL) De belangrijkste objecttypen en bijgevolg ook de meest gevraagde behoren tot de groepen BB en BR: voor- en zijgevels, gemene gevels, identificatie van gebouwen (huis- '995-3 nummers), rand bestrating, assen van de wegen, straat namen enz. Elk object wordt gedefinieerd door een „eigen" objectcode en wordt opgeslagen in een „eigen" digitale laag. De alfanumerieke gegevens zoals straatnaamcodes, huisnummers, geodetische punten worden in een „één op één-relatie" (op basis van een X en Y-coördinaat) via ASCII-tabellen aan het grafische bestand gekoppeld. Het grafische bestand is opgeslagen in „DXF"-formaat en versneden in blokken van 1 km bij 1 km, volgens ronde kilometercoördinaten. CARDIB biedt aan zijn afnemers de mogelijkheid om de basiskaart „type nutsbedrijf' uit te breiden met een tiental optionele objecten, zoals achtergevels en achterliggende ge bouwen, palen, opritten op privé-domein, groenvoorzie ningen op het openbaar domein, waterslikkers, enz. De kosten voor aanmaak van deze optionele objecten worden ten laste gebracht en gedeeld door de afnemers/gebruikers ervan. Niet-conforme bestanden CARDIB heeft alle reeds bestaande, maar ten opzichte van het CARDIB- typebestek niet-conforme grootschalige digitale kaartbestanden geïnventari seerd. In het kader van de „pragmati sche" aanpak waarvoor CARDIB heeft geopteerd, zal een aantal van deze be standen, in de meeste gevallen na een al dan niet beperkte conversie en/of op werking, worden gerecupereerd. Deze recuperatie zal slechts plaatsvinden on der strikte voorwaarden en voor zover die economisch en technisch verant woord is. Niet-conforme kaartbestan den zullen hoe dan ook op termijn evo lueren in de richting van het CARDIB- typebestek. Deze evolutie dient te ge beuren dank zij een breder opgevatte bijhoudingsinspanning. Nieuwe kaartbestanden Tot op heden zijn twaalf nieuwe kar- teerprojecten opgestart, verspreid over Vlaanderen. Een ongeveer even groot aantal projecten is in voorbereiding. CARDIB tracht de projecten af te ba kenen op gemeentegrenzen, zodat ook het overleg met de gemeentebesturen, aan wie een keuze uit een tiental optio nele objecten wordt geboden, soepel kan verlopen. Het blijkt dat zowat alle gemeenten mee in de boot stappen, met of zonder bijko mende optionele objecten. Dit succes is in belangrijke mate het resultaat van de gunstige financiële voorwaarden waar tegen CARDIB een gebruiksrecht aanbiedt aan gebruikers van het institutionele type (zoals gemeenten, Kadaster, Vlaamse en federale overheid, provincies). Deze bedraagt immers slechts 10% van de aanmaakkosten. Een goede GBK kan slechts ontstaan op voorwaarde dat alle gebruikers ervan zich uitdrukkelijk bereid verklaren tot een eensgezinde samenwerking rond een duidelijke strategie. Dit vergt niet alleen de nodige financiële en organisatorische in spanningen vanwege de betrokken partijen, maar vooral de nodige discipline, loyaliteit en bovenal collegialiteit, zowel tegenover de andere partners - die soms concurrenten zijn - als tegenover het beheersorgaan dat als opdracht heeft de processen te sturen. Tot op heden schijnt Vlaanderen hierin te slagen. Summary Large scale topographic base map of Flanders The large scale topographic base map of Flanders (Belgium) is manufactured and updated by a company called CARDIB in which all Flemish public utilities participate. Cardib has chosen for a pragmatic approach: existing digital maps are being re cuperated if economically or technically feasible and new ones are produced according to the priorities and demands of the partners. All maps should fulfil strict specifications and quality standards. A perfect understanding between partners, as well as a clear strategy, continuous discipline and sufficient effort from all partners are needed to make a success of this project. 141

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 17