Manuscriptkaarten Illustratie van de eerste ontwikkeling van de Nederlandse kartografie aan de hand van drie manuscriptkaarten uit het Streekarchief Hollands Midden Manuscriptkaarten NGT GEODESIA cartography, mapping, history kartografie, kaartvervaardiging, geschiedenis KEYWORDS TREFWOORDEN Van de instellingen die door het publiek als min of meer verwant worden gezien (archieven, bibliotheken en musea) waren archieven lange tijd het minst bekend. In de laatste decennia is dat veranderd. Dat beeld geldt ook voor het vroegere Gemeente-archief van Gouda, dat enkele jaren geleden is uitgebouwd tot een gemeenschappelijke regeling. De Streekarchiefdienst Hollands Mid den (Streekarchief) te Gouda is een sa menwerkingsverband van de gemeen ten Gouda, Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel, Waddinxveen en Zeven- huizen-MoerkapelIe. Het Streekarchief fungeert als het historisch documenta tiecentrum voor deze regio. Kerntaak is het bewaren van het statisch archief van de deelnemende gemeenten. Daarnaast zijn er ook niet-overheidsarchieven (bijvoorbeeld van kerken, bedrijven en verenigingen) ondergebracht. Onder de naam „topografisch-historische atlas" beheert het Streekarchief een grote verzameling kaarten, plattegronden, bouwtekeningen en foto's. Het Streek archief bevat ruim 2,5 km planklengte aan archiefstukken en een historische bibliotheek met 600 strekkende meter boeken. De studiezaal is vier dagen per week geopend en het aantal bezoeken per jaar is ongeveer 3000. Evenals vele musea kent het Streekarchief een „vriendenstichting" die onder andere lezingen organiseert en steunt in kos ten, die de normale begroting te boven gaan: de Stichting Vrienden van Ar chief en Librije. Deze bijdrage illustreert de eerste ont wikkeling van de Nederlandse karto grafie aan de hand van drie „oude kaar ten" uit de collectie. drs. C. W. Hesselink- Duursma, histo risch geograaf! kartograaf (vrijwilliger) bij de Streekarchief dienst Hollands Midden (SAHM) te Gouda. Bij de term „oude kaarten" gaan de gedachten van velen automatisch uit naar de prachtige, gedrukte kaarten, zoals uitgegeven door de Amsterdamse drukkerij-uitgeverij Blaeu (1599 - 1695). Minder bekend zijn de manuscript- ofhand- schriftkaarten, vooral die welke in de beginperiode van de Nederlandse kartografie (16e en 17e eeuw) zijn vervaardigd. Een onbekendheid die wel begrijpelijk, maat niet terecht is. Begrijpelijk, daar de manuscriptkaarten vaak van regionaal belang zijn en, doordat ze beschreven zijn in het toen gang bare handschrift, minder toegankelijk zijn. Niet terecht, om dat juist de manuscriptkaarten, soms creatief, soms onbe holpen, dan weer verrassend zorgvuldig en nauwkeurig een levendig beeld oproepen van zaken die men van belang achtte; meestal eigendomskwesties en waterstaatkundige situaties. „Alleen een kaart heeft het vermogen in een be trekkelijk klein bestek een maximum aan kennis in een over zichtelijke vorm te etaleren" [2], Deze uitspraak duidt al op een complexiteit aan gegevens, die kaarten kunnen bevatten. Het is dan ook zinvol, zeker bij bestudering van oude kaarten, in de eerste plaats de vraag te stellen: „Met welk doel is deze kaart gemaakt?". Pas als hierop een antwoord is ge vonden, komen aspecten als betrouwbaarheid, schaal, vorm geving en decoratie aan de orde. Soms kan de titel van de kaart of kunnen de themata die op de kaart beschreven staan, hierover uitsluitsel geven. Prachtig is het natuurlijk als er brieven, opdrachten, rekeningen en akten aanwezig zijn, die bij de betreffende kaart behoren. Wanneer bovengenoemde zaken ontbreken, kan de onder zoeker door waar speurwerk, eventueel geholpen door geluk kig toeval, het doel van de kaart achterhalen. Soms is ook dit niet mogelijk en moet nadere verwijzing achterwege blijven. De kaart wordt dan beschreven op basis van louter fysieke kenmerken, zoals afmetingen, aard en toestand van het materiaal waarop de kaart is vervaardigd, helderheid van kleuren en afgebeelde gegevens. Dat deze situatie zich eerder voordoet bij oude kaarten dan bij moderne, mag duidelijk zijn. In het Streekarchief is al een redelijk aantal oude kaarten beschreven en gecatalogiseerd. Hiertoe behoren zowel ge- 143

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 19