A Oudste kaart ■995-3 NGT GEODES1A drukte als manuscriptkaarten. De relatieve onbekendheid van de manuscriptkaarten heeft ertoe geleid dat in dit artikel enige van deze kaarten onder de aandacht worden gebracht, met name de oudste kaarten die in het archief aanwezig zijn. Zij geven door hun verschillend karakter een beeld van de manier waarop in de periode 1500 - 1550 werd „gekar teerd". Aan het begin van deze periode baseerde de landmeetkunde zijn gegevens nog op het onnauwkeurige afstandmeten tus sen de verschillende punten. (De landmeter mat direct de af stand tussen de punten, waarvan hij de onderlinge ligging wilde weten.) In 1533 publiceerde Gemma Frisius, professor in de wiskunde en medicijnen aan de Universiteit te Leuven, een opzienbarende methode voor driehoeksmeting. Het was nu mogelijk om uitgaande van twee punten de ligging van het te bepalen derde punt te berekenen. Een nauwkeurige methode, die bovendien veel tijd bespaarde. De kaarten na deze publikatie getuigen meetkundig bezien van een grote betrouwbaarheid [3]. De oudste kaart in het Streekarchief wordt gedateerd om streeks 1498. Hoewel de bestudering van deze kaart nog niet is afgerond, kan er het volgende over worden gezegd. Het be treft een schetsmatige afbeelding van Oude Rijn, Hollandse IJssel en Lek met enige aanliggende plaatsen. De afbeelding is in zwarte inkt gekarteerd op papier en niet ingekleurd. De afmetingen zijn 31 x 45 cm. De maker is niet bekend. De schaal kan met grote voorzichtigheid worden gesteld op ongeveer 1 100 000. De kaart draagt aan de achterzijde de titel „Oude Loop van de IJssel" (fig. 1). Een vrijwel iden tieke kaart in het Streekarchief betreft vermoedelijk een schets voor het afge beelde exemplaar. Voor de gebruiker van eigentijdse kaar ten is het een vanzelfsprekendheid dat het noorden van de kaart ook bovenaan op het kaartblad ligt. Er bestaan echter kaarten, vooral oude, die door de vorm van het beschikbare materiaal of het te karteren gebied op elke willekeurige windrichting georiënteerd kunnen zijn. In dit geval ligt het zuiden boven. De Lek, waaraan Vianen en Schoonhoven zijn gelegen, prijkt vrijwel bovenaan op het blad. Centraal in het kaartbeeld staat de Hollandse IJssel met het eraan grenzende gebied tussen Oudewater, Gouda, Alphen en Woerden. In deze regio speelde ook toen de waterbeheer sing een belangrijke rol. Diverse gege vens getuigen hiervan: Fig. 1. „Die lant Sceydinge vande Ysel ende Anonieme den Ryn" wijst op een verschillend manuscriptkaart, gerichte afwateringsstructuur. De omstreeks 1498. term landscheiding kan men hier op- Formaat 31 x 45 vatten als een kunstmatig gemaakte cm (foto SAHM). waterscheiding; piiijiii^iii|iiii|iiii|iiii|iiii|iiii|iiii|iiiijiiii|iiii|iiu|nii|iiii|iiii|iiii|iiii|iiii|iiii| 0$J1 2 3 5 1 K 144

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 20