NGT GEODESIA '995-3 Fig. 4. De kadastrale legger uit Waddinxveen na restauratie (foto SAHM). de periode 1500 - 1553 in deze Hol landse streken gebied op kaart werd vastgelegd. De eerste kaart 1498) - summier wat de topografie betreft, maar rijk aan tekst - biedt de onderzoe ker boeiende informatie over de pro blematiek van de waterbeheersing in verschillende delen van de „gekarteer de" regio. De tweede kaart geeft eveneens weinig topografische informatie. Hier ver schaft de picturale weergave een heel ander beeld van de regio. De toeschou wer kijkt „als een vogel" neer op de steden, de rivieren en de struiken; hij ziet ook de verschillende tinten groen van de landerijen (en kan zich afvragen waarom deze verschillen) en ziet, als hij er oog voor heeft, de historische op bouw en ruimtelijke indeling van het gebied. De derde kaart verschaft heel wat topo grafische informatie. Nog niet met de verfijning en nauwkeurigheid van de latere handschriftkaarten, maar land meetkundig gezien een grote verbete ring ten opzichte van de eerste twee. De opvallende aanwezigheid van de wapenschilden is intrigerend. Ik ben me er van bewust, dat deze kaar- Actie „Red een archiefstuk" Hoewel de deelnemende gemeenten in de begroting restauratiekosten opnemen, is er meer nodig. Ook het Streekarchief heeft honderden oude boeken en documen ten die „in levensgevaar verkeren". Ze zijn door de tand des tijds zo aangetast, dat ze alleen door gedegen restaura tie zijn te redden. Aanhakend bij het idee van sponsoring door bedrijven van bijvoorbeeld musea startte de Stich ting Vrienden van Archief en Librije in 1992 een lang lopende actie „Red een archiefstuk". Men stelde adoptie- lijsten op, voorzien van de prijs van de restauratie- en con- serveringswerkzaamheden. Zo kan een document worden gekozen, dat past bij de sponsor. Opvallend was dat meerderen de honderd gulden voor de restauratie van de „brief van Erasmus" uit 1522 voor hun rekening wilden nemen. Nadat het werk (in een extern restauratie-atelier) gereed is, ontvangt de sponsor een foto van het document en wordt zijn naam op zuurvij papier bij het stuk gevoegd. topografische manuscriptkaart van het gebied ten zui den van de Lek tussen Vianen en Noordeloos uit 1553. Deze kaart is de laatste van de drie manuscriptkaarten die in dit artikel worden beschreven (fig. 3); De Stichting NGL adopteerde twee voor het vakgebied relevante stukken die inmiddels zijn gerestaureerd: perceelsgewijze kadastrale legger van Waddinxveen uit 1869 (fig. 4). ten slechts een kleine indruk geven van de grote verschei denheid aan kaarten die in het Streekarchief aanwezig zijn, maar ze bieden een duidelijk beeld van de onderhavige periode. Opvolgers van de anonieme „landmeter-geografen" in de Goudse regio zijn onder andere: Jacob van Deventer 1505 - 1575), vermaard door zijn stadsplattegronden; Liefrinck, die in 1578 een topografische kaart van een groot gedeelte van Holland maakte; Henrick Vos, die als „stadslandmeter" in 1613 de kaart van de „vrijheid" (rechtsgebied) van de stad Gouda maak te; Gerredt Dircksz, eveneens „stadslandmeter", die zich in de periode 1650 - 1660 bezighield met de kartografie van de aan te leggen trekvaart en het jaagpad tussen Gouda en Amsterdam; Johannes Douw (1615 - 1682), die in 1635 als landmeter van het Hoogheemraadschap van Rijnland werd aange steld. Allen vertegenwoordigers van de periode, waarin de Hol landse kartografie ook mondiaal gezien, op grote hoogte stond. Literatuur [1] Geselschap, J. E. J„ Oude plattegronden van Gouda. Holland 5, 1973, p. 46. [2] Koeman, C„ Handleiding voor de studie van de topografische kaarten van Nederland 1750 - 1850, Groningen 1963, p. 12. [3] Koeman, C., Geschiedenis van de kartografie van NederlandAlphen a/d Rijn 1981. [4] Volborth, C. A. von, Heraldiek, Amsterdam/Dieren 1985. Summary Manuscript maps Described are three manuscript maps from the period 1500 - 1550. These maps show the development in the representation ofthe real world at that time in a Dutch region. In the first map text is dominant, the second map is a pictural bird's eye view and the third map shows the topography of a surveyor. 147

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 23