Een dagje... Europlano Anton Pieck en de kaartveredeling NGT GEODESIA '995-3 cartography, profile kartografie, reportage KEYWORDS TREFWOORDEN Meten en kaartvervaardigen is één; kaartbeheer is een aspect waaraan de meeste landmeters en kartografen zich weinig gelegen laten liggen. Merkwaardig overigens. Kaarten waaraan de grootste zorg is besteed om, al of niet langs digitale weg, de laatste centimeter nauwkeurig te krijgen en vervolgens met een uitgekiend kleurenpalet een fraai aanzien te geven, worden vervolgens afgedrukt op een dun laagje papier en de wereld ingezonden, waar ze na de eerste de beste regenbui of slordig geconsumeerd kopje koffie van hun fraaie aanzien zijn beroofd. Wie kent niet de weelderig ingerichte managerskamers (er moet toch indruk worden gemaakt?) waar tussen enkele zeer duur ingelijste goedkope posters een slordig opgeprikte landkaart moet aangeven welk rayon hier wordt be streken. Het daartoe gebruikte topo grafische of geografische produkt is kennelijk geen dure lijst waard en kan wel met punaises volstaan. Tot voor kort tenminste, want sinds Kees Jungerius uit Apeldoorn zich zorgen ging maken om die verwaar lozing (en zijn eigen boterham), veran dert dat beeld. Vanuit Apeldoorn ove rigens, want die gemeente was zijn eer ste grote klant. Kees kreeg het idee toen hij jaren geleden voor zijn baas met behangplak een Falkplan op een stuk zachtboard moest plakken. Met nog een stuk boeklon aan de voorzijde er overheen was het ineens een veel mooiere kaart geworden. Daar moest handel in zitten, dacht Kees. Het duur de nog wat jaren, maar het is er uitein delijk toch van gekomen en nu ver koopt hij alle soorten professioneel op geplakte en ingelijste kaarten en over zichten aan ieder die wat aan de wand wil hangen, maar vooral kaarten. Kaart veredeling noemt Kees het en plaatst Theo Scheele, redacteur. zich daarmee in het verlengde van de kaartvervaardigers. Europlano noemde hij zijn nieuwe bedrijf. Zijn werkkamer in Apeldoorn is allang te klein. Het echte werk gebeurt in Hattem, u weet wel, het stadje dat door Anton Pieck bekend heid kreeg. Daar trok Europlano in bij het bedrijf Bootsma, waar we op een gure winterdag zien hoe het allemaal werkt. We begonnen echt met het opplakken van kaarten, vertelt Kees. Een grote stadsplattegrond van Apeldoorn werd op een kunststof plaat geplakt (maar nu met professionele lijm). Het straatnamenregister dat op de achterzijde van de kaart was gedrukt, werd gekopieerd en onder de kaart geplakt. De doorzichtige afdeklaag die eroverheen komt, heet nu lami naat beschermlaag en is beschrijfbaar. Dat geheel werd netjes in een aluminium lijst geschroefd. Daar moesten er direct al honderd van worden geleverd, want de gemeentelijke dienst had blijkbaar veel kamers en werkte kennelijk analoog. Die eerste opdracht breidde zich uit naar vele andere ge meenten en later ook naar andere overheidsdiensten en waterschappen. Tachtig procent van de klanten zijn over heidsdiensten. Door voortdurende mailing en adverteren breidt zich dat nog steeds uit. Blijkbaar is de aandacht voor de nazorg van de kaart aan de beterende hand en verdwijnen steeds meer geografische produkten onder het afdekfolie van Europlano. De kaart wordt machinaal gelamineerd. 149

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 25