Topografische tegel Platgewalst '995-3 NGT GEODESIA De kaarten van de Topografische Dienst Nederland (TDN) spelen hierbij overigens een unieke rol. Omdat deze kaarten gedetailleerde gebiedsinformatie verstrekken, prijken aan menige overheidswand overzichten welke uit een aantal topografische kaarten zijn samengesteld. Niet zelden bestaat zo'n tableau uit zes of acht fraaie kaarten, maar ze hebben één groot nadeel: TDN vervangt soms één of twee van die kaarten en als die samen met zeven andere onder één afdek folie zitten, moeten ze alle acht worden vervangen. Een sterke marketing van TDN, maar duur voor de klant! Daar om blijven de verouderde kaarten soms heel lang hangen. De nieuwste vinding van Europlano heeft dat probleem op gelost met het „unieke tegelsysteem". Geen acht kaarten bij elkaar onder één doorzichtige deken, maar elke kaart apart geplakt op een magneethoudende ondergrond. De kunststof plaat waarop de tegels worden bevestigd, heeft een ijzer houdende laag. Het voordeel is duidelijk: je kunt die tegel er Een voorlopige zo weer afhalen. Kees demonstreert dat met een zuignapje. tegel wordt Omdat hij dat al vele malen heeft gedaan, heeft het napje een vervangen. klein likje van zijn tong nodig, maar dan komt de kaart er ook netjes uit. Die zuignapjes levert Europlano overigens ook zelf. Het tegelsysteem is natuurlijk wat duurder dan alleen het lamineren, maar toch heeft bijna iedereen er wel wat meer geld voor over om zijn tableau in delen vervangbaar te maken. Geen wonder, meent Kees, het is een investering voor „eeuwig". Analoge kaarten blijven „in". Belangstelling is er genoeg voor de produkten van Europlano. We leveren door heel Europa en altijd zo snel mogelijk, zegt Kees. In de bedrijfsruimte zien we de kaartveredeling in de prak tijk. Aan een flink uit de kluiten gewassen overzichtskaart voor de brandweer van Bergen op Zoom legt medewerker Richard Pennings (officieel heet hij lammeerder) net de laatste hand. Het unieke tegelsysteem wordt hier extra ge accentueerd, omdat tussen een aantal fraaie gekleurde topo grafische tegels twee grijze exemplaren prijken. Dat zijn voorlopige kaarten, legt Kees uit, de definitieve zijn in her druk en worden binnenkort nageleverd. Met weer een lik aan de zuignap wordt de grijze tegel er even uitgewipt. Richard wijst op de randcoördinaten langs de buitenomtrek. Daar mee kan de brandweer gemakkelijk de plaats van de brand bereiken, legt hij uit, vooropgesteld natuurlijk dat de coör dinaten van de brandhaard bekend zijn. Maar het is niet nodig te weten hoe dat werkt om een mooi overzichtsplateau te kunnen vervaardigen. Een groot deel van de handelingen die moeten worden ver richt om het kaartveredelingsproces uit te voeren, vinden plaats onder de verschillende walsen die hier zijn opgesteld. De kunststof platen worden voorzien van een lijmlaag en tijdelijk afgedekt met een vel dun papier (anders kleven ze aan elkaar als je ze opstapelt). Om de kaart erop te plakken, gaan kaart en plaat samen onder de wals die precies op de goede dikte wordt ingesteld. Met een tweede, geheel iden tieke bewerking wordt de doorzichtige afdekfolie eroverheen gebracht. En daar blijkt het grote voordeel van de machinale plakarbeid. Als ik dat kunstje met de hand moet doen, zitten Precies op er altijd bobbels onder. Maar hier ontstaat een prachtig maat gesneden. 150 strakke kaart, waarop Richard met vilt stift schrijft dat de kaart gereed is. Met een natte vinger wrijft hij het er weer af. Die afwrijfmogelijkheid is trouwens wel afhankelijk van de soort afdekfolie, legt Richard uit. Er is namelijk keuze uit een matte en een glanzende moge lijkheid. Beide hebben hun voordelen. De glanzende wrijft gemakkelijker schoon, de matte dekt de naden beter af, wat vooral bij het tegelsysteem een fraaier aanzien geeft. Een paar ruitlijnen sluiten niet hele maal aan, zie ik op de geplakte kaart. Dat ligt echter niet aan de plakvaardig- heid van Richard, maar aan de druk techniek van TDN. Daar wordt blijk baar weieens wat slordig omgesprongen

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 26