A '995-3 BERICHTEN MD-theodoliet uitgeleend in Bolivia De vrouwencontactkring uit Voorburg vatte het plan op iets te doen om het werk van Jaap en Annelies Schiere, die nu in Santa Cruz (Bolivia) werken, te vergemakkelijken en te veraangena men. Het bleek dat er een dringende behoefte bestond aan een theodoliet om het land op te meten. Zij slaagde erin, via de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat in Delft zo'n theodoliet in permanente bruikleen te verkrijgen. Eenmaal met theodoliet en Annelies en de kinderen terug in Bolivia, schrijft Jaap een brief: „De theodoliet heeft deze week voor het eerst dienst gedaan en zal naar ik hoop voor enige maanden onze geregelde steun zijn. Goed spul. Een grote winst om zelf zo een apparaat te mogen 'bezitten Toen kwam het in me op om door de theodoliet naar de maan te kijken en dat hebben we samen gedaan. Je kon prachtig de kraters zien. Glashelder. Zoals jullie weten, bezit MCC tegen haar wil negen hectare land, dat nu geheel door de stad omgeven wordt. Dat land moeten we voorbereiden voor verstedelijking. Zo ivil de gemeente dat en daar ben ik mee be last. Daarvoor heb ik in eerste instantie gedacht aan de theodoliet. Daarnaast werken we in andere water- en wegen projecten, die dit instrument goed kun nen gebruiken. (Uit: Kredo, kerkblad van de Remonstrantse en van de Doopsgezinde gemeente van Den Haag e.o., december 1994). Opleiding Medewerker Leidingeninformatiesysteem Nieuwland-opleidingen organiseert, in navolging op de PBNA-cursus leiding tekenaar, voor de derde maal de oplei ding medewerker LIS (leidingeninfor matiesysteem). De opleiding start op 18 mei 1995. Voor de zomervakantie worden 2 vakken gegeven, na de zomer 5 vakken. De opleiding is onder andere bedoeld voor de zittende (analoge) tekenaar die moet gaan werken met een LIS. Deze medewerker LIS zal onder andere te maken kunnen krijgen met digitale ver werking van landmeetkundige gege vens. De achtergrond bij de opleiding is dat de werk- en denkwijze van de medewerkers rond leidingenregistratie nogal verandert bij de invoering van een LIS. De opleiding is breed en bevat basis kennis over elektra, gas, water en ge deeltelijk van CAI. De opleiding is geen computertraining, maar geeft de men sen de basiskennis die nodig is om met een geautomatiseerd LIS te kunnen werken. De opleiding bestaat uit de volgende vakken: op weg naar geautomatiseerde leidin genregistratie nutsvoorzieningen, vastgoed, ruimte lijke ordening en vergunningen transport- en distributieleidingen; wat ligt er in de grond opnametechnieken in de leidingen registratie leidingenregistratie; produkten en normen het bedrijfsmiddelen informatiesys teem LIS in de praktijk De opleiding is opgebouwd uit 17 con tactdagen, een aantal excursies en even tueel extra oefendagen. Opleiding toe gespitst op een bedrijf behoort ook tot de mogelijkheden. Inlichtingen: Nieuwland-opleidingen, K. P. Procé, telefoon 08370-21711. „Oranjewoud" digitaliseert 200 000 ha voor Staatsbos beheer Ingenieursbureau „Oran- oranjewoud jewoud" heeft van Staats bosbeheer, afdeling Alge mene Zaken, sectie Kartografie, op dracht gekregen om het totale beheer- areaal van Staatsbosbeheer ongeveer 200 000 hectare verspreid over circa 1000 beheereenheden digitaal in NGT GEODESIA Medewerkers van Staatsbosbeheer krijgen tekst en uitleg over de totstandkoming van de digitalisering van de vak- en afdelings- kaarten. V.l.n.r.: P. Conijn („Oranje woud"), Z. van Rijn (SBB), A. la Riviere (SBB) enBosman („Oranjewoud"). kaart te brengen. De opdracht is in sep tember 1994 internationaal aanbesteed binnen de Europese Unie. In december hebben directeur Brabers van Staats bosbeheer en plaatsvervangend alge meen directeur Jacobs van „Oranje woud" het contract voor de uitvoering van de digitaliseringswerkzaamheden getekend. „Oranjewoud" gaat de door Staatsbos beheer aangeleverde objectkaarten met vak- en afdelingsgrenzen converteren van een analoog naar een digitaal pro- dukt. Tijdens dit proces zullen de vak- en afdelingsgrenzen gedigitaliseerd worden met behulp van een gescande en gevectoriseerde topografische onder grond. De uit te voeren werkzaam heden moeten leiden tot een Geogra fisch Informatiesysteem (GIS). De werkzaamheden zullen een jaar in beslag nemen. Na het digitaliseren zul len door Staatsbosbeheer de adminis tratieve gegevens van de beheerobjecten aan de gedigitaliseerde vakken- en afde lingsgrenzen gekoppeld worden. Met deze gegevens kunnen de regio's van Staatsbosbeheer later thematische kaar ten vervaardigen en analyses verzorgen in een GIS. Praktijkcursus Reprografie In februari/maart begint de nieuwe Praktijkcursus reprografie van de Ver eniging Repro Nederland. De cursus duurt acht zaterdagen en wordt ge geven in het Ahrend-reprocentrum te Utrecht. Doel is in de eerste plaats degenen die belast zijn met de bedie ning van lichtdruk- en/of zogenoem de groot-formaat-kopieermachines de noodzakelijke (aanvullende) kennis en vaardigheden te geven. Daarnaast wordt aandacht besteed aan enkele andere reprografische technieken. Elke 156

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 32