1995-3 NGT GEODESIA PUBLIKATIES Bescherming van vastgoed informatie tegen ongeoorloofd gebruik Verslag van een door de Faculteit der Geo desie (TU Delft), de Vereniging voor Geo grafische informatie en Vastgoedinforma tie en de RAVI op 3 november 1994 ge organiseerde studiemiddag. Oriëntatie op planologische en juridische geodesie; 6. Auteur: ir. M. Rietdijk prof mr. J. de Jong (red.). Uitgave: Delftse Universitaire Pers, 1995. Prijs: 25— (incl. BTW). De toenemende automatisering van de vastgoedinformatievoorziening heeft geleid tot een intensivering van het ge gevensverkeer tussen organisaties van velerlei aard. Het gaat daarbij om grote hoeveelheden gegevens, die veelal een hoge waarde vertegenwoordigen door de kosten die gemoeid zijn met het ver zamelen en actueel houden daarvan. Het is daarom van belang dat de gege vens kunnen worden beschermd tegen ongeoorloofd gebruik en met name dat kan worden tegengegaan dat de ge gevens zonder toestemming worden doorgeleverd aan anderen dan de af nemer. Het groeiend kostenbewustzijn binnen de overheid heeft ertoe bijge dragen dat er de laatste tijd meer aan dacht komt voor zulke beschermings mogelijkheden. Dit was een aanleiding voor de Vereni ging voor Geografische informatie en Vastgoedinformatie (VGVI) om, in sa menwerking met de Sectie PJG van de Faculteit der Geodesie (TU Delft) en de RAVI, Overlegorgaan voor vast goedinformatie, een studiemiddag over deze thematiek te organiseren. Tijdens deze studiemiddag werd uitgebreid in gegaan op de mogelijkheden en onmo gelijkheden van verschillende soorten bescherming tegen het ongeoorloofd gebruiken en doorleveren van vastgoed informatie. In deze uitgave is een ver slag van de tijdens de middag gehouden lezingen opgenomen en worden enkele conclusies getrokken. Van belang zijn allereerst de mogelijk heden en de onmogelijkheden die het auteursrecht biedt. Verschillende soor ten vastgoedinformatie-produkten pas seren daarbij de revue. Speciale aan dacht wordt besteed aan overheidsin formatie. Verder wordt ingegaan op de mogelijkheden die worden geboden door de zogenaamde prestatiebescher ming (voorkoming van misbruik van gegevens door concurrenten) en de toe komstige bescherming op grond van de Europese datarichtlijn. Tenslotte wordt uitgebreid ingegaan op de veelvuldig in de praktijk voorkomende contractuele bescherming van vastgoedinformatie. Inlichtingen: Delftse Universitaire Pers, telefoon 015-783254 of ir. M. Riet dijk, telefoon 015-782714. SCRIPTIES TU Delft De afstudeerscripties van de TU Delft, Faculteit der Geodesie, zijn te leen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft. Telefoon 015-782560 of 782568. J. P. de Knecht Het volgen van wegen in lucht foto's met profielmatchen en het Kalman-filter (Afstudeerdatum: 16-9-1994) Voor het automatisch volgen van we gen in gescande luchtfoto's is in dit onderzoek gebruik gemaakt van twee technieken: het „profielmatchen" en het Kalman-filter. Met de ontworpen modellen in het Kalman-filter kan de loop van de weg worden bepaald aan de hand van waarnemingen die geleverd worden door het profielmatchen. Door deze twee technieken afwisselend te ge bruiken, is het mogelijk de weg te vol gen. De methode start met twee beginpun ten op de weg, die aangegeven worden door de operateur. Hieruit worden ini tiële parameters voor het Kalman-filter en een modelprofiel berekend. Het Kalman-filter voorspelt de benaderde plaats op de weg, alwaar het profiel- matchen een verschuiving tussen het al berekende modelprofiel en het gevon den wegprofiel kan bepalen. Deze ver schuiving is de invoer voor het Kalman- filter. De parameters voor de loop van de weg en het modelprofiel kunnen nu opnieuw worden bepaald. Als er versto ringen optreden, zoals viaducten, moet het Kalman-filter net zolang voorspel len totdat het profielmatchen weer een goede waarneming kan bepalen. De methode is getest op verschillende wegen uit een digitale luchtfoto. De re sultaten van deze tests zijn matig tot re delijk. Het bleek dat de ontworpen mo dellen in het Kalman-filter te beperkt waren. Tevens kan het profielmatchen resultaten leveren op plaatsen waar dit niet gewenst is. Wel bleek het mogelijk te zijn een aantal korte verstoringen te overbruggen. R. Th. Ursem Accurate reconstruction of a 3D wireframe of a human head (Afstudeerdatum: 16-9-1994) Gedurende vier maanden is aan de Eid- genössische Technischen Hochschule in Zürich een onderzoek gedaan naar een methode om automatisch een com pleet menselijk hoofd te meten. Via fo togram metrische weg moesten de coör dinaten van zoveel mogelijk punten op het gezicht en de rest van het hoofd worden bepaald. De onderzochte me thode is gesplitst in twee delen: één deel betreft de coördinaten van punten op het gezicht van de persoon, het tweede de punten op andere delen van het hoofd. Op het gezicht wordt een raster van witte puntjes geprojecteerd, waarvan de coördinaten worden bepaald. Om de coördinaten van punten op het haar te kunnen bepalen, droeg de persoon een badmuts waarop een patroon van lijnen en punten was aangebracht. De opge nomen beelden werden aan elkaar ge koppeld door het aanmeten van een aantal punten op de muts in meerdere beelden. De twee delen van de methode werden afzonderlijk getest. Voor het eerste deel van de methode werden tests uitge voerd op zowel een gipsen buste als op een aantal personen. Hierbij werden goede resultaten bereikt: van ongeveer 2000 punten werden de correcte ob jectcoördinaten bepaald; het aantal blunders in de dataset was laag. Het resultaat van het tweede deel was een draadmodel van ongeveer 800 punten op het hoofd. Een mogelijke procedure om dit aantal punten te verhogen, is opgenomen in de scriptie. De integratie van verschillende oppervlakken is maar ten dele gelukt; de datasets konden niet glad genoeg op elkaar worden aange sloten. R. A. G. Kwaaitaal Rapid static GPS met behulp van een ionosfeermodel (Afstudeerdatum: 16-9-1994) Bij rapid-static GPS puntsbepaling kunnen de onbekende fasemeerduidig heden worden gevonden met slechts 5 tot 10 minuten opsteltijd. Het nadeel van de rapid-static methode is dat deze slechts geschikt is voor korte basislijnen (tot 10 km). Bij langere basislijnen na melijk wordt de invloed van de iono- 162

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 38