CUNA PROFESSIONELE PORTOFOONS NGT GEODES1A sfeer niet meer geheel geëlimineerd en geeft het ionosfeereffect een fout in de schatting voor de meerduidigheden en coördinaten. In dit onderzoek is geprobeerd de ra pid-static GPS meetmethode ook voor langere basislijnen toepasbaar te maken door de fasewaarnemingen te corrige ren voor het ionosfeereffect. De correc ties worden bepaald met behulp van de GPS codewaarnemingen. Om de cor recties te bepalen, is dus geen extra op- steltijd benodigd. De voorgestelde procedure is getest met GPS-data afkomstig van de Yellow- stone-campagne uitgevoerd door UNAVCO. Gemiddeld gezien verbete ren de resultaten door het toepassen van de ionosfeercorrecties. Definitieve conclusies kunnen nog niet worden ge trokken, omdat het ionosfeereffect in de gebruikte testdata zeer gering is. R. J. van 't Zand Validatie van de lambda- methode Een onderzoek naar de prestaties van een nieuwe methode voor het schatten van meerduidigheden en de bruikbaar heid van validatietoetsen (Afstudeerdatum: 25-11-1994) Bij geodetische puntsbepaling met het Global Positioning System is het ken nen van de geheeltallige waarden van de double difference fase-meerduidighe den de sleutel tot centimeterprecisie. Et- zijn op het moment diverse technieken beschikbaar voor het bepalen van deze geheeltallige waarden. Een nieuwe techniek is de LAMBDA-methode. Met deze methode worden op een effi ciënte wijze geheeltallige kleinste kwa draten schattingen berekend voor de fase-meerduidigheden. In het onderzoek is aandacht besteed aan het validatie-aspect. Het blijkt dat men onder bepaalde (realistische) voor waarden in staat is een basislijn van 10 km te berekenen met geodetische precisie, op grond van de kortst moge lijke waarnemingsduur (dus ogenblik kelijk). Hierbij worden dan de fase meerduidigheden vastgehouden op de berekende geheeltallige schattingen. Tevens is in dit onderzoek aandacht be steed aan de prestaties van validatietoet sen. Deze toetsen worden gebruikt om te beslissen of het redelijkerwijs aan te nemen is dat de geheeltallige schattin gen voor de meerduidigheden juist zijn en of ongemodelleerde effecten wel of geen invloed hierop hebben gehad. Ge concludeerd kan worden dat toets- grootheden zoals de veel gebruikte „ra tio" betrouwbaar blijken. P. Mestrum Een procedure voor de aansluiting van niet-hermeten kadastrale kaarten (Afstudeerdatum: 25-11-1994) Niet-hermeten kadastrale kaarten zijn niet in digitale vorm beschikbaar. Een manier om de kaarten in digitale vorm te leveren is ze na digitalisering aan te sluiten op het (digitale) LKI-bestand. In het LKI-bestand zijn topografische en kadastrale gegevens gecombineerd in één kartografische database. De aan sluiting van de niet-hermeten kadastra le kaarten op elkaar en op het LKI-be stand wordt door middel van bladrand- punten gerealiseerd. Na aansluiting moeten de bladranden van aanliggende '995-3 niet-hermeten kadastrale kaarten iden tiek zijn. In het onderzoek is een aantal procedu res voorgesteld, die de aansluiting zo ef ficiënt mogelijk realiseren. Hierbij is re kening gehouden met de al eerder ge noemde randvoorwaarde van identieke bladranden na aansluiting. Om de pro cedures ten opzichte van elkaar te kun nen beoordelen, zijn criteria ontwik keld waarmee de efficiëntie en kwaliteit van de aansluitingsprocedures beoor deeld kunnen worden. Ook is aangege ven wat de kwaliteit van de niet-herme ten kadastrale kaarten is. Uit het onder zoek is naar voren gekomen dat het zeer moeilijk is om efficiëntie en kwaliteit van een aansluitingsprocedure te defi niëren en te kwantificeren. Met de ont wikkelde criteria is het echter wel mo gelijk om de meest efficiënte aanslui tingsprocedure te bepalen. Verder is ook gebleken dat de kwaliteit van de niet-hermeten kadastrale kaarten slecht is en dat de kaarten niet goed passen. Grote en kleine modellen voor alle toepassingen VERKOOP/VERHUUR excl. BTW, compleet v.a. fl. 995,— PTT goedgekeurd Lage prijzen Unieke 24 uurs service Volledige garantie Ook mobilofoons Levering via R.I.B.- condities Uit voorraad leverbaar Bel of schrijf voor informatie Eigen technische dienst Reparaties en onderhoud van alle merken Rotterdamsedijk 2 3112 BA Schiedam Tel. 010 - 415.17.88/462.00.06 international b.v. Telex: 22393 cuna nl cuna 163

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 39