Referentiemodel kwaliteit NGTGEODESIA Zoals reeds aangegeven is het Referentiemodel Kwaliteit een beschrijving van de in Europa ontwikkelde ontwerpnorm. Bij de vervaardiging van de Europese normen wordt gebruik gemaakt van de onderstaande concepten. Objectgerichte aanpak Bij de objectgerichte aanpak zijn de herkenbare elementen uit de werkelijkheid [3] uitgangspunt. Deze elementen worden objecten genoemd. Elementen in het model van de werkelijkheid worden entiteiten genoemd. De entiteiten worden in het model van de werkelijkheid beschreven door middel van onder meer identificerende, beschrijvende en geometrische attributen. De nadruk ligt hierbij op de samen hang tussen attributen en het betreffende object. Deze ziens wijze wordt in fig. 2 in beeld gebracht. Nominale grondslag/gegevensspecificatie De kwaliteit van een fysieke gegevensverzameling wordt be paald door een vergelijking van de inhoud van deze verzame ling met de imaginaire gegevensverzameling (fig. 3). Deze imaginaire gegevensverzameling ontstaat door modellering van de werkelijkheid en is een „weergave" van een bepaalde kijk op deze werkelijkheid, inclusief de keuzen om bepaalde objecten wel of niet op te nemen. De imaginaire verzameling wordt nominale grondslag genoemd. In de nominale grond slag is sprake van een ideale („SOLL") situatie. In de fysieke gegevensverzameling is op basis van vooraf vastgestelde kwaliteitseisen een gerealiseerde („1ST") situatie ontstaan. De modellering van de werkelijkheid geschiedt aan de hand van zogenaamde inhoudsspecificaties. Hieronder vallen on der meer het te hanteren objectmodel (classificatie, definities en relaties) en de te hanteren selectiecriteria (bijvoorbeeld alle gebouwen hoger dan drie meter). De stap om uiteindelijk tot een fysieke gegevensverzameling te komen, wordt gemaakt met behulp van zogenaamde in- winningsspecificaties waar onder meer de kwaliteitsken merken een onderdeel van uitmaken. Met behulp van de kwaliteitskenmerken wordt de beoogde kwaliteit vastgelegd. Deze benadering betekent dat een organisatie die gegevens van een andere organisatie wil gaan gebruiken, eerst moet beoordelen of de daarbij behorende nominale grondslag voor zijn gebruik toepasbaar is („is de inhoud bruikbaar"). Daar na kan pas worden beoordeeld of de kwaliteit van de fysieke gegevensverzameling voldoet. ipdrachtgever projectleider PBG Standaardisatie externe ondersteuning werkgroep standaardisatie geïnterviewden Fig. 1. Projectorganisatie. Fig. 2. Objectgerichte aanpak. WERKELIJKHEID Een object is een fenomeen in de werkelijkheid dat onafhankelijk van andere fenomenen bestaat en afzonderlijk is te herkennen Een kenmerk is een beschrijvende eigenschap van een object MODEL VAN DE WERKELIJKHEID Een entiteit is een abstractie van objecten met gelijke eigenschappen Een attribuut is een beschrijvende eigenschap van een entiteit met een domein voor de bijbehorende waarden Kwaliteitskenmerken De kwaliteitskenmerken vormen in de Europese normalisatiecommissie (CEN) het beschouwingsgebied voor standaardisatie. De Europese ontwerp norm heeft dus enkel betrekking op de kwaliteitskenmerken, inclusief de bij behorende beschrijvingen. Ondanks dat de kwaliteitskenmerken onderdeel uitmaken van de gegevensspecificatie, is de gegevensspecificatie alsmede het principe rond de nominale grondslag géén onderwerp van Europese stan daardisatie. De onderstaande kwali teitskenmerken maken onderdeel uit van de Europese ontwerpnorm: idealisatie bronvermelding nauwkeurigheid volledigheid consistentie betrouwbaarheid mutatiefrequentie Idealisatie heeft een bijzondere positie, in die zin dat idealisatie invloed heeft op modellering van de werkelijkheid en als zodanig invloed heeft op de nomi nale grondslag. Aangezien één van de uitgangspunten is dat de nominale grondslag theoretisch 100% juist is, worden de effecten van idealisatie vast gelegd bij de kwaliteitskenmerken nauwkeurigheid en volledigheid. Idea lisatie heeft hierdoor een indirecte in vloed. Ook bronvermelding en muta tiefrequentie hebben een speciale rol, aangezien deze aspecten geen kwali teitsparameter opleveren, maar worden gebruikt om de kwaliteit van de gege vensverzameling in te schatten. Een an dere opmerking bij deze lijst met aspec ten is dat actualiteit als zodanig niet voorkomt. Bij de vraag of een bestand al dan niet actueel is, speelt de actuali teitsdatum (gegevensspecificatie) een rol, aangezien op die datum uitspraken worden gedaan over onder meer de vol ledigheid van het bestand. 128

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 4