Resultaten van het onderzoek NGT GEODESIA '995-3 In dit artikel worden de bevindingen van het onderzoek beperkt tot de be vindingen met betrekking tot de kwali teitskenmerken. In het RAVI-rapport „Kwaliteit in Perspectief' worden ook de ontwikkelingen geschetst, die zich momenteel in Nederland voordoen met betrekking tot kwaliteit en kwali teitszorg rond geo-informatie. Behoefte aan kwaliteits kenmerken In het algemeen kan worden gesteld dat er behoefte is aan gegevens met betrek king tot de kwaliteitskenmerken zoals vermeld in het Referentiemodel. De mate waarin er echter behoefte is aan kwaliteitskenmerken wordt bepaald door drie invalshoeken, te weten de rol van de gebruiker/beheerder-producent, het soort gegevensverzameling alsmede de ontwikkelingsfase waarin een be paalde organisatie verkeert. De ontwik kelingsfase wordt gekenmerkt door de mate waarin men gebruik maakt van digitale geo-informatie. De geschetste invalshoeken bepalen in samenhang de kwaliteitsbehoefte. Zo is bijvoorbeeld het ontwikkelingsstadium waarin een gebruiker van grootschalige geometri sche gegevens zich bevindt, bepalend voor een bepaalde kwaliteitsbehoefte. Een andere nuancering die wordt aan gebracht, is dat de kwaliteitsbeschrij ving van geo-informatie, afhankelijk van de behoefte, afgestemd moet zijn op een bepaald niveau. Hierbij worden de volgende niveaus onderkend: kwali teit ten aanzien van de gehele dan wel gedeeltelijke gegevensverzameling (da taset), het entiteitniveau en het attri buutniveau. In bepaalde gevallen is een algemene kwaliteitsuitspraak voor het gehele bestand gewenst, terwijl in ande re gevallen juist behoefte is om kwali teitseisen op het gedetailleerde niveau van attributen vast te leggen. In fig. 4 wordt een raamwerk geschetst, waar mee de behoefte aan kwaliteitsgegevens nader kan worden bepaald. Behoeftepatroon met betrekking tot de gebruiker/ beheerder-producent Uit het onderzoek is gebleken dat ge bruikers in het algemeen de behoefte hebben om garanties met betrekking tot kwaliteit vast te leggen, waardoor kan worden volstaan met generieke kwaliteitsafspraken die gelden voor de gehele dan wel de gedeeltelijke verza- In het Referentiemodel Kwaliteit wordt gesproken over de gegevens- specificatie. Deze wordt gebruikt om de inhoud en de kwaliteit van een fysieke gege vensverzameling vast te leggen. Hierbij vormen de inhouds- specificatie en de inwinnings- specificatie gezamenlijk de gegevens- specificatie. inhouds- specificaties ïnwinmngs- specificaties (incl. kwaliteitseisen) meling. De beheerder-producent daarentegen heeft meer ge detailleerde kwaliteitsgegevens (op attribuutniveau) nodig om de afgesproken kwaliteitsgaranties te kunnen bewaken. Er is een verschil geconstateerd in kwaliteitsbehoefte tussen de gebruikers die de geleverde gegevensverzameling enkel gebruiken, en de gebruikers die aan de geleverde gegevens weer eigen gegevens toevoegen. In het laatste geval is de gebruiker een beheerder-producent geworden, hetgeen zich in het algemeen uit in een meer gedetailleerde behoefte aan kwaliteitsgegevens. Er zijn gebruikers die voor hun eigen verzorgingsgebied van meerdere beheerders-producenten min of meer dezelfde gegevens krijgen aangeleverd. Hierbij komt het vaak voor dat de afspraken over inhoud en kwaliteit van de gegevensverza meling per beheerder-producent verschillen. Als voorbeeld wordt een nutsbedrijf genoemd, dat binnen haar verzor gingsgebied met meerdere soorten GBKN's te maken krijgt. Met name in dit soort situaties bestaat de behoefte om de verschillende afspraken ook geografisch van elkaar te onder scheiden. De registratie hiervan kan zowel per (deel van de totale) gegevensverzameling plaatsvinden als op attribuut niveau. werkelijkheid modelleren nominale grondslag gegevensmwtnmng gegevensverzameling „SOLL" toetsing Fig. 3. Functie nominale grondslag bij geo-informatie. Behoeftepatroon met betrekking tot het type gegevensverzameling Ten aanzien van de soorten gegevensverzamelingen kan wor den opgemerkt dat bij kleinschalige geometrische gegevens verzamelingen in het algemeen behoefte is aan kwaliteitsuit spraken over het gehele bestand, terwijl bij grootschalige gegevensverzamelingen juist een meer gedetailleerde behoef te bestaat aan kwaliteit. Overigens was dit jarenlang beperkt tot de geometrische kwaliteit. De laatste jaren groeit echter ook de behoefte aan andere kwaliteitskenmerken, zoals de volledigheid van bepaalde gegevens op een bepaald tijdstip. Bij de administratieve gegevensverzamelingen daarentegen zijn van oudsher de volledigheid en juistheid van gegevens op een bepaald tijdstip van groot belang, zeker als er financiële transacties van afhangen zoals de inning van belastingen. Fouten in de gegevens leiden hier al snel tot derving van inkomsten dan wel hogere kosten van het apparaat. 129

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 5