A Conclusies Aanbevelingen 1995-3 Behoeftepatroon met betrekking tot de ontwikkel i ngsfase In het onderzoek is geconstateerd dat er een groot verschil bestaat in de behoefte aan kwaliteitskenmerken, indien ge gevens van derden worden betrokken, en de mate waarin men in de huidige situatie zelf kwaliteitsgegevens vastlegt. Gebleken is dat veelal impliciet of onbewust met kwaliteit wordt omgegaan, hetgeen samenhangt met het ontwikke lingsstadium waarin een organisatie (gebruiker/beheerder) verkeert. Doordat de levering van geo-informatie in toe nemende mate wordt verzakelijkt, groeit de behoefte om eisen en afspraken met betrekking tot kwaliteit expliciet te gaan vastleggen. Invloed van doel/visie op het behoeftepatroon In het geschetste raamwerk blijkt dat doel/visie invloed heeft op de behoeftepatronen die ontstaan uit de invalshoeken ge- bruiker/beheerder-producent, type gegevensverzameling en ontwikkelingsfase zoals die in het voorgaande zijn beschre ven. De kwaliteit van een gegevensverzameling wordt in toe nemende mate afgestemd op het doel waarvoor de gegevens nodig zijn. Een goede verhouding tussen prijs en prestatie wordt hierbij steeds belangrijker. Dit betekent dat in plaats van de maximaal haalbare kwaliteit steeds vaker wordt ge streefd naar een optimale kwaliteit, waarbij (met name ten aanzien van grootschalige topografie) bewust wordt gewerkt aan een verbreding van de traditioneel toegepaste kwaliteits kenmerken. gebruiker/beheerder co type gegevens verzameling ontwikkelingsfase De belangrijkste conclusies die naar aanleiding van het uitge voerde onderzoek kunnen worden getrokken, zijn achtereen volgens: de geênqueteerden onderschrijven de concepten zoals die in het Referentiemodel Kwaliteit zijn opgenomen; er bestaat behoefte aan de kwaliteitsbeschrijving van geo- informatie. De mate van deze behoefte is afhankelijk van de vraag of het om een gebruiker dan wel producent gaat, van het type gegevensverzameling en de ontwikkelingsfase waarin de organisatie zich bevindt. Door deze nuancering wordt perspectief gebracht in het kwaliteitsvraagstuk; mede onder invloed van de verzakelijking van de levering van geo-informatie neemt de behoefte toe aan duidelijke afspraken over inhoud en kwaliteit van de gegevensverza meling. Hierbij wordt in plaats van maximaal haalbare kwaliteit in toenemende mate gestreefd naar optimale kwaliteit; NGT GEODESIA Fig. 4. Raamwerk om de behoefte aan kwaliteitsgegevens te bepalen. -> kwaliteitsaspecten 1 2 3 4 5 6 7 hele verzameling deel verzameling entiteit niveau attribuut niveau formatie); opstellen checklists ter bevordering van de ontwikkeling om de gegevens- logistiek te coördineren; opstellen modelcontracten; nader uitwerken van methoden om de kwaliteit te toetsen; nader onderzoek naar een begrijpelij ke presentatie van kwaliteit; nader onderzoek naar de baten/meer- waarde van kwaliteits(systeem)-ver- betering; nader invullen van kwaliteitsparame ters per branche/produkt; opstarten voorlichting over kwaliteit alsmede over de toegepaste concep ten. op basis van de ene opvatting vindt geen gedetailleerde registratie plaats van de meetkundige kwaliteit in het bestand. De meetkundige kwaliteit wordt gegarandeerd door middel van generieke afspraken. Volgens de an dere opvatting worden gedetailleerde kwaliteitsgegevens juist wel in het be stand geregistreerd. De ontwerpnorm laat de mogelijkheid van het wel of niet registreren van kwaliteitsgege vens open; uit het Referentiemodel blijkt dat de kwaliteitskenmerken integraal onder deel uitmaken van de gegevensspecifi- catie. Nu de behoefte aan kwaliteits kenmerken is vastgesteld, zal dit bij de verdere ontwikkeling tot de definitieve norm moeten gebeuren in samenhang met de gegevensspecificatie. In het kader van het onderzoek naar kwaliteit zijn onder meer de volgende aanbevelingen gedaan: standaardiseren van de gegevensspe cificatie (onderdeel van de meta-in- formatie); opstellen checklists ter bevordering van de ontwikkeling om de gegevens- logistiek te coördineren; opstellen modelcontracten; nader uitwerken van methoden om de kwaliteit te toetsen; nader onderzoek naar een begrijpelij ke presentatie van kwaliteit; nader onderzoek naar de baten/meer- waarde van kwaliteits(systeem)-ver- betering; nader invullen van kwaliteitsparame ters per branche/produkt; opstarten voorlichting over kwaliteit alsmede over de toegepaste concep ten. De resultaten van het uitgevoerde be hoefte-onderzoek vormen samen met de resultaten van het standaardisatie plan van de RAVI de grondslag voor de verdere invulling van eventueel volgen de deelprojecten met betrekking tot kwaliteit. In 1995 zullen mede op grond van de resultaten van dit onder zoek de volgende activiteiten worden uitgevoerd: onderzoek naar de wijze waarop op een effectieve en efficiënte wijze de geo-informatie kan worden ontsloten (geo-informatie infrastructuur); onderzoek naar de wijze waarop de meta-informatie in Nederland kan worden georganiseerd; voorlichting over de standaardisatie van geo-informatie. 130

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 6