Pragmatische geo-informatieverzorging Een geodetische poging tot synthese Deel I: Theorie NGT GEODESIA 1995-4 gis/lis, information technology, theory gis/lis, informatietechnologie, theorie KEYWORDS TREFWOORDEN ,,Op de puinhopen van het verwoeste Dresden bestuderen autoriteiten in 1946 plannen voor de herbouw van de stad" (fig. 1). Waarschijnlijk zonder het te beseffen, heeft de fotograaf hier drie voor mensen fundamentele processen samengevat. De wereld is veranderd, door een natuurlijk of maatschappelijk proces, dat laten we hier maar in het midden. Er ligt een probleem waar niemand omheen kan. AJs vanzelf ontstaat er een probleemoplossingsproces. Eén van de fasen daarin is de besluitvorming. Autoriteiten buigen zich over de plannen en overwegen of het zo kan worden gerealiseerd. Maar voor het opstellen van het plan moesten gegevens worden verzameld, metingen uitgevoerd en lijnen getrokken. De autoriteiten kijken dus, behalve naar de wereld, ook naar het resultaat van een informatie verzorgingsproces. Het is helaas niet het enige wat in deze, toch hoopvolle, foto [1] te ontdekken valt. In de geodetische beroepswereld vinden momenteel weer dis cussies plaats over de interne samenhang van het proces van ruimtelijke informatieverzorging en over de relaties van dat proces tot het gebruik van ruimtelijke informatie. Er is een NCG-rapport geweest over het geodetisch onderzoek, waarin werd gezocht naar de (geometrische?) kern van onze acti viteiten. Op een NVG-studiedag in Amersfoort, mei 1994, is over de relatie van de geodetische activiteiten tot die van de gebruikers van informatie gediscussieerd. Guikers [2] heeft toen enkele behartenswaardige opmerkingen geplaatst. In september 1994 was er de discussiedag over het Delftse geodesie-onderwijs. Er werd weer gezocht naar de kern, en ook werd de behoefte aan fundamentalisering, samenhang, Fig. 1. Dresden 1946(Foto AP.) 185

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 13