Drie fundamentele processen 1995-4 NGT GEODESIA integratie en managementkennis naar voren gebracht. Dit sluit aan bij een recent wetsvoorstel voor een vijfjarige in genieursstudie, waarin volgens de Memorie van 1 oelichting zouden moeten worden bijgebracht: kennis en vaardigheden om plannen te ontwerpen en tech nisch te onderbouwen; niet specifiek technische kennis en vaardigheden, zoals budgetbeheersing, tijdbeheersing, projectmanagement, kennis van regelgeving (bijvoorbeeld milieu-eisen), en marktkennis; vaardigheden op het punt van presentatie en verdediging van voorstellen, zowel in besloten als in publieke bijeen komsten. Het laatste is beoefend in Van de Vens recente analyse van de „landmeterij" en het vurige pleidooi voor geodetische grens verlegging van Anneveld, Kroon en Lohmann [3]. En tenslotte is er het Nationaal Geodetisch Plan (NGP), net verschenen vóór het afsluiten van dit artikel. Aan de duidelijk gebleken behoefte aan inzicht in de samen hang van het vakgebied en in de relatie met de toepassings velden willen we in dit artikel vanuit enkele theoretische en praktische gezichtspunten tegemoet komen. Uit reeds be staand materiaal hebben we een totaaloverzicht gecon strueerd, waarin de verschillende genoemde onderdelen goed zijn te plaatsen. Ook de door het bedrijfsleven gevraagde managementkennis en -vaardigheden worden kort behan deld, als een metaproces ten opzichte van meer fundamentele processen. De bespreking valt uiteen in een theoretisch deel en een deel waarin praktijkvoorbeelden met het theoretisch begrippenapparaat worden geanalyseerd. Daaruit worden tenslotte enkele conclusies getrokken voor onderwijs en onderzoek. Dit artikel bevat naar onze mening een middel tot ordening van de minimaal noodzakelijke methodische kennis en vaardigheid van elke geodetisch ingenieur (ook de „geometristen"). We stellen dit graag ter discussie. In de aanvang van dit artikel zijn drie fundamentele pro cessen aangeduid: wereld in verandering; menselijk probleemoplossingsproces; informatieverzorgingsproces. Geodeten richten hun aandacht vooral op het laatste, hope lijk in relatie tot de twee aanliggende processen (fig. 2). Bij andere disciplines kan het accent anders liggen; landschaps architecten bijvoorbeeld zijn vooral betrokken in het creatie ve werk van de verschillende fasen van het probleemoplos singsproces en zien de informatieverzorging (vooral de digi tale) vaak meer als een lastige bijkomstigheid. In een recente PROBLEEMOPLOSSINGSPROCES ir. R. van der Schans, Vakgroep Land meetkunde Landbouw Universiteit Wageningen. ir. H. A. Hettema, Concernstaf Landinrichting, Landmeetkunde en Kartografie, Kadaster, Apeldoorn. WERELD IN VERANDERING Fig. 2. Drie fundamentele processen waarin de geodeet betrokken is. nota over het taakveld van de cluster Landgebruik van de Landbouw Uni versiteit Wageningen komen we ook de driedeling tegen: ,,Het onderzoek van de cluster Landgebruik vindt plaats vanuit drie invalshoeken: de werking van de processen, de sturing ervan en het inwinnen en gebruiken van infor matie erover". Dit onderzoek wordt als „nadrukkelijk handelingsgericht" om schreven. De informatieverzorging (over de wereld maar ook, vooral niet te vergeten, over het mogelijk of feitelijk handelen zelf) is daarbij slechts onder steunend. Dat is een goed uitgangspunt voor het geodetisch werk en de analyse daarvan. Wereld in verandering Voor elke ingenieur is kennis van de fysische en sociale veranderingsproces sen in de wereld (objectkennis) nood zakelijk, zowel in concreto als op een meer abstract, metafysisch, niveau. „Wie de aarde bewerkt, wil toch ook weten hoe de aarde werkt" [5]. Wat zich voor onze ogen afspeelt, is bijvoor beeld te beschouwen als een samenspel van krachten („The form of an object is a diagram of forces"), waarop wij moe ten inspelen [6]. Probleemoplossingsproces Als er een probleem is ontstaan in de wereld, door bombardement, aardbe ving of wateroverlast, zullen mensen proberen daarvoor een oplossing te vin den. Ze gaan nadenken, om daarna tot handelen te komen. „Denken is uitge steld handelen" [7]. De structuur van dit probleemoplossingsproces is be schreven door verschillende auteurs. In fig. 3 is dit kort samengevat [8]. Fig. 4 toont de nauw met het probleemoplos singsproces verwante hypothetisch-de- ductieve methode [9]. Experimenten leiden daar tot getoetste kennis, dit in tegenstelling tot het probleemoplos singsproces dat streeft naar een door kennis en overleg verantwoord ingrij pen in de wereld. Beide typen van pro cessen zijn van belang voor ons vak gebied, het probleemoplossingsproces vooral voor de „lagere" geodesie, de hy- pothetisch-deductieve methode eerder voor de „hogere" (de vorm van de aar de als geheel is immers moeilijk door mensen te wijzigen). Slechts zelden zijn geodeten verantwoordelijk voor de uit voering en het management van deze processen; in het algemeen zorgen ze uitsluitend voor (een deel van) de infor matieverzorging die ermee samen hangt. Beide processen vragen om en produceren ook (ruimtelijke) informa- 186

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 14