Droste-effecten: meta-informatie, metaprocessen en metabewustzijn Netto 125 g 1995-4 NGT GEODESIA sen als gevolg van de keuze uit verschillende mogelijke uit drukkingsvormen) hoort dat tot de zogenaamde recursieve structuren in de informatieverzorging. Deze vragen een apar te bespreking. Op een boerderijhek even benoorden Rotterdam is de vol gende tekst aan te treffen: „Het land te bouwen is mijn lust, mijn hart en zinnen zijn 't bewust". Activiteiten zoals pro- bleemoplossen en informatieverzorging zijn, zeker wanneer ze door meerdere personen samen moeten worden uitge voerd, geen processen die zomaar autonoom plaatsvinden. Ze moeten bewust door mensen voor mensen worden ge structureerd. Het zijn processen in de wereld, want mensen zijn deel van de wereld. Dus kunnen er weer probleemop lossingsprocessen en bijbehorende informatieverzorgings processen worden uitgevoerd om deze processen te sturen. Er ontstaan metaprocessen en meta-informatie. Beide zijn manifestaties van een zeer veel voorkomend, maar helaas nogal veronachtzaamd verschijnsel, namelijk recursie, in goed Nederlands het Droste-effect (fig. 8). De Droste-verpleegster is een zinnebeeld van het bewustzijn, van een mens die zijn of haar activiteiten zelf waarneemt en zich daarmee in de hand houdt. Pinokkio moest dat nog leren. Deze recursie treedt op op talloze plekken in de hiervoor beschreven pro cessen. Bijvoorbeeld bij het organiseren plannen) van een planningsproces of het leiden van een meetcampagne (ma nagement). Probleemoplossingsproces en informatieverzor ging vinden plaats binnen een stelsel van juridisch-procedu- rele en financiële randvoorwaarden. Er ontstaat informatie over informatie, uitspraken over uitspraken: dit gegeven is vertrouwelijk, deze coördinaten kosten u tien gulden. Een kaart is zelfs te waarmerken: wie dit leest, hoeft niet te twij felen! In dit verband moeten ook de modaliteiten worden geplaatst. Modaliteiten zijn gedachteninhouden over gedachteninhou- den, en dan in het bijzonder over de waarheid of wenselijk heid van afzonderlijke uitspraken in het hier en nu: „Het zou toch hier ergens moeten zijn" (affiche PTT Telecom, juli 1993). In het Engels worden modaliteiten ook wel „proposi- tional attitudes" genoemd: standpunten ten opzichte van wat je naar voren brengt. Zij verwijzen bijvoorbeeld naar de omstandigheden waaronder metingen zijn uitgevoerd of be sluiten zijn genomen. Zoals prof. Baarda ons in Delft leerde: „waarneming getal registratie". Registratie was daarbij niet het opschrijven van het getal, maar het vastleggen van de handelingssituatie bij de meting: het weer, het humeur van de waarnemer, enz. Kwaliteitsgegevens (volledigheid, nauw keurigheid, betrouwbaarheid) behoren tot deze categorie, maar ook aanduidingen van de mate van wenselijkheid van nog niet bestaande objecten, zoals die in plankaarten zijn aan te treffen [22] Metaprocessen en meta-informatie hebben in principe de zelfde structuur als de processen en informatie waarop ze betrekking hebben (fig. 9). Uit een oogpunt van onderwijs is dat zeer aantrekkelijk, want er kan worden volstaan met het grondig analyseren van probleemoplossingsproces en infor matieverzorgingsproces en hun onderdelen, en daarnaast met het inprenten dat deze processen ook weer, recursief, van toepassing zijn op de processen zelf, enzovoort. Methoden voor het ontwerpen van mens-machine-interactieprocessen Fig. 8. Het Droste-effect: onmisbaar voor het menselijk handelen. Fig. 9. Metaprocessen: onmisbaar voor het beheer van de ivereld. („MDGM" in het WDGM-model) bijvoorbeeld kennen precies dezelfde structuur als die voor het ontwerpen van stedebouwkundige plannen. Het begroten van de inzet van personeel voor een meting verschilt niet wezenlijk van de begroting van een bouwwerk. In een gegevenswoordenboek (data dic tionary) fungeren de attributen van de beschreven bestanden als attribuut- waarden, dus kun je gegevenswoorden- boeken als gegevensbanken (databases) behandelen. Technisch kunnen er pro blemen ontstaan (gegevensbanken die niet overweg kunnen met recursieve structuren), maar filosofisch staat niets een voor ingenieurs onmisbaar meta bewustzijn in de weg. Werd er in het onderwijs maar wat plaats ingeruimd voor het Droste-effect [23], dat voor kwam veel dubbel werk en ongelukken. (wordt vervolgd) MANAGEMENTPROCES PROCESSENIN VERANDERING HAARLEM-HOLLAND 190

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 18