Nederlands Geodetisch Tijdschrift 3 7C jaargang no. 4 april 1995 199 173 NGT GEODESIA komt elf maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd) in een oplage van 3800 exemplaren ISSN 0016-707X Vorig jaar is in een mini-serie aandacht be steed aan GPS-toepassingen. De techniek is inmiddels een stap verder met GPS-Real Time. De geodeet kan hiermee met land meetkundige nauwkeurigheid in het terrein X, Y en Z-coördinaten aflezen. Bij Heidemij Advies wordt inmiddels een jaar lang Real Time gemeten en worden de andere GPS in- winmethodes inmiddels traditioneel ge noemd. Het principe en het produktieproces worden gedetailleerd beschreven. Naast en kele praktische toepassingen worden voorts de voor- en nadelen aangegeven. De auteurs proberen in twee artikelen een nieuw beeld te schetsen van wat geo-informa- tieverzorging betekent en welke rol de geodeet daarin kan spelen. Dit eerste artikel is een theoretische beschouwing welke op bijzonder praktische wijze wordt onderbouwd. Vanuit een sterk holistische benadering van de we reld, het menselijk probleemoplossingsproces en het informatieverzorgingsproces wordt de theorie opgebouwd. Middels uitgebreide ver- wijzingen en praktische confrontaties wordt aangetoond dat het concept hanteerbaar is en een basis biedt om het informatieverzorgings proces beheersbaar te krijgen. Fotogrammetrie is een belangrijke meetme thode. Dat hebben nu ook glaceologen onder kend. Worden de Groenlandse gletsjers groter of kleiner? En wat is de relatie daarvan met het broeikaseffect en een mogelijke stijging van de zeespiegel? Dat waren vragen waarvoor onder zoekers uit Amsterdam, Utrecht en Delft zich gesteld zagen. Langs fotogrammetrische weg kon worden vastgesteld dat de Leverett- 175 GPS-Real Time: een stap verder ing. N. A. Schaefers 185 Pragmatische geo-informatie- verzorging ir. R. van der Schans ir. H. A. Hettema gletsjer in Groenland binnen het onderzochte tijdsbestek kleiner is geworden. Toekomstige metingen zullen moeten uitwijzen of dat een indicatie vormt voor klimaatverandering. Het koppelen van administratieve gegevens aan geometrische bestanden is de oorzaak van toenemende belangstelling voor grafische pro- dukten, tenminste als ze eenmaal digitaal zijn gemaakt. Een interessante toepassing is te vin den bij de Adviesdienst Verkeer en Vervoer van de Rijkswaterstaat, waar onder andere alle verkeersongevallen zodanig worden verwerkt, dat de meest gevaarlijke plaatsen in ons land gemakkelijk op de kaart zichtbaar kunnen worden gemaakt. De interpretatie daarvan le vert een geweldige bijdrage aan maatregelen voor het terugdringen van de verkeersonvei ligheid. Bij de voorplaat Het beeld van de landmeter in het terrein verandert. Jalons en prismastokken worden vervangen door radio's en antennes. Een dagje... Verkeers ongevallen registratie Theo Scheele en verder... Welkom aan ruim 300 nieuwe lezers 1 74 193 Belgische toestanden rond vliegtuig- Vorm laserscanning 105 verandering van Nationaal Geodetisch Plan 1©7 gletsjers „Niet met de stroom mee..." lil ir. C. M. Roelfsema Stichting NGL 113 A. van Voorden M.Sc. Berichten 113 drs. F. van Tatenhove Agenda 115 NVK 1 1 6 Scripties 116 Redactie-adres Postbus 10390 7301 Gj Apeldoorn tel. (055) 285826 fax (055) 225362 Redactie NGT Geodesia it. J. Polman, hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ir. M. J. P. M. Lemmens, Delft G. M. van Osch, Apeldoorn ing. W. van Pijkeren, Nieuwegein M. J. Scheele, Middelburg ing. M. P. J. van de Ven, Wijchen Inlichtingen/abonnementenadministratie mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei Venkelstraat 119 7322 KW Apeldoorn tel. (055) 670771 (ma., wo. en vr. 9-12 uur) (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) ngt Geodesia is een uitgave van de Stichting Nederlands Genootschap voor Geodesie. Advertenties ing. H. Jongbloed Amaliastein 58 4133 hc Vianen telefoon/fax (03473) 7°353 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan alleen worden gegarandeerd, indien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie-acquisiteur. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 68,-; bedrijfs- abonnees binnenland 115,-; persoonlijke abonnees Europa no,-; bedrijfsabonnees Europa 155,-; persoonlijke abonnees luchtpost 155,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Studenten aan tu, hvu of mts 44,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van bet voorgaande jaar. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen, bij voorkeur in wp, uiterlijk de eerste van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in bet nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Secretaris van de stichting NGL ing. D. van Dijk Hertespoor 27 3772 se Barneveld tel. (03420) 95356/fax (03420) 95376 privé (03420) 91776 Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wl) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) 1995- Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur.

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 1