Vormverandering van gletsjers Een halve eeuw fotogrammetrisch volgen van een Groenlandse gletsjer in het kader van het broeikaseffect en de zeespiegelstijging Projectinformatie NGT GEODESIA 1995-4 deformation analysis, environment, applications deformatie-analyse, milieu, praktijk KEYWORDS TREFWOORDEN Tegenwoordig wordt veel onderzoek verricht om het verband te bepalen tussen het broeikaseffect en een even tuele zeespiegelstijging. Een voorbeeld hiervan is het Greenland Ice Margin Experiment (GIMEX) [8], Het centrale doel van het GIMEX-project is het bepalen van de bijdrage van de Groenlandse Ijskap aan een toe komstige verandering van de zeespiegel [2]. Een belangrijk onderwerp hierbij is het bepalen en volgen van recente veranderingen van de Groenlandse Ijskap om zo een beter inzicht te krijgen in de huidige massabalans. Het grootste deel van het GIMEX- onderzoek bestaat uit het modelleren van de energiebalans van het oppervlak van de Groenlandse Ijskap met name om en rond de Leverett-gletsjer (fig. 1) [12, 13]. Hiervoor zijn meteorologi sche meetcampagnes uitgevoerd door de Universiteit Utrecht en de Vrije Universiteit Amsterdam zowel op het ijs als in de toendra's. Door het verza melen en interpreteren van gegevens over klimaat- en ijsrandveranderingen kunnen uitspraken worden gedaan over de invloed van het klimaat op de ijs- rand van de Groenlandse Ijskap. Deze uitspraken dragen bij aan het onder zoek naar het broeikaseffect. Metingen ten behoeve van de bepaling van ijsrandveranderingen zijn uitge voerd langs landmeetkundige en foto- grammetrische weg. Dit geodetische deel van het GIMEX-onderzoek is uit gevoerd bij de Faculteit der Geodesie van de TU Delft [5]. Dit artikel is geba seerd op dat onderzoek. De doelstelling is om, uitgaande van beschikbare lucht foto's uit de jaren 1943, 1968 en 1985, de positie-, de hellingshoek- en de volu meverandering van de Leverett-gletsjer te bepalen. In te winnen hoogtege- gevens in de vorm van DHM's en pro fielen moesten worden bepaald met een standaardafwijking van 1 m. Door de vlakheid van het gebied mocht de precisie van de planimetrie geringer zijn, namelijk 5 m. In dit artikel wordt eerst algemene informatie gegeven over gletsjers en hun positiegedrag ten gevolge van klimaatver anderingen. Vervolgens wordt beschreven welke metrische informatie over het onderzoeksgebied bekend is. Daarna wordt besproken op welke wijze en met welke precisie en betrouwbaarheid gletsjerveranderingen zijn vastgesteld. Ten slotte volgen conclusies en aanbeve lingen. Fig. 2 geeft schematisch de ge volgde procedure weer. ir. C. M. Roelfsema, Geodan Geodesie BV. A. van Voorden M. Sc., Faculteit der Geodesie, TU Delft. drs. F. van Tatenhove, Vakgroep Fysische Geografie en Bodemkunde, Universiteit van Amsterdam. Voor het onderzoek was het eerst nood zakelijk om het gedrag van een gletsjer te bestuderen en vervolgens is vastge steld welke metrische gletsjerinformatie beschikbaar was. Ijskappen en gletsjers De aarde is voor 10% bedekt met land- ijs. Tijdens de laatste ijstijd was het landijs drie keer zo uitgestrekt dan op dit moment. Het totale volume aan ijs is nu ongeveer 14 miljoen km3, dit is minder dan 0,8% van de totale water- hoeveelheid op aarde. Als de Groen landse Ijskap zou smelten, zou de zee spiegel 6,7 m stijgen [6], Klimaatver anderingen kunnen op langere termijn invloed hebben op de omvang van de ijsmassa's. Als landijs topografie-bedek- kend is, wordt het wel een ijskap ge noemd. Aan de rand van een ijskap bevinden zich gletsjers. Voor een beter begrip is het nodig om meer te weten over de massabalans van een ijskap (fig. 3). Daarbij wordt de ijskap ver deeld in de accumulatiezone en de ablatiezone (zie kader). De grens tussen 193

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 21