Knoopjes leggen Fotogrammetrische ondersteuning '995-4 volgens werd voorzien van administratieve gegevens (ge meente, woonplaats, straatnaam, enz.). Dit werd het VOR Locatie Netwerk (VLN) met alle wegen in Nederland waar op openbaar verkeer plaatsvindt. Het was een kolossaal werk. Uit een oud plotje van het verkeersplein Oudenrijn, waarop de vloeiende bogen van de in- en uitvoerstroken nogal erg hoekig zijn afgebeeld, blijkt dat men vroeger minder waarde hechtte aan de grafische weergave. Een groot probleem was ook de actualiteit (of liever het niet actueel zijn) van de Topografische Kaart. Die was om te beginnen lang niet vol ledig en liep soms wel acht jaar achter. Van begin af aan werd het bestand dan ook aangevuld met alle mogelijke gegevens die men te pakken kon krijgen, zoals gemeentekaarten, VW-kaartjes en gegevens van Provinciale Waterstaat of de regionale directies van de Rijkswaterstaat. Ook de mede werkers van de dienst zelf doen weieens waarnemingen in het terrein. Als we dat allemaal voorzien hadden destijds, denk ik niet dat we er ooit aan begonnen zouden zijn, merkt Vermeulen op. Sjef Weelen (hoofd locatienetwerk) legt uit dat het netwerk bestaat uit een groot aantal knooppunten die door lijnen met elkaar zijn verbonden. Een knoop stelt bijvoorbeeld een weg- kruising of splitsing voor en het VLN, dat heel Nederland dekt, kent heel wat verschillende knopen. In totaal zijn er ongeveer anderhalf miljoen knooppunten opgenomen. Het is wel voorgekomen dat pas na een ongevalsmelding in een klein dorpje bleek dat er intussen een geheel nieuwe woon wijk was ontstaan die bij de VOR buiten beeld was gebleven, omdat er nog nooit een ongeval had plaatsgevonden. Het gaat natuurlijk te ver om ongevallen uit te lokken als systeem voor het opsporen van kaartmutaties. Daarom is met veel vallen en opstaan in de praktijk een systeem gegroeid, dat aan die behoefte voldoet. Met klanten die gegevens van de VOR nodig hebben, zijn afspraken gemaakt dat ze die goedkoper kunnen krijgen als ze ook zorgen voor regelmatige toelevering van mutaties. En welke Hollandse regeerder is daar niet gevoelig voor? Op die basis zijn met de meeste gemeenten goede afspraken gemaakt, die borg staan voor regelmatige mutatieleveranties. Merkwaardigerwijs komt die ruilhandel ter discussie bij gemeenten die over digitale kaart- bestanden beschikken. Daar zou men liever meer geld voor vragen... Het hoofdwegennet van Nederland evenwel is ge heel actueel en door goede afspraken met de wegbeheerders wordt dit jaarlijks compleet bijgewerkt. Sjef kruipt achter een uit de kluiten gewassen PC, die hier eerbiedig „grafische werkplek" wordt genoemd om te laten zien hoe het VLN-bestand wordt verbeterd. De VLN-kaart, het bestand dat dus ooit handmatig van de kaart 1:10 000 is gedigitaliseerd, wordt opgeroepen. De grafische werkplek bevat ook een digitaal TDN-bestand gebaseerd op de kaart 1 25 000. Door ze over elkaar heen te projecteren, zie je dui delijk de verschillen. De TDN-kaart bevat veel meer infor matie. Met de muis brengt Sjef twee punten bij elkaar („ik leg dit VLN-knoopje op het overeenkomstige Topdienst- knoopje") en de figuratie van de omgeving van die twee knoopjes wordt nu als het ware getransformeerd naar het VLN-bestand, de groene lijn schuift geheel op de rode en ontbrekende gegevens (een nieuw stuk weg) worden gekar teerd. Op deze wijze wordt het VLN niet alleen geactuali seerd, maar ook geometrisch verbeterd en uitgebreid op basis 200 NGT GEODES1A 300 000 van de TDN-kaart. Dit „matchen" van verkeersongevallen twee bestanden gebeurt nu nog geheel per jaar. handmatig interactief, maar we zijn volop bezig dit proces grotendeels ge automatiseerd te laten verlopen, vertelt Sjef. Een andere wijze van aanvulling gebeurt op een digitizer, waarop één van de medewerkers bezig is met be hulp van een gemeentekaart van Breda een nieuwe woonwijk bij te tekenen. Het kaartbestand is op het beeldscherm zichtbaar; wat al is bijgewerkt, is wat lichter. Weg voor weg wordt gekar teerd, eerst de knoopjes, daarna de lij nen en tenslotte de straatnaam en de huisnummers links en rechts (eerste en laatste nummer). Langzaam maar zeker groeit de wijk vol. Al vijftien jaar doet deze oud-mijnwerker dit werk en het verveelt hem nog geheel niet. Het is steeds wat anders waar je mee bezig bent, legt hij uit. Breda, Amsterdam, Heerenveen, en je moet voorbereiden, uitzoeken, kaarten verzamelen en ten slotte verwerken. Paul Stephan (hoold Dienstverlening) laat de nieuwste methode zien, waar mee de informatie wordt gepresen teerd. Zoekend naar mogelijkheden om ongevallenconcentraties aansprekelijk zichtbaar te maken, is de luchtfoto in beeld gekomen. Die is meer herkenbaar dan een GIS-plot. Van Nijmegen zijn negen foto's gescand en opgenomen. Door het met de muis aanwijzen van een foto of het intoetsen van de straat naam wordt de luchtfoto zichtbaar op het scherm. Het VLN wordt erover heen geprojecteerd. De verkeersonge vallen kunnen nu hieraan worden ge koppeld. Paul maakt een aantal (brom)fietsongevallen zichtbaar rond om het Keizer Karei-plein. De ene kant

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 28