Maatwerk GIS-presentaties Aantal slachtoffers 1993 NGT GEODESIA 1995-4 is drukker dan de andere. Op één van de kruispunten van de toevoerwegen is een fietser verongelukt, de datum staat erbij en ook de leeftijd van de fietser. Als je ook nog even zichtbaar kunt maken waar scholen staan, dan wordt het verband tussen de plaats van de ongevallen vaak verklaarbaar en is de verkeersstroom af te leiden. Hierop kun je beleidsbeslissingen baseren. Rondom de Grote Markt worden veel ongevallen verklaarbaar, als ernaast wordt afge beeld dat deze 's avonds en 's nachts plaatsvonden en dat hier de leeftijds categorie 18-25 jaar overheerst. Een interessante koppeling, al is dat geen Rijkswaterstaatstaak, is die met de gegevens van onroerend goed. Alle hui zen die ouder zijn dan dertig jaar, lichten op. Daar zouden bijvoorbeeld makelaars weieens belangstelling voor kunnen krijgen en ook de loodgieter zou hiermee gericht reclame kunnen gaan maken en de betreffende bewo ners erop wijzen dat het tijd wordt de dakgoot eens te vernieuwen. De lucht foto toont een paar locaties met duur dere woningen waar het interessant kan zijn voor de criminele wereld. Wellicht tegelijkertijd een motief voor gerichtere politiesurveillance. Zo krijgt de AW tegenwoordig meer aandacht dan alleen van de verkeers- of ongevallendeskun digen. De reorganisatie van de dienst in 1987 gaf een omslag in organisatie en doel stelling. Er werd gezocht naar meer maatwerk voor de klant en ook de kwa liteitszorg kreeg meer aandacht. Er werd meer bedrijfsmatig gewerkt. Wat het geometrisch deel van de hele registratie betreft, werd gezocht naar kwaliteitsverbetering van het bestand. Dit leidt tot een gezamenlijk produkt van VOR en TDN, een Nationaal We genbestand gebaseerd op het digitale topografische TOPtien-vectorbestand [1]. Eigenlijk bestaat dit uit een om bouw van het oorspronkelijk opgezette VLN-netwerk door optimalisering van actualiteit en metrische nauwkeurig heid met behulp van de TDN-be- standen, zodanig dat uitwisseling met derden goed mogelijk is. „Re-design" noemt Ger dat. Dit bestand wordt GDF-conform opgezet (het Europese uitwisselingsformaat voor digitale we gen). Dat wil onder andere zeggen dat je uitwisselingsformaat uniform moet zijn en ook de structuur eenduidig (wel of niet rekening houden met gescheiden rijbanen e.d.). Maar de bouw van het netwerk blijft voor ons eigenlijk bijzaak, het vastleggen van verkeers- en vervoersgegevens (waaronder on gevallen) is onze core-business"; om onze informatie adres gebonden te kunnen vastleggen, heb je een geografisch net werk nodig, zegt Ger. En dat is er nu. Er is geen weg of steeg in Nederland te bedenken, of de AW kent hem. Alleen opslaan van informatie is niet voldoende, je wilt er wat mee doen, maatregelen nemen, beleid voeren. Daarom wil men inzicht krijgen in de gebeurtenissen. Omdat de grote massa ongevallenformulieren inmiddels door de omge schoolde mijnbouwvingers via de toetsenborden het systeem zijn ingewerkt, is het niet alleen mogelijk per kruispunt, weg of gebied weer te geven waar en hoe men pleegt te veronge lukken, maar ook per gemeente of gebied. Een mooi kleu- renkaartje van heel Nederland toont de variatie in zwaarte van ongevallen per streek. Je leest zo de gevaarlijke plaatsen af. In West-Zeeuws Vlaanderen bijvoorbeeld is een dik rood ongevallenspoor zichtbaar, waarschijnlijk veroorzaakt door het bietentransport over de wegen naar de suikerfabriek in Sas van Gent. Overzichtskaart Door koppeling met andere bestanden zijn nog veel meer verkeersongevallen zaken weer te geven. Nu men eenmaal over een sluitend en 1993. actueel netwerk beschikt, komen er steeds meer vragen uit de Aantal slachtoffers per wegvak van 5 km 1 t/m 4 (43%) 5 t/m 7 (21%) 8 t/m 12 (21%) 13 t/m 22 (10%) meer dan 22 5%) 201

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 29