A Databoeren Meten is weten Natte ongevallen 1995-4 NGT GEODESIA markt om daarvan gebruik te mogen maken. Wij willen daaraan best meewerken, zegt Ger, en de helpende hand bie den. We kijken naar de behoefte van de klant. Vaak gaat het om toevoegen van nog meer informatie of koppeling van gegevens met hetgeen reeds voorhanden is. We weten veel van de wegen, van de files, van de incidenten op de wegen en kunnen dat alles plaatsgebonden weergeven. De straatnamen en huisnummers zijn in het bestand terug te vinden; de ver voerdersbedrijfsgroep zou er misschien graag de plaats waar alle vervoerders zijn gevestigd aan willen toevoegen en de ligging van bedrijven waarheen het vervoer plaatsvindt. Dat willen wij echter niet zonder meer in ons bestand opnemen, want dat geeft vervuiling en extra werk voor de bijhouding. Maar als die bedrijfsgroep een eigen bestand wil opbouwen en dat aan het onze wil koppelen, wordt hetzelfde bereikt. Op die manier kun je inzicht krijgen in het waarom van de knelpunten met ongevallen en mogelijke oplossingen daar van. Het leent zich voor het doen van analyses over verkeers stromen. „Heerlen" is een onderdeel van de hoofdafdeling Basisge gevens van de Adviesdienst Verkeer en Vervoer van de Rijks waterstaat, welke in Rotterdam is gevestigd. Lex Polderman leidt die hoofdafdeling, maar is naar zijn mening niet de meest geschikte informant als het gaat om de technische details. „Ik ben slechts een gewoon geodeet", merkt hij op. In die kwaliteit wil hij wel benadrukken dat zijn afdeling veel meer doet dan alleen het verzamelen en verwerken van onge- valsgegevens. We zijn een soort toeleveringsbedrijf voor be leidsmakers op het gebied van verkeer en vervoer. Wij verza melen, bewerken, beheren en produceren basisgegevens over verkeer en vervoer van personen en goederen, die voor dat beleid nodig zijn en daarbij gaat het vooral om de samenhang van de diverse zaken. Je kunt eigenlijk geen gegevens over ongevallen verstrekken zonder daarbij andere gegevens te vermelden, bijvoorbeeld over verkeersintensiteit, files en wegkenmerken. Om dat goed te kunnen doen, moeten wij weten wat onze „klant" precies wil. Daarom zijn we tegen woordig omgeschakeld van produktgericht naar marktge richt opereren. We hebben daarvoor specifieke relatiemana gers aangesteld, die het contact met onze klanten onder houden om te onderzoeken wat de behoefte is van die klant. Udo Uiterwijk, relatiemanager voor afnemers buiten de rijksoverheid, legt uit dat de taak er niet op is gericht om aan de klant te vertellen welke produkten geleverd kunnen wor den, maar vooral te onderzoeken welke gegevens de klant nodig heeft. Want onze hoofdtaak is het beheren en leveren van die gegevens. Wij trekken zelf geen conclusies en doen ook geen prognoses. Wij zijn echte „databoeren"; wij hande len in data, kwalitatief zeer hoogwaardige data, dus eigenlijk zijn we here-databoeren. De produkten die geleverd worden, zijn veelzijdig en hebben allemaal te maken met de inrichting van de openbare ruimte, voor zover die bestemd is voor ver keer en vervoer. Die ruimte moet „duurzaam veilig" worden ingericht. Bert Kengen geeft enig inzicht in de meetmethodieken die worden toegepast. De verkeersintensiteit komt continu bin nen door middel van de meetkastjes die langs alle autowegen zijn geplaatst. Eenmalige metingen geven weinig informatie, Alle verkeer wordt van uur tot uur gemeten. vooral de continue gegevensstroom is van belang om verkeersgedrag te kun nen bepalen en een overzicht te kunnen geven over de tijden en plaatsen waarop filevorming plaatsvindt. Koppeling van die gegevens aan het basisnetwerk VLN maakt het mogelijk visueel weer te ge ven waar en wanneer files voorkomen, maar maakt het ook mogelijk de ver keersintensiteit uit te rekenen op ont brekende wegvakken. Een goed voor beeld van die koppeling is de recente vraag naar de samenhang tussen de ver- keerssongevallen op autowegen met ZOAB (zeer open asfalt beton) in de laatste ijzelperiode. Binnen een week kon een landelijk overzicht worden ge produceerd. Jaarlijks leveren wij gege vens ten behoeve van de beleidseffect rapportage verkeer en vervoer in het kader het structuurplan Verkeer en Vervoer en daarbij is vooral de monito ring van gegevens van belang. Als je niet elk jaar dezelfde gegevens onder zoekt, kun je weinig zeggen over veran dering van (verkeers)gedrag of omstan digheden. Omdat ook alle ongevallen worden ge registreerd, die op de vaarwegen in Nederland plaatsvinden, kan een verge lijking worden gemaakt wat betreft de veiligheid te water. „Slechts" een kleine duizend ongevallen per jaar vinden daar plaats. Dat staat in geen verhouding tot de 300000 te land. Toch geven die dui zend natte misstappen ook heel wat werk. En ook daar is de informatie over de geografische plaats van groot belang. Daarvoor dient de Topografische Kaart 1 30 000 als basis, aangevuld met ge gevens van de voormalige Waterstaats- kaart. In het jaarverslag dat over de scheepsongevallen wordt vervaardigd, geven kaarten en tabellen overzichtelij ke informatie daarover. 202

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 30