Niet met de stroom mee..." IMPRESSIE Een bedrijfsmonument voor de jaren 1940 - 1945 Bedrijfsmonumenten Rijkswaterstaat Meetkundige Dienst NGT GEODESIA In 1980 verscheen een nationale in ventarisatie van monumenten over de periode 1940 - 1945 [1]. De gegevens waren met name afkomstig van ge meentebesturen. De opgave was divers en (per definitie?) incompleet. Het manco gold met name bedrijfsmonu menten. Op een groot aantal plaatsen in den lande staan of stonden oorlogsgedenk tekens die het beroep van de gevalle- ne(n) benadrukken. In veel gebouwen en fabrieken realiseerde men gedenkte kens voor omgekomen collega's. Men legde bun namen vast binnen het ver band waar men samenwerkte en hen miste. Het meest bekend is dat NS (110 uniforme) plaquettes in stations gebouwen aanbracht. Het overheidsbedrijf Rijkswaterstaat liet de namen van 36 omgekomen per soneelsleden van al haar diensten en directies centraal op een bronzen mo nument plaatsen. (Het aantal van 36 is overigens slechts één bepaalde ambte lijke classificatie dus interpretatie - van het aantal slachtoffers.) Het monu ment bevindt zich thans in de hal van het pand van de Hoofddirectie, Ko ningskade 4 te 's-Gravenhage [2]Aan genomen mag worden dat het met het komende vertrek uit dat pand mee ver huist. Adri den Boer, redacteur. Fig. 1. De steen met drie namen bij de onthulling in 1949. Behalve door dit grote monument wordt de nagedachtenis van de slachtoffers geëerd door een gedenksteen in het ge bouw van de desbetreffende directie of dienst. Deze gedenk tekens zijn uniform in lichtkleurige kalksteen uitgevoerd. Buiten de namen der gevallenen, de jaartallen 1940 - 1945 en de opdracht Aan onze gevallen collega's" is een embleem ingebeiteld naar ontwerp van de grafische kunstenares Erna van Osselen uit Amsterdam aan wie het ontwerpen van de ge denkstenen enkele jaren na de oorlog werd opgedragen. Dit embleem, een tegen de stroom opzwemmende vis voorstel lend, diende te worden gezien als een algemeen symbool voor de geesteshouding, die door het overgrote deel van het perso neel in de bezettingstijd moet zijn aangenomen („de houding van zich niet met de stroom te willen laten medevoeren, doch de weg van de weerstand niet te schromenaldus een uitleg uit 1949). In Delft bevindt zich zo'n steen in de ontvangstruim te bij elk van de twee daar gevestigde waterstaatsdiensten (Dienst Weg- en Waterbouwkunde en Meetkundige Dienst). De gemeente Delft gaf die voor 1980 niet op in te genstelling tot TH-herinneringen. De kalender wijst 21 juni 1949. De Meetkundige Dienst woont dan nog in bij de Technische Hogeschool (TH) in het Geodesie-gebouw op het adres Kanaalweg 4 te Delft. Om 10 uur 's morgens vindt daar in de collegezaal een eenvoudige plechtigheid plaats. In het front van de zaal, op een verho ging en door de nationale driekleur bedekt, staat de gedenk steen opgesteld met de namen van drie gevallen MD-ers. Het Hoofd van Dienst, J. G. Fortuin, herinnerde aan het rond schrijven van de Directeur-Generaal van de Rijkswaterstaat uit 1946 met de mededeling, dat ter herdenking van de oor logsslachtoffers onder het Waterstaatspersoneel in de dienst gebouwen voor Rijksrekening een (dus eendere) gedenksteen zou kunnen worden aangebracht. „Het komt mij voor, dat de ze uniformiteit is op te vatten als een symbool van de saamho righeid van het Waterstaatspersoneel", aldus het Hoofd van Dienst positief. Hij memoreerde ook de ambtelijke criteria om als oorlogsslachtoffer te worden geclassificeerd. Het ging om ambtenaren en arbeidscontractanten die: in militair verband of bij de uitoefening van hun dienst om het leven kwamen als gevolg van oorlogsgeweld of oorlogsmis daden; wegens tegen den vijand gepleegd verzet werden gefusilleerd; als politiek gevangene in concentratiekamp, gevangenis of an derszins den dood vonden. Het Hoofd van Dienst had vier namen opgegeven. Het ging om de landmeter H. E. W. Schut, die in oktober 1944 voor dienst in Putten was en met vele anderen naar Duitsland werd vervoerd, waar hij op 14 december 1944 te Neuen- gamme overleed; de adspirant landmeetkundig ambtenaar H. A. Meeuwis, verdacht van sabotage, die op 17 juni 1942 te Kesteren werd gearresteerd en op 9 februari 1944 overleed te Natz- weiler (D); 211

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 39