i94CH945 ONZE GEVALLEN COLL AAN Slot S DE YR1ES*HE-W-SCHUT1* H CB W-STAM Remote sensing en de dijken... ■995-4 NGT GEODESIA de fotograaf S. de Vries, die na ontslag door de MD van wege zijn Joodse afkomst met zijn gezin naar Duitsland werd vervoerd en niet terugkeerde; de hulp bij metingen C. B. W. Stakman, die op 9 december 1944 bij een razzia te Delft werd opgepakt en op 4 januari 1945 overleed in een kamp bij Rees (D). Op de steen stonden bij de plechtigheid echter maar drie namen (fig. 1). Het Hoofd van Dienst in 1949: „Ten einde objectiviteit te betrachten, kwam het de Directeur-Generaal [ir. W. J. H. Harmsen, AdB] in verband met de beoordeling van soortgelijke gevallen gewenst voor dat de naam van laatst genoemde niet op het gedenkteken werd aangebracht. Voor ons zal dit echter geen beletsel zijn om ook aan Stakman een vrien delijke herinnering te bewaren Medewerker E. Draisma dankte aan het slot van de plechtig heid de Rijkswaterstaatsdirectie en het Hoofd van Dienst, maar gaf ook in overweging om te kijken of de naam van Stakman alsnog kon worden toegevoegd! Toen een maand later het MD-blad in een speciaal nummer (één gestencild gevouwen A4-velletje) het gebeuren versloeg, kwam daar dan ook één zin bij: „Nader werd nog vernomen dat de naam Stakman op de steen aangebracht zal worden [3]. De steen bij de MD wijkt zodoende qua lay-out af van die bij de andere Rijkswaterstaatsdiensten. Door de toevoeging ontbreekt de benedenmarge nagenoeg. De naam Stakman mankeert ech ter nog steeds op het gedenkteken bij de Hoofddirectie van de Waterstaat. Het aantal namen daarop bleef 36. Hebben de MD-ers van toen het „zich niet met de stroom te willen laten medevoeren" ook na de bevrijding nog toegepast bin nen de ambtenarij van de Rijkswaterstaat? De steen kreeg anno 1949 een tijdelijke plaats in een gang tot de nieuwbouw van de MD in 1956. In dat pand op het adres Kanaalweg 3b bevindt de steen zich nog steeds in de ont vangstruimte voor de portiersloge (fig. 2). De gewoonte om jaarlijks op 4 mei een bloemenhulde te brengen, geraakt in het ongerede(Toch sprak de heer Fortuin in 1949 het ver trouwen uit „dat het nimmer zal worden tot een ornament zonder zin, tot een wandversiering, die iedere betekenis heeft verloren, omdat zij niet meer in staat is de gedachten te richten op de diep-tragische feiten, die haar het aanzijn gaven Aangenomen wordt dat de steen mee verhuist met de vol gende Delftse nieuwbouw in (naar nu lijkt) 1998. Het kan en mag niet zo zijn dat deze steen dezelfde weg gaat als het r-f-T" 'AV;-.- Fig. 2. cultureel personeelsgeschenk uit 1956. De steen met De destijds a-historische MD-directie vier namen, verruilde in 1989 plots dat kunstwerk in de MD-hal voor een iets meer „glos sy" fotoposter [4, 5]. Vijftig jaar na dato is met deze bijdrage ook in dit vakblad iets over oorlog en oorlogsmonumenten aangekaart. Geo detische bedrijfsmonumenten 1940 - 1945 van buiten de Rijkswaterstaat zijn (nog?) niet bekend bij de redactie. Literatuur [1] Ramaker, W. en B. van Bohemen, Sta een ogenblik stil. Monumentenboek 1940 - 1945, Kampen 1980. [2] Waalewijn, A., Achter de bres. De Rijkswaterstaat in oorlogstijd. 's-Gravenhage 1990 (proefschrift RU Leiden). [3] MD-blad juli 1949 (herdenkings nummer). [4] Boer, A. M. den, Een artistieke staalkaart" uit 1956. NGT Geodesia 1984, p. 218 - 219. [5] l'iksel, Beeldenstorm bij MD, NGT Geodesia 1989, p. 405. Op het kantoor van het polderdistrict Groot Maas en Waal liggen ergens in een hoek drie dikke rollen papier. Secretaris Herman Kok rolt er één uit. Zestig meter aan elkaar geplakte infraroodfoto's, gemaakt door een F16 van de Koninklijke Luchtmacht. Tijdens de meest kritieke momenten van het hoge water schoot het jachtvliegtuig elke dag foto's van de Waaldijk in de Betuwe. Grijstintverschillen zouden de stroom van het kwelwater moeten laten zien. „Vraag niet wat het heeft gekost, we hadden er helemaal niks aan". Waar niet aan was gedacht, was dat temperatuurverschil len weliswaar goed op een infraroodfoto zijn te zien, maar de ene foto wordt donkerder afgedrukt dan de ander, waardoor ze onderling niet meer te vergelijken zijn. Kok kan er wel om lachen. „We wilden ons eens van een goede kant laten zien. Dat die ouderwetse waterschappen ook wel openstaan voor innovatieve technieken. Maar het werkt niet bij een dijk. Een dijk moet je naar kijken en naar luisteren. Als het stil is, kun je het kwelwater horen stromen". (Uit: De Volkskrant, 18 februari 1995) 212

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 40