A Voorbeelden uit het buitenland Contouren voor de toekomst '995-5 NGT GEODESIA ralist zal over vijf jaar weer geheel andere probleemvelden aanpakken. Niettemin is geo-informadevoorziening een blijvend werkterrein, of dat nu voor geodeten of voor in formatici is. Bestaat het werkterrein van de geodeet van de toekomst nu werkelijk uit zulke verbrokkelde onderdelen. De grote brok ken blijven onaangeroerd liggen, de aandacht gaat naar de kruimels. Ja, als we zo doorgaan met ons te verkijken op de deelfragmenten van deelmarkten, zullen we nooit door de bomen het bos zien. Ik vraag me af waarom de Commissie zo beperkt denkt over de kracht van de tot geodeet opgeleide man of vrouw. Ik vind het schokkend dat er niet groter kan worden gedacht, waarom men kennelijk niet wil zien dat er een prachtig werkterrein braak ligt. De benadering van de Commissie komt mij nergens over als aanvallend, altijd ver dedigend. Nergens bespeur ik geloof in eigen kracht en kun nen. Dat is jammer. Soms kom je toevallig iets tegen, waarvan je denkt: zo kan het dus ook! Zweden is qua inwonertal kleiner dan Neder land, maar heeft meer geodesie-studenten. Bij toeval kreeg ik een folder in handen van het Royal Institute of Techno logy in Stockholm. Geodesie kent daar drie afstudeerrich tingen: mapping and surveying; planning and development; real estate economics. Deze afstudeerrichtingen hebben een marktaandeel van jaar lijks respectievelijk <20%, >40% en >40% aan afstudeerders. Uit de folder blijkt verder de brede opzet, nog breder dan ik in dit artikel bepleit. Zo valt ook gebouwenbeheer onder de studie. Verder merk ik dat tijdens de studie veel gebruik wordt gemaakt van de expertise op andere faculteiten. Men zoekt wijsheid niet alleen in de eigen benarde veste. Wat een adembenemend perspectief stijgt er op uit slechts één folder met wat feitelijke informatie. Zweden laat zien waar de kracht van de geodeet ligt: de combinatie van veel disciplines op het terrein van onroerend goed. Niet alleen informatie verzameling en -voorziening, maar ook juridisch en econo misch inzicht en vaardigheden op het terrein van project planning. Waarom zouden we in Nederland niet een derge lijke geodeet kunnen opleiden? Zou de commissie ook de (onderwijs)praktijk in het buitenland onder de loep hebben genomen? Het blijkt niet uit het rapport. Het voorbeeld Zweden kwam ik toevallig tegen. Maar ik stel me voor dat uit een kleine studie van andere geodetische instituten in Europa en Amerika, er een scala aan inspirerende voorbeelden naar voren komt, waarmee we in Nederland ons voordeel kunnen doen. De neiging is natuurlijk groot om de geodetische generalist onmiddellijk uit te werken in een in studieprogramma's ge vangen profiel. Uiteindelijk zijn we ingenieurs en dus vrese lijk oplossingsgericht. Maar ik zou een wat langzamer aanpak willen bepleiten. De vastgoedmanager/geodetisch generalist wordt niet gevormd door de toevoeging van de vakjes pro jectmanagement, vastgoedeconomie en projectontwikkeling (al is het schrappen van dergelijke vakken natuurlijk geheel en al uit den boze). Het gaat om veel meer. Om het opzetten van een daadwerkelijk brede opleiding. Laten we daarbij ook De markt voor de geodetisch generalist ligt in het gehele veld van de land- en stads- inrichting. De kracht van de geodeet ligt in de combinatie van veel disciplines op het terrein van onroerend goed. veel meer expertise weghalen van ande re faculteiten van de TU Delft en de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Maar bovenal moet de geodetische studie in de toekomst in zijn geheel doordrenkt worden van de zelfverzeker de attitude die de geodeet in zijn latere beroepspraktijk nodig zal hebben om zich waar te maken op een zeer concur rerende markt. Het idee van de geodetische generalist zoals ik die zie, staat mijns inziens nog al ver van het beeld daarvan zoals ge schetst in het Nationaal Geodetisch Plan. Maar ik heb het gevoel dat ik niet alleen sta. Eerder schreven de inge nieurs AnneveldKroon en Lohmann drie stemmen uit de praktijk, een pro vocerend artikel in NGT Geodesia. In mijn ogen een noodkreet van bezorgde vakgenoten, die meer serieuze aandacht verdient. Natuurlijk is er haast, het programma voor '95 moet worden beschreven, maar hoe lang zijn we al niet bezig met deze discussie. Laten we hem nu einde lijk eens goed voeren. Laten we daarbij wel voor ogen houden wat een prachti ge opleiding geodesie zou moeten en kunnen zijn en wat een belangrijke rol er voor de geodetische generalist is weg gelegd. Laten we dat als contour voor de toekomst voor ogen houden en laten we eindelijk eens geloven in ons eigen kunnen. Summary Is geodesy valuable Again we are down for a discussion on the future of geodesy and the curriculum for geodetical engineer in The Netherlands. A broad curriculum is advocated. Instead of regarding the ivide field in which geodetical engineers are active, as a threat, one should acknowledge the op portunities for a geodetical engineer who masters many disciplines dealing with real estate. There is a strong need for an engineer with such qualities. In the new curriculum this broad spectrum shoidd be well represented. And we should make more use of what other facidties may have to offer. Fine examples of this type of curriculum are to be found abroad. These ideas differ strongly with those developed in the Nationaal Geodetisch Plan (National Geodetical Plan). A new and fundamental discussion is needed. 240

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 16