Een dagje... Energie Delfland Een ATLAS voor Nutsbedrijven NGT GEODESIA >995-5 gis, utility registration, profile gis, leidingenregistratie, reportage KEYWORDS TREFWOORDEN Energie Delfland NV bedient een deel van het groene hart van Nederland van gas, licht, water, kabeltelevisie en warmte plus rookgas voor de glastuinbouw. Het bedieningsgebied is gesitueerd tussen Rotterdam, Den Haag, Zoetermeer en het Westland, inclusief de stad Delft waar het hoofdkantoor is gevestigd. Om die taak naar behoren te kunnen verrichten, ligt er 3300 km elektriciteitskabel, 1200 km gasleiding, 2000 km televisiekabel en 265 km waterleiding. Hiermee worden 120 000 huishoudens, 100 industriebedrijven en 1000 tuinkassen van de benodigde energie voorzien, alsmede de ruim 20 000 aansluitpunten voor openbare verlichting. Alle kabels en leidingen zijn in de grond verstopt en je ziet er zo op het oog helemaal niets van, totdat de nood zaak zich aandient om ze weer op te graven. Dan moet je wel weten waar je moet graven. Bij Energie Delfland weten ze dat binnenkort door een druk op de (computer)knop, want alle papie ren informatie waarmee de gegevens tot voor kort waren vastgelegd, gaan met grote snelheid de digitale wereld in. En daarmee zijn ze dan even onzichtbaar als de ondergrondse leidingen zelf, tot je ze opgraaft. De centrale tekenkamer speelt daarin uiteraard een belangrijke rol. Ing. G. L. Cristini, hoofd van die tekenkamer, heeft aan de wieg van het automatise ringsproject gestaan en het tot nu toe begeleid. Pas vijf jaar geleden werd de vraag naar digitale bedrijfsvoering voor het eerst grondig opgepakt. Het kaart materiaal was altijd al van goede kwali teit, vooral dat van de gemeenten Delft en Zoetermeer, het tussengebied is ooit fotogrammetrisch in kaart gebracht. Nadeel van de analoge registratie is ech ter dat de topografie in tien jaar zo veel is veranderd, dat een totale vernieuwing Theo Scheele, redacteur. van de ondergrond gewenst is. We werkten niet met over lays, zegt Cristini, maar met polyester films waar alles op stond, zowel de topografie als de leidingen. Misschien geen gelukkige keuze, maar het was eenmaal zo. De leidingen informatie moest gemiddeld om de vijftien jaar op de nieuwe ondergronden worden getekend. De totale omvang van zo'n vernieuwing kostte negentig manjaar werk. Dus zes man was continu bezig met overtekenen. Cristini vroeg zich vijf jaar geleden af of het geen voordelen zou geven alle tekeningen digitaal te maken en de leidingen onafhankelijk van de ondergrond bij te houden. Je hoeft dan nooit meer te ver nieuwen, alleen maar bij te houden. Uit een onderzoek bleek dat het eindprodukt wel verbetering zou geven, maar geen werkelijk economisch voordeel. De conversie zou zich pas na vijftien jaar terugverdienen. Infor- matie-analysten kwamen tot de conclusie dat een stap verder moest worden gedaan en een totaal bedrijfsmiddeleninfor- matiesysteem moest worden opgezet in plaats van alleen maar een leidingenregistratiesysteem. Maar ook de doorreke ning daarvan gaf niet meteen een financieel positief resultaat. Toen werd CMG ingeschakeld om eens over de schouders van de mensen mee te kijken en te adviseren of een automa tiseringsmethode kon worden gevonden, die voldoende pro fijt zou geven. Uit hun onderzoek bleek dat er winst te beha- Hoofdzetel van Energie Delfland. 241

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 17