Elektriciteit Netberekeningen Tijdmachine NGT GEODESIA '995-5 3300 km elektriciteitskabel. knooppunten, bronnen, afnamepunten, transformatoren en schakelaars en de daarbij behorende eigenschappen, zijn in ATLAS opgenomen. Bij doorberekening van het net kan in ATLAS in kleuren zichtbaar worden gemaakt welke onder delen van het totale netwerk goed of zwak zijn, en welke met spoed moeten worden vervangen. Alle nieuwe netuitbreidingen worden in het nieuwe systeem gepland, vanaf de netberekening tot het vervaardigen van uitzetveldwerken voor nieuwe kabels en leidingen. Na uit voering van de werkzaamheden worden de gegevens aange vuld met revisiemetingen voor het vervaardigen en bijwerken van de beheerkaarten. Ook worden alle storingen en herstel lingen van onderdelen geregistreerd in het systeem, zodat analyses kunnen worden gemaakt over de kwaliteit van het net en de levensduur of gewenste vervanging van onderdelen. Onlangs bleek dat een kabel uit een bepaald jaar moest worden vervangen. Er kon heel snel en eenvoudig een uit- lijsting worden gemaakt waar gelijksoortige kabels liggen en een ontwerp-vervangingsplan worden gemaakt. Uit het bestand kunnen nu allerlei ge wenste kaarten en schetsen naar be hoefte worden gegenereerd, zoals sche- makaarten voor lage druk, hoge druk of middendruk, alsmede afsluiter-, ketel huis- en sifonschetsen. Voordien wer den die afzonderlijk vervaardigd en bij gehouden. Nadat de gasconversie gereed was, werd begonnen met de conversie van de elek- triciteitsgegevens. Dat was veel meer werk, want er liggen meer elekticiteits- kabels dan gasleidingen. Het kostte een heel jaar en kwam in mei 1994 gereed. Bij de elektriciteit is een vergelijkbare maar toch wat afwijkende procedure gevolgd. Hier is begonnen met het scannen van de schemakaarten in plaats van de beheerkaarten, omdat daar met het geulensysteem wordt gewerkt. Dat vraagt een heel andere verwerkings methode. Uitvoerig schetst Cristini hoe eerst de geografische ligging van de kabels in het bestand werden opgeno men en daarna de netlogica werd ge koppeld. Netlogica betreft alle soorten administratieve gegevens over de ka bels, zoals soort materiaal, dikte, kwali teit, enz. Er is een koppeling gemaakt tussen ATLAS en het bestaande netwerkbere- keningssysteem PSS/U (welk vermogen is waar nodig en welke soort kabel is daarvoor gewenst). Alle gegevens die daarvoor nodig zijn, zoals leidingen, Weten waar de leidingen Als je praat over netontwerpen, praat je over de uitbreiding die in de komende jaren moet plaatsvinden: dat deel in 1997, dat in 2000, dat in 2005. In het stukje groen tussen Rotter dam en Den Haag is voor de toekomst nog uitbreiding van woningbouw met 40 000 stuks te verwachten. De natuur liefhebber zegt: er blijft geen groen meer over. Het energie bedrijf constateert zakelijk dat het net dan zal moeten wor den uitgebreid. Op die verwachte ontwikkeling wordt inge speeld met alle andere netuitbreidingen die al gepland waren. De tijdmachine werkt zo, dat je uit het bestand elk denkbeel dig toekomstig jaar kunt oproepen en zichtbaar maken hoe de netconfiguratie op dat moment (werkelijk of gepland) er zal uitzien. Zo kun je elk gewenst jaar oproepen en vooruit of achteruit kijken en nieuwe uitbreidingen ontwerpen. Kabels die er het jaar daarvoor zijn uitgegooid, zitten er dan niet meer in. Dit systeem maakt het mogelijk voor-investeringen efficiënt te berekenen; er worden zo niet meer of geen zwaardere kabels gelegd dan nodig is voor een veilige energie levering in de jaren erna. 243

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 19