A Centrale tekenkamer In de put GBKN met hindernissen 1995-5 NGT GEODESIA De centrale tekenkamer oogt nog erg analoog; op veel teken tafels zijn de tekenpennen en driehoeken nog volop in ge bruik. Veel aflegtafels liggen vol met analoge exemplaren van beheer- en schemakaarten van gas en elektra. Een medewer ker is naarstig doende een aanvraag van het KLIC (instantie waarbij alle graafwerkzaamheden worden geregistreerd ter voorkoming van schade) te behandelen. Uitgebreid worden de ondergrondse kabels en leidingen in een aangeduid gebied bij elkaar gezocht ten behoeve van een aannemer die daar aan het werk wil. Het is een omvangrijk en nauwgezet werk om geen enkele leiding over het hoofd te zien. Binnen afzienbare tijd zal ATLAS zo'n vraag in enkele seconden kunnen beant woorden. De aanvrager krijgt dan netjes een detailtekening of floppy thuisgestuurd in plaats van het hedendaagse dikke pak papier. Enkele werkstations zijn al in functie. Mede werkers zijn daarop bezig de laatste verbindingen in het digi tale bestand te leggen. Een scherm vol groene lijnen, heel dicht op elkaar, blijkt het schema van een schakelstation te zijn. De honderden draadjes en schakelaars worden stuk voor stuk geactiveerd en gekoppeld aan het juiste veld. Als dit een maal is gebeurd, kan op het beeldscherm snel zichtbaar wor den gemaakt welke schakelaar moet worden omgezet als op een bepaalde plaats een storing moet worden verholpen. Ook kan dan gemakkelijk een lijst van gebruikers worden gegene reerd, die een brief moeten krijgen dat ze op een bepaalde tijd een poosje zonder stroom zullen zitten. In één van de conversiekamers koppelen enkele ingehuurde medewerkers van Inpark met het veelgeprezen ATLAS-GIS de digitale gegevens van de gas-infrastructuur aan de digitale De landmeter wordt geacht de ligging exact vast te leggen. topografie. Op één werkstation was het „rekken en strekken" juist aan de gang en het was duidelijk dat het weinig in spanning kost om de lijnen, die geba seerd waren op een zwak-geografische ondergrond, naar hun topografisch juiste plaats om te zetten. Alle hande lingen gaan zo snel omdat het Win- dow-gestuurde menu zeer knap is voor geprogrammeerd volgens Cristini. On der elk symbooltje zitten combinaties van bewerkingen verborgen, die achter elkaar heel snel worden uitgevoerd door alleen maar het symbooltje aan te wij zen. Per slot van rekening moet de computer het werk voor de mens aan genamer maken. Dat geldt ook voor de produkten die uit het ATLAS-systeem worden vervaardigd, bijvoorbeeld een situatieschets voor de buitendienst. Dat moet een duidelijk en leesbaar produkt zijn, want die mensen nemen geen computer mee onder de arm. Het regent natuurlijk weer als we bui ten een moeilijk reconstructiepunt gaan bezoeken. In een heel oud stukje Delft zijn in de loop der jaren vele varianten van kabels, leidingen en rioleringsbui zen door en over elkaar heen in de grond gestopt. Veel plaats was er niet voor, de replicageul op de kaart is dui delijker dan zijn evenbeeld in werke lijkheid. Er moeten nieuwe stukken bij en oude vervangen en de landmeter wordt geacht die wirwar duidelijk met maten en gegevens op te nemen, zodat de ATLAS-informatie daarmee weer kan worden verrijkt. De eenmansploeg Henk Hirschmann stapt driftig in en uit de moddergeul waarin men aan het graven is, overlegt met uitvoerders en gravers over hetgeen ze doen, hebben gedaan en nog denken te doen. Omdat de huisgevels niet ver weg zijn, is de meting zelf geen probleem. De grootste maat betreft geloof ik acht meter en dat kon nog met een gewone meetband. Correcties voor de temperatuur of ste- reografische projectie zijn hier niet aan de orde. Door de aanwezigheid van nauwkeurige digitale topografie in het ATLAS-bestand kunnen de metingen daarin eenvoudig worden verwerkt. Het laatste stuk topografie dat digitaal moet worden ingevoerd, moet komen van de GBKN. Dat betreft het lande lijk gebied in de gemeenten Nootdorp, Pijnacker, Berkel-Rodenrijs, Bleiswijk en Bergschenhoek. Energie Delfland 244

(NGT) Geodesia | 1995 | | pagina 20